Odkrywamy tajemnice garnków na indukcję! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Odkrywamy tajemnice garnków na indukcję!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
od Meson's Nowoczesny
Loading admin actions …

W dzisiejszych czasach niemal w każdym domu tradycyjne kuchenki palnikowe zastąpione zostały przez płyty indukcyjne. Są one łatwe w użyciu, wyglądają niezwykle nowocześnie i naprawdę bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Jednak jak każdy sprzęt gospodarstwa domowego, wymagają one pielęgnacji, a co najważniejsze odpowiedniego użytkowania. Nawet te najdroższe i najwyższej jakości płyty indukcyjne nie są niezniszczalne, dlatego niezwykle ważne jest, by poznać wszystkie zasady korzystania z domowych sprzętów. Wiedza ta pozwoli nam korzystać z nich w najbardziej efektywny i ekonomiczny sposób, a co najważniejsze – pozwoli cieszyć się nimi, jak najdłużej. Przy użytkowaniu kuchennych płyt indukcyjnych bardzo ważne są odpowiednie garnki. Czym zatem powinniśmy kierować się przy ich wyborze? Sprawdźmy to!

Kuchenka indukcyjna a garnki

od Meson's Nowoczesny

Kuchenki indukcyjne zawsze prezentują się świetnie – są niezwykle dyskretne, gdyż wizualnie stapiają się z blatem roboczym. Bardzo dobrze pełnią swoją funkcję, jednak najlepiej sprawdzają się pod określonymi warunkami. Nowoczesne kuchenki indukcyjne działają zupełnie inaczej niż tradycyjna kuchenka gazowa. Płyta indukcyjna, ze względu na to, że jej powierzchnia jest zupełnie plaska, ciepło wydziela mając jedynie bezpośredni kontakt tylko z płaską powierzchnią garnka. Stare sprzęty, które jedynie odrobinę zmieniły kształt z pewnością nie sprawdzą się na płycie indukcyjnej – czas poszukać nowych naczyń! W tym przypadku także waga garnków będzie mieć znaczenie – im cięższe jest naczynie, tym lepszy „kontakt” mają te dwie powierzchnie, a to znaczący sposób wpływa na szybkość i ekonomiczność gotowania.

Materiały

Siemens Induction Hob od Alaris London Ltd Nowoczesny
Alaris London Ltd

Siemens Induction Hob

Alaris London Ltd

Na jakie cechy garnków przeznaczonych do gotowania na płycie indukcyjnej powinniśmy zwrócić uwagę? Z pewnością na materiały, z których zostały one wykonane. Na kuchni indukcyjnej sprawdzą się jedynie naczynia wykonane z metalu przyciągającego magnes. A wynika to z samej konstrukcji takiej płyty. Jeśli spróbujemy użyć innych materiałów, płyta ich zwyczajnie nie wykryje, a zatem nie zostanie uruchomiona. Weźmy pod uwag również kształt garnków i patelni – ich średnica nie powinna być większa niż powierzchnia grzania na blacie indukcyjnym. Nieodpowiedni dobór wielkości naczyń z pewnością odbije się na jakości gotowania. Podobnie będzie z grubością dnia – im grubsze, tym lepsze! Na spodzie garnka nie powinno być także żadnych oznaczeń ani żłobień – dno garnka powinno być zupełnie płaskie. Cecha ta także wpływa na ilość zużytej energii oraz równomierne ogrzewanie naczyń. Czy wiemy, które materiały sprawdzą się najlepiej na kuchni indukcyjnej? Czym się one charakteryzują?

Aluminium

Jest to materiał mocny, ale za to lekki i dość tani, jeśli porównamy ceny naczyń wykonanych z aluminium z cenami wykonanych z innych materiałów. Aluminium nie rdzewieje, dlatego garnki z niego wykonane będą służyły dość długo. Oczywiście dopóki ich nie uszkodzimy. Gotując w aluminium powinniśmy unikać kwaśnych potraw, takich jak bigos, kapuśniak, czy zupa pomidorowa – składniki te wchodzą ze sobą w reakcje, w efekcie których, do potraw przedostaje się szkodliwy dla naszego zdrowia glin. Niestety używanie aluminium na płycie indukcyjnej nie wchodzi w grę, chyba że na garnku zobaczymy specjalne oznaczenie od producenta, że naczynie to nadaje się do korzystania z tego rodzaju sprzętów.

Miedź

Naczynia miedziane wprost nie mają sobie równych, ich cena jest także znacznie wyższa niż aluminium. Miedź doskonale sprawdza się w kuchni, gdyż bardzo szybko reaguje na zmiany temperatury, co chroni przed spaleniem lub przegotowaniem potrwa. Właściwość ta ma też ogromny wpływ na jakość, składniki odżywcze oraz smak przygotowywanych potraw.  Używanie miedzianych garnków przyczynia się również do znacznego skrócenia czasu przygotowywania dań oraz pozwala zaoszczędzić zużywaną energię. Najczęściej wnętrze miedzianych garnków pokryte jest cyną, by chronić nasze zdrowie przed chemicznymi rekcjami z niektórymi składnikami. Dlatego tak ważne jest, by dbać o ich dobrą kondycję. Miedziane garnki bardzo dobrze sprawdzą się na płycie indukcyjnej.

Tytan

The new ConceptLIne from Küppersbusch od Küppersbusch Hausgeräte GmbH Nowoczesny
Küppersbusch Hausgeräte GmbH

The new ConceptLIne from Küppersbusch

Küppersbusch Hausgeräte GmbH

Garnki tytanowe to niemal ideał – są lekkie, mocne, antyalergiczne i antybakteryjne. Bardzo szybko się nagrzewają i utrzymują ciepło, co pozwala zaoszczędzić dużo energii. Ich powłoka jest nieprzywieralna, ale ta cenna właściwość jest długotrwała. Garnki pokryte tytanem będą sprawdzały się świetnie na każdej kuchence – nieważne, czy gazowej, elektrycznej, czy indukcyjnej. Straszą jedynie ceną!

Stal

Naczynia wykonane ze stali nierdzewnej są najbardziej powszechne, ponieważ mają przystępną cenę, są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Stal nie reaguje z kwaśnym jedzeniem, jest zatem o wiele bardziej bezpieczna niż aluminium. Jej największą wadą jest słabe przewodnictwo ciepła, jednak i na to znalazła się rada – ich spód wyposażony jest w aluminiową bądź miedzianą wkładkę, dzięki której garnki e stają się bardziej energooszczędne. To właśnie z tych powodów stal zyskała przewagę nad innymi materiałami – ponieważ łączy cechy pozostałych, zapewniając jednocześnie przystępną cenę.

Żeliwo

Elegancki apartament, w którym króluje czerń Nowoczesna kuchnia od FLOW Franiak&Caturowa Nowoczesny
FLOW Franiak&Caturowa

Elegancki apartament, w którym króluje czerń

FLOW Franiak&Caturowa

Choć żeliwne garnki mogą wydawać się staromodne, nie można zaprzeczyć, że są to garnki na lata. Są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym uniwersalne, więc bez zmartwień możemy wykorzystywać naczynia żeliwne do przygotowywania potraw używając różnych technik. Co więcej, żeliwne garnki długo utrzymują zaabsorbowane ciepło, co oznacza dużą oszczędność energii. Garnki żeliwne to także garnki, które z powodzeniem możemy wykorzystywać na indukcji, a nawet na otwartym ogniu. Podobne właściwości jak żeliwo ma stal węglowa, choć garnki z niej wykonane są gładsze i znacznie cieńsze, a przy tym lżejsze i wygodniejsze w użytkowaniu.

Jakich materiałów unikać?

Choć każdy materiał, którego przeznaczeniem jest kontakt z pożywieniem ma swoje wady i zalety, są tez takie materiały, których dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy unikać. Zdecydowanie powinniśmy rozważyć zaprzestanie używania najbardziej popularnego aluminium, ze względu na toksyczne właściwości tego materiału przy nieostrożnym jego użytkowaniu. Podobnie będzie z powszechnymi w użyciu garnkami emaliowanymi, które, obtłuczone, mogą uwalniać do pożywienia szkodliwe związki, zatem od razu wyrzucajmy garnki mające zdartą emalię. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, nieważne, jak piękne wyglądają nasze garnki i na jak nowoczesnej i niezawodnej kuchence przygotowujemy nasze posiłki.

Urządzając kuchnię warto dokładnie rozważyć także kwestię blatów. Kilka przydatnych informacji znajdziecie w artykule Higiena w kuchni – te blaty są najlepsze!

Jakie garnki Twoim zdaniem najlepiej sprawdzają się na indukcji?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu