Łazienka w drewnie – 11 aranżacji

Anna Stachurka Anna Stachurka
Egue y Seta Rustykalna łazienka
Loading admin actions …

Łazienki są pomieszczeniami, które przede wszystkim mają spełniać pewne funkcjonalne wymogi. Ma być wygodnie, ma być bezpiecznie i ma być łatwo w utrzymaniu. Jednak aspekty czysto estetyczne są nie mniej ważne, z czego większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę. Coraz większa dostępność materiałów oraz elementów wyposażenia łazienkowego powoduje, że wybór staje się coraz trudniejszy, że kierunki w których możemy podążać w aranżacji dość szybko się mnożą. Dobre w tym wszystkim jest to, że musimy szybciej i lepiej określać swoje preferencje – decydować się na materiały, do których mamy zaufanie, poznawać ich możliwości i sposoby zastosowania. Wiedza ta na pewno ułatwia niejeden wybór. Materiałowi, któremu ufamy bardzo mocno jest na pewno drewno, dlatego dzisiaj opowiemy Wam o tym, że łazienka w drewnie jest warta tego zaufania. Podążając tym tropem, chcemy pokazać Wam jak różne oblicza może przyjmować łazienka w drewnie. Chcemy też pokazać, że łazienka w drewnie nie musi wcale być cała w drewnie, że nawet małe wymiary pomieszczenia jesteśmy w stanie ładnie ograć tym materiałem. 

Łazienka w drewnie – warto?

Czy w ogóle drewno nadaje się do łazienki? Na pewno część z Was pomimo zaufania do drewna, nie do końca ma zaufanie co do tego, że łazienka w drewnie jest praktyczna. I wcale niepotrzebne są te wątpliwości. Ponieważ wbrew wszystkiemu i wszystkim, drewno bardzo dobrze może sprawdzić się w wilgotnych pomieszczeniach. Jest jednak parę kwestii, o których należy pamiętać, aby łazienka w drewnie została właściwie i trwale wykończona. Przede wszystkim parametry. Bezwzględnym do zapamiętania parametrem drewna jest skurcz oraz ściśle powiązana z nim stabilność drewna. W warunkach o podwyższonej wilgotności pomieszczenia stosować należy drewno słabo kurczliwe. Dzięki niskiej kurczliwości drewno po zamontowaniu nie będzie pracować, to znaczy zmieniać swoje parametry pod wpływem wilgoci. Łazienka w drewnie będzie więc wykonana z egzotycznych materiałów takich jak teak, iroko, merbau, doussie, lapacho, badi, wenge, jatoba i cedr. Natomiast osoby przywiązane do polskich gatunków mogą sięgnąć po rodzimy dąb, buk lub modrzew.

Cała łazienka w drewnie

Łazienka w drewnie w wersji nowoczesnej. Zapewne część z Was na hasło łazienka w drewnie zareagowało skojarzeniem z tradycyjną, górską chatą. I bardzo dobrze, z drugiej strony jednak drewno może równie dobrze wyglądać w wersji nowoczesnej. Tutaj pokryło każdy centymetr kwadratowy ścian oraz podłogi. Proste kształty pozostałych elementów wyposażenia dopełniają nowoczesny charakter pomieszczenia. Pozostając w zgodzie z naturą możemy równocześnie cieszyć się energią współczesnego wnętrza.

Drewno i kamień

W połączeniu mogą dać wyjątkowo luksusowy efekt. Kamień jest bardzo ciężkim materiałem – zarówno dosłownie jak i poprzez wrażenie ciężkości jakie w naszym postrzeganiu wywołuje. W tej aranżacji zdecydowano się więc odciążyć wnętrze z tego ciężaru dodając powierzchnie z jasnego drewna. W ten sposób została stworzona piękna łazienka w drewnie i kamieniu, gdzie charakter dyktowany jest przez spokój, stonowanie i naturalność.

Klasyczna łazienka w drewnie

APARTAMENT W SOPOCIE Sikora Wnetrza Eklektyczna łazienka
Sikora Wnetrza

APARTAMENT W SOPOCIE

Sikora Wnetrza

Klasyczna elegancja – coś co będzie zachwycać niewiędnącą aktualnością. Ta łazienka w drewnie nie jest do końca wierna temu materiałowi, ale nic nie szkodzi, bo dzięki tej konfiguracji drewno nabiera wyrazistości. Cała aranżacja daje nam odczuć, że znajdujemy się bardziej w pokoju kąpielowym, aniżeli łazience. Łazienkowe meble w tym przypadku zostały wniesione tu prosto z salonu, z sypialni natomiast przyniesiono i powieszono delikatne tkaniny na całej szerokości ściany. Wolnostojąca – uwolniona od zabudowy – wanna, ma okazję zaprezentować swoje klasyczne nóżki opierające się o elegancki wzór ceramicznej podłogi. Równie salonowo wygląda oświetlenie nad wanną.

O tak klasyczną łazienkę zadbał Sikora Wnętrza.

Łazienka w drewnie rustykalnie

Styl rustykalny kochamy za naturalność, prostotę, zapach kwiatów i reinkarnację przedmiotów. Łazienka w drewnie zatem idealnie wpisuje się w obraz tego stylu. Tutaj dodatkową grę we wnętrzu wprowadzają metaliczne powierzchnie, które doskonale dogadują się z pięknym drewnem. Zachowało wszystkie swoje niedoskonałości i za to je tutaj tak kochamy. Stworzenie takiego klimatu domu jest bardzo trudne do osiągnięcia. W każdym razie wręcz niemożliwe do zrealizowania chociażby w nowym budownictwie, dlatego takie łazienki pozostają do dyspozycji zaszytych w lasach, schowanych przed szybkim tempem życia domach, które oddychają naturą pełną piersią.

Drewno i ceramika

Łazienka w drewnie będzie również klimatycznie wyglądać w połączniu z innymi materiałami – np. ceramicznymi. Cudowne kafelki tego rustykalnego wnętrza świetnie wyglądają w kompozycji z mającym swą, własną historię, drewnem stropu. Odpowiednie zabezpiecznie drewna na przykład poprzez olejowanie, które jest bardzo naturalną i trwałą metodą impregnacji powoduje, że mamy szansę zastosować elementy drewniane w miejscach, o których byśmy nie pomyśleli – również tak jak tutaj, we wnętrzu prysznica.

Podświetlenie

Engel & Völkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Nowoczesna łazienka
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Dodatkowym elementem dekoracyjnym łazienki może być efektowne podświetlenie. W tej aranżacji zdecydowano się na podkreślenie krawędzi półki, która ciągnie się na całej długości ściany. W ten sposób otrzymujemy bardzo ciekawy i delikatny efekt rozjaśnionego drewna. Sama konstrukcja półki jest bardzo ciekawym, praktycznym i modnym rozwiązaniem stosowanym w przypadku wanien wolnostojących. 

Zieleń i drewno

Łazienka w drewnie może wyglądać jeszcze piękniej i bardziej wyjątkowo, gdy w jej aranżacje wpleciemy… drzewka. Przyzwyczejeni do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, sprowadziliśmy zieleń do pojedynczych elementów lub wyeliminowaliśmy ją całkowicie. A szkoda. Czas zinterpretować, więc zieleń we wnętrzu na nowo. W poszukiwaniu nietuzinkowych rozwiązań na pewno pomogą Wam projektanci i architekci. My tymczasem prezentujemy Wam pomysł na zieleń w łazience polegający na zaszkleniu jej cześci, tak aby powstała ściana z żywą roślinnością w środku. Łazienka w drewnie dobrze odnajdzie się w takim towarzystwie. Całość, pomimo dużej ilości naturalnych elementów, zachowuje nowoczesny charakter.

Ciemne drewno

Dom jednorodzinny w Chybach Studio Nomo Nowoczesna łazienka
Studio Nomo

Dom jednorodzinny w Chybach

Studio Nomo

Innym pomysłem na zastosowanie drewna w łazience jest postawienie na jego wyjątkowy kolor. Tak, jak w tym przypadku zdecydowano się na zastosowanie ciemnego, egzotycznego drewna, które poprzez swoje, piękne i gęste usłojenie tworzy efekt wręcz jednolitego koloru. Ciemne odcienie tego materiału wyglądają zawsze bardzo elegancko, możemy więc śmiało stosować je w nowoczesnych i luksusowo zaaranżowanych wnętrzach. Półmatowe wykończenie ścian w świetle lampek tworzy ciekawy efekt blasku. 

Projekt – Studio NOMO.

Mała przestrzeń

WNĘTRZE DOMU POD ŁODZIĄ BASK grupa projektowa Minimalistyczna łazienka
BASK grupa projektowa

WNĘTRZE DOMU POD ŁODZIĄ

BASK grupa projektowa

Jeżeli chcemy urządzić małe powierzchnie to łazienka w drewnie mogłaby temu zadaniu nie sprostać, obciążając i zamykając nieco wnętrze. W tej sytuacji naturalnie podążamy w kierunku bieli – w jej blasku szukać ratunku dla niewielkich łazienek – czyniąc je wizualnie większymi, jaśniejszymi i bardziej przestrzennymi. Ze wsparciem nadchodzą również lustra, które dodatkowo poszerzają przestrzeń małych powierzchni. Jak wpleść w tę biel drewno? Można tak, jak w tej aranżacji – wykorzystać drewno jako ciekawy element, pobawić się nim, stworzyć mozaikę i spowodować ciekawą strukturę na blacie. BASK GRUPA PROJEKTOWA dokończyła tę wędrówkę po nietypowych rozwiązaniach, wypukłym napisem na ścianie i w ten sposób życzy nam miłego dnia. 

Pojedynczy element

Łazienka w drewnie jednego elementu. Tak moglibyśmy podsumować tego typu aranżacje. Warto jednak ją Wam przedstawić, bo ten jeden drewniany element, wykonuje tak piękną pracę dla wnętrza, że nie potrzeba mu więcej towarzystwa. Jest niedoskonały, nierówny – i dlatego go tak lubimy. Piękne wnętrze potrzebuje do życia autentycznych elementów – będą najlepszym uwiarygodnieniem całej przestrzeni i stanowić serce całego pomieszczenia.

Po 10 pięknych wnętrz z drewnem w roli głównej kliknijcie tu.

Zdecydowalibyście się na drewno w swojej łazience?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu