Kuchnia na poddaszu – pomysły na aranżacje

Anna Stachurka Anna Stachurka
Dachausbau, BESPOKE GmbH // Interior Design & Production BESPOKE GmbH // Interior Design & Production Rustykalna sypialnia
Loading admin actions …

Czy kuchnia na poddaszu to wyzwanie? Trudność jaką mogą sprawiać w aranżacji skosy na pewno lekko pchną nas w kierunku odpowiedzi tak, z drugiej jednak strony dają nam szansę na ciekawsze wnętrza, o czym warto pamiętać i fakt ten dobrze doceniać. W przypadku domów jednorodzinnych bardzo rzadko decydujemy się na kuchnię na poddaszu i konsekwentnie podążamy trasą złotego podziału domu – na wspólną strefę dolną  i górną, prywatną strefę sypialnianą. Sytuacją zatem, gdy najczęściej trafia nam się kuchnia na poddaszu jest fakt posiadania mieszkania. Wtedy też tej przestrzeni nie ma za wiele, dodatkowo zabierają ją skosy, słupy i belki stanowiące trwałą ozdobę poddasza. Dlatego projektowanie kuchni w takim otoczeniu wiąże się z liczeniem dosłownie każdego centymetra, stąd też nasze przekonanie, że kuchnia na poddaszu to ogromne wyzwanie. Ale tak nie musi być! Przygotowaliśmy dla Was dziewięć pięknych aranżacji, gdzie kuchnia na poddaszu została pięknie wkomponowana w nietypowe struktury stropów. Pokażemy Wam jak różne oblicza może przyjąć, jak bardzo ciekawie może się prezentować i mamy cichą nadzieję, że kuchnia na poddaszu w naszych wersjach Wam się spodoba. 

Półki zamiast szafek

Appartement agence Paris, Meero Meero Klasyczna kuchnia

Sposobem na to, aby kuchnia na poddaszu nie sprawiała wrażenia upchanej co do milimetra meblami, a więc sposobem na jej odciążenie jest lekka zabudowa górnych części mebli. Zamiast szafek, można zamontować półki, które w płynny sposób wyprowadzą oko od masywniejszych do tych coraz mniej masywnych elementów. Dzięki temu skosy mają szansę wypowiedzieć się we wnętrzu, a kuchnia na poddaszu zyskuje na lekkości i przyjemności. 

Kuchnia na poddaszu szklanym

Urok tej kompozycji we wnętrzu jest podkreślony przeszkleniami w stropie. Tak na prawdę nie dzieje się tu zbyt dużo, a jednak całość jest niezwykle wysmakowana. Prosta biała linia szafek i regularne kreski półek zostały przełamane większą dynamiką kształtów u krzeseł jadalnianych. Aby pomieszczenie wśród tych wszystkich prostych i symetrycznych nie było zbyt regularne wykorzystano parę ciekawych zabiegów, wprowadzających lekką zabawę do wnętrza. Kolor podłogi – wciąż jasny, ale kontrastuje z idealną bielą szafek. Czerń – pojawia się jedynie momentami, najlepiej jednak prezentuje się zadrażniając jeden z kątów tego wnętrza – stoi tam pięknie czarna lodówka Smeg. Dodatkowo subtelne elementy koloru na poduszce i w obrazie, ażurowy kształt krzesła i delikatne doświetlenie małymi kinkietami. Taka kuchnia na poddaszu żyje, oddycha i ma się bardzo dobrze.

Klasyka i kuchnia na poddaszu

Klasyczna i prosta kuchnia na poddaszu w wydaniu Pracowni Architektury Wnętrz Hanny Hildebrandt. Meble zostały zamontowane nie pod skosami, ale w sposób prostopadły do nich. Kuchnia jest bardzo oszczędna w wyposażeniu, z drugiej jednak strony niczego jej nie brakuje. Jest w pełni funkcjonalna i ergonomiczna. Klasyczne fronty szafek pięknie komponują się w swym kremowym odcieniu w towarzystwie niemniej klasycznego wzoru podłogi. Wszystko jest utrzymane w prostej linii, a jednocześnie robi wrażenie wyjątkowo przytulnego wnętrza, gdzie chce się piec ciasta, babeczki i zajadać je po cichu przy uroczym, niewielkim stoliku. 

Rozrzucona kuchnia na poddaszu

Kompozycja tej aranżacji to kuchnia na poddaszu, która wylądowała na jego środku. Miejsca pod skosami zostały zabudowane szafkami i urządzeniami kuchennymi, natomiast na środku tego pomieszczenia rozgrywa się prawdziwa kuchenna batalia ze wszystkim niezbędnymi do tego przyrządami. Kuchenka, zlewozmywak, stół roboczy i blat jadalniany zajęły strategiczne miejsca tego wnętrza. Warto zwrócić uwagę na to jak w wyjątkowo ergonomicznym ułożeniu pozostały zlew oraz kuchenka – od jednego do drugiego dzieli nas dosłownie jeden obrót. To relacje tych właśnie dwóch przedmiotów są jednymi z najważniejszych w urządzaniu przestrzeni kuchennej. Dlatego cenne jest zapamiętanie faktu, że im bliżej zlewozmywak będzie kuchenki tym wygodniej będzie dla Was. 

Drewno

Jednym ze sposobów na to, aby kuchnia na poddaszu była dobrze wkomponowana w klimat miejsca, w którym się znajduje, jest zastosowanie kontynuacji w wykorzystywanym materiale. A więc – drewno. Drewno dobrze będzie grać ze stałymi elementami tej powierzchni takimi jak belki czy słupy pod warunkiem, że zachowają swój pierwotny wygląd. W tej aranżacji zdecydowano się za zastosowanie różnego rodzaju i koloru drewna, dzięki temu całość pomimo jednego materiału różni się w detalach i wprowadza miłą dla oka zabawę. W przestrzeniach, w których dzieję się trochę więcej czujemy się dobrze, ponieważ nasze złaknione szczegółów oczy z ciekawością reagują na różnice, które dostrzegają w całości kompozycji.

Kuchnia na poddaszu z kolorem

Kuchnia na poddaszu w tej aranżacji jest bardzo zadowolona. Żółty kolor ładnie dopełnia ciepły kolor drewna na podłodze. Metaliczny błysk w wykończeniu mebli lekko odbija się w przeszklonej przegrodzie wnętrze. Światło jakie pada z okien ciągniętych pasem po stropie nadaje wszystkiemu jasności. Wszystko zostało poddane ostrej selekcji – przygotowujemy posiłki po jednej stronie, po drugiej natomiast jemy i czytamy. 

Chwila oddechu

Mała kuchnia na poddaszu musi szukać dla siebie kąta – ujmując wręcz dosłownie problem. Staramy się, więc wkleić ją gdzieś maksymalnie pod ścianę, aby zrealizować te wszystkie minimalne odległości i wysokości jakie są potrzebne do ergonomicznego wyposażenia wnętrza. Ważne jest więc, aby cała przestrzeń nie tworzyła dusznej zabudowy, aby elementy które wykorzystujemy w aranżacji dawały odetchnąć i nie zamykały całkowicie pomieszczenia. Przykładem może być lekka, ażurowa szafka lub delikatny zestaw jadalnianego stołu oraz krzeseł, które, dosłownie znów, przepuszczają powietrze we wnętrzu, dając wrażenie przestronności. 

Oddechu przestrzeni nadał Konrad Grodziński REFORM.

Sposób na słup

Piękne, ciekawe wnętrze, kuchnia na poddaszu i nagle słup. Co zrobić? Polubić, zaakceptować i wkomponować w całość na przykład w taki sposób jak na tej aranżacji. Tutaj nietypowy podział poddasza został wykorzystany do stworzenia dwóch osobnych stref – kuchennej i jadalnianej. Wnętrze tej kawalerki nie stara się walczyć z ograniczeniami – wręcz przeciwnie stara się i wykorzystuje na swoją korzyść.

A po pomysły na salon na poddaszu klikajcie tu.

Mała kuchnia na poddaszu

Biel – królowa małych mieszkań. Kuchnia na poddaszu ugości ją z przyjemnością. Wszystko tu wręcz promienieje od jasnych, ciepłych kolorów i odcieni. Ta aranżacja doskonale odpowiada na pytanie jak maksymalnie wykorzystać każdy centymetr powierzchni przy projektowaniu kuchni. Przy aranżacji takiej przestrzeni najważniejsza informacja, od której powinniśmy całą zabawę właściwie zaczynać jest wysokość ściany kolankowej – to od niej zależy jak wykorzystamy tę przestrzeń. Idealna sytuacja jest taka, że wynosi ona więcej niż 90 cm – w ten sposób gładko wmontujemy na tej powierzchni zestaw szafek pokrytych blatem. Gdy wysokość jest niższa, montowanie blatów będzie coraz mniej możliwe, aż do sytuacji, gdy stanie się zupełnie niemożliwe. Wtedy warto rozważyć chociażby zabudowę przestrzeni samymi szafkami, szukając natomiast miejsca dla blatu i wszystkich blato – wymagających urządzeń musimy udać się w inne miejsce. Podpowiadamy – może to być wyspa kuchenna.  

Projekt – Nomad Studio.

Planujecie kuchnię na swoim poddaszu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu