Kilka pomysłów na osłony balkonowe

homifyPL homifyPL
Dom architektów w Parku Klecińskim, ArC2 Fabryka Projektowa sp.z o.o. ArC2 Fabryka Projektowa sp.z o.o. Minimalistyczny balkon, taras i weranda
Loading admin actions …

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, że od tego jak zaprojektujecie balkon zależy jak często będziecie spędzać na nim swój wolny czas? Balkon to miejsce przeznaczone głównie na relaks. W dużych miastach często jest on luksusem. Coraz częściej zastępowany jest portfenetrami. A jednak, pomimo tego, że jest on wymarzony, projektowanie balkonu to rzecz, o której często zapominamy, albo zostawiamy na koniec.

Istnieje wiele pomysłów, którymi można inspirować się przy urządzaniu balkonu. Dużo zależy od tego gdzie położona jest nieruchomość, czy balkon jest mały czy duży. Jednak w każdym przypadku, zacząć należy od tego samego etapu – od osłon balkonowych. To one stanowią o naszej prywatności, bezpieczeństwie, a także o wystroju. Pełnią funkcje dekoracyjną, zabezpieczającą, ale również osłaniają od wiatru, słońca czy śniegu. Wielu deweloperów nie pozostawia nam wyboru, dając jeden możliwy wariant do wyboru- takim sytuacjom, także postaramy się zaradzić. Natomiast gdy wybór leży w naszych rękach warto dłużej zastanowić się czy wolimy transparentne osłony balkonowe, które stanowią zabezpieczenie przed wysokością czy też wolimy materiały takie jak drewno czy beton, które zagwarantują nam odrobinę prywatności. To pytanie skierowane jest do Was, a odpowiadając na nie uzyskacie rozwiązanie i pomysł na wymarzony balkon.

Balkon plexi

Balkon plexi, a właściwie osłona balkonowa plexi -to alternatywa dla szklanych balustrad. Taka osłona balkonowa jest zdecydowanie tańsza. Plexi jako tworzywo sztuczne jest sztywne i przeźroczyste. Cechuje go połyskliwość i transparentność. Plexi doskonale sprawdza się pod względem  osłony przed wiatrem i słońcem. Ponadto daje możliwość decyzji o poziomie transparentności. Może wiec również stanowić doskonałą ochronę prywatności na balkonie

Roślinna dawka prywatności

Nie potrzebujemy ogrodu by uprawiać rośliny. Balkon może stanowić idealne miejsce na przeróżne aranżacje roślinne. Poza tym roślinność może stanowić, a co więcej coraz częściej w naszych domach stanowi osłonę balkonową. Jak wyżej wspomniane, deweloperzy często nie dają nam wyboru w kwestii osłon balkonowych. Najczęściej wybierane przez nich metalowe balustrady nie każdemu przypadają do gustu. Idealnym sposobem na zapewnienie sobie odrobiny prywatności (osłonę na balkon) i ocieplenie przestrzeni balkonowej może być wtedy dobór odpowiedniej roślinności. Balkony bywają zróżnicowane, zarówno pod względem orientacji na strony świata lecz również pod względem powierzchniowym. Pełnią one rolę łącznika mieszkania ze światem zewnętrznym. Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin pod względem: położenia balkonu, klimatu a także ilości czasu jaki możemy poświęcić na pielęgnację, możemy uzyskać nie tylko świetną osłonę na balkon lecz również świetny zakątek wypoczynkowy. Na zdjęciu Estudio Nicolas Pierry nie tylko zastosowano ciekawą roślinność, lecz również dobrano ciekawy kolor donic. Ten element dekoracyjny również ocieplił przestrzeń balkonową.

Świat za szybą

Bardzo dużą popularnością wśród osłon na balkon cieszą się szklane balustrady. Szyk i elegancja idealnie komponują się zarówno z nowoczesnym designem jak i tradycyjnym stylem. Dzięki popularności tego typu rozwiązania na balkon i nie tylko, ich ceny są stosunkowo atrakcyjne. Jest to świetna propozycja przede wszystkim na balkony o malej powierzchni.  Balustrady sprawiają wrażenie nie ograniczania powierzchni, a przy tym zapewniają bezpieczeństwo.

Takie osłon na balkon mają grono swoich fanów jednak, na pewno nie sprawdzi się u osób z chorobą wysokościową, ani na osiedlach z gęstą zabudową.

Industrialny balkon

Przedstawiony na zdjęciu projektatnta Zbigniewa Winiarczyka, współpracującego z nowojorskim biurem Pulltab Design, taras wyróżnia przemysłowy charakter. Projektanci wykorzystując zardzewiałe osłony na balkon i łącząc je z roślinnością uzyskali efekt lekkości. Trend na wykorzystywanie zardzewiałych materiałów w przestrzeniach użytku codziennego staje się coraz bardziej popularny. Rdza obok takich przemysłowych materiałów jak beton, dekory i cegła gwarantuje surowy, industrialny charakter wnętrza.

Zardzewiałe materiały zdecydowanie potrzebują przestrzeni. Na małych powierzchniach mogą sprawiać wrażenie ciężkich i przytłaczających. Decydując się na taką osłonę balkonową warto zapoznać się z zasadami pielęgnacji takiego materiału. Oczywiście, istnieją również nowoczesne metody by w nowym wnętrzu pozyskać efekt rdzy. Służą temu gotowe rozwiązania takie jak farby czy lakiery. Dzięki nim, mamy możliwość szybkiego postarzenia wnętrza.

Kolor na balkonie

Balkon to przedłużenie mieszkania. Nie wiele trzeba by jego przestrzeń stała się dla nas azylem. W jego aranżacji warto wykorzystać swoją osobowość. Wyrażać ją nie tylko w doborze mebli, ale również w doborze kolorów, chociażby na osłony na balkon. Fotografia obok przedstawia klasyczne rozwiązanie balkonowe – balustrady.  Projektant by ożywić tą standardową osłonę na balkon zaproponował dodanie industrialnego akcentu w ciekawym kolorze. Intensywny róż zdecydowanie dodał balkonowi charakteru. Tak nie wiele wystarczyło, by banalny balkon stał się wyjątkowy.  Stojące obok pachnące kwiaty balkonowe dodały wrażenia przytulności.

Stylowe osiatkowania

To rozwiązanie osłon na balkon skierowane jest głównie dla wielbicieli kotów. Pewnie wielokrotnie zastanawialiście się jak z klasą można zapewnić małym tygrysom bezpieczeństwo nie tracąc przy tym na wystroju balkonu. Odpowiedni dobór osiatkowania zagwarantuje zarówno bezpieczeństwo jak i elegancki charakter wnętrza.

Autor projektu na zdjeciu profesjonalista zaproponował połączenie eleganckiej szklanej balustrady z osiatkowaniem. Dobrze wykonana siatka, z odpowiednią siłą naciągnięcia prezentuje się wyjątkowo elegancko za szybą. Przestrzeń balkonu stała się ciekawa, a szyba zapobiega klaustrofobicznemu odczuciu. Osiatkowanie to osłona na balkon nie tylko dla wielbicieli kotów, lecz również dla tych, którzy na wysokościach borykają się na co dzień z gołębiami. Myślę, że mieszkańcy Krakowa doskonale rozumieją ten problem.

Drewno w afrykańskim stylu

Drewno to bardzo często stosowany materiał do produkcji osłon na balkon. Jest ono nie tylko naturalne i łatwe w obróbce ale również nadaje przestrzeni balkonowej ciepła i przytulności. Osłony na balkon projektowane są zarówno w całości z drewna, lecz często też są to połączenia drewna z różnymi materiałami, jak szkło czy metal.

Plastyczność drewna pozwala na nadawanie mu różnego kształtu. Jednak w projekcie obok wykorzystano najprostszy z możliwych wariantów. Połączenie prostych elementów drewnianych ze sobą, w bardzo małych odstępach. Dzięki temu, taka osłona na balkon zapewnia zarówno prywatność jak i stały dopływ światła.

Jaka osłona na balkon podoba Wam się najbardziej? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu