Schody w salonie – aranżacje, które warto zobaczyć!

Anna Stachurka Anna Stachurka
Dom w Legionowie, Ndesign Ndesign Minimalistyczny salon
Loading admin actions …

Schody w salonie to wyzwanie, ale jednocześnie szansa na piękną ozdobę tego pomieszczenia. Dla nas – wyzwania to przede wszystkim bezpieczeństwo, właściwa konstrukcja oraz fakt, że schody w salonie wiążemy z wnętrzem na bardzo długi okres, który nawet ciężko jest oszacować. Podlegają one również przepisom prawnym, które w bardzo konkretny sposób określają to, jaka jest minimalna ilość stopni, ich szerokość, wysokość czy też szerokość biegu – te wszystkie warunki techniczne w jakiś sposób są też ułatwieniem i podpowiedzią w kwestii tego, jak bezpiecznie i komfortowo zaprojektować ten element konstrukcyjny. Na szczęście w żaden drastyczny sposób nie ograniczają naszej swobody w tworzeniu na prawdę wyjątkowych form i na tym właśnie aspekcie skupiliśmy się przede wszystkim. Przygotowaliśmy dla Was aranżacje, gdzie schody w salonie są jego najpiękniejszą ozdobą. Możliwości techniczne i materiałowe są obecnie coraz większe, coraz dalej popychają wyobraźnię architektów i projektantów w kierunku odważnych przedsięwzięć. Dzięki takich ruchom nasze schody w salonie będą wyglądać coraz lepiej i coraz piękniej!

Schody w salonie potrzebują oświetlenia

homify Nowoczesny salon

Oświetlenie może pełnić jednocześnie funkcję dekoracyjną. Skoro forma, na którą się zdecydowaliśmy jest wyjątkowa to na pewno zasługuje na wyjątkowe podkreślenie, a nic tego lepiej nie potrafi jak pięknie ciągnące się smugi ciepłego światła. Wykorzystano tutaj efekt świetlny, który dobrze widać na ostatnim już kondygnacyjnym stopniu schodów. Światło dochodzi mniej więcej do jego połowy, a potem lekko się rozprasza w powietrzu otrzymujemy w ten sposób efekt cieniowania elementu, dzięki czemu schody w salonie wyglądają jeszcze piękniej!

Schody w salonie z przypadku

Choć może nie do końca z przypadku. Prostej aranżacji tego salonu, klasycznego charakteru nadaje sofa, która pięknie prezentuje się na pierwszym planie. I choć wnętrze mogłoby równie dobrze pozostać w swojej formie to jednak zdecydowano się na rozrzucenie dziwnej wielkości drewnianych desek przy dwóch ścianach. Co więcej projektanci tego wnętrza starają się nas przekonać, że to właśnie są schody w salonie. Nie wiemy jak Wy, ale my się czujemy bardzo przekonani! Nie mamy też wątpliwości co do tego, że całość wygląda na prawdę wyjątkowo. To bardzo nietypowe rozwiązanie miało szansę na powodzenie, dzięki niewielkiej wysokości, na którą schody w salonie nas prowadzą. Idąc w górę, mamy wrażenie, że lewitujemy, że niemal unosimy się nad podłogą – takie pomysły zdecydowanie należą do naszych ulubionych!

Schody w salonie z meblościanką?

Schody w salonie to nie tylko przestrzeń nad, ale także przestrzeń pod. Nie została, więc i ona pominięta przy okazji tej aranżacji. Chowanie się pod schodami, co niektórym może przypomnieć dzieciństwo, przestrzeń ta tworzy w nas jakieś wrażenie, chęć znikania, zaszywania się. Myśl ta, jak się okazuje może prowadzić w bardzo dobrym kierunku i kreować w nowy, niespotykany sposób przestrzeń naszych domów czy mieszkań. Cała konstrukcja tworzy wrażenie meblościanki została ona podzielona w poprzek na dwie trochę różne funkcje – powyżej schodów funkcję przechowywania, poniżej schodów funkcję przechowywania mieszkańców. Ciekawą formę przyjęły również same schody w salonie. Przeszklona w pełni barierka znika nam z oczu, to co natomiast się wybija to gruba linia pociągnięta wzdłuż stopni i dalej – osnuwająca kondygnację. Bardzo lubimy zabawę półkami, które poprzez odpowiednie oświetlenie robią wrażenie nierównych – bardziej i mniej wysuniętych w stosunku do lica konstrukcji. Całość w bardzo miły dla oka sposób zabawia nas swoją konstrukcją.

Proste wnętrze

Często lubimy spokojne wnętrza, bo dzięki nim możemy się wyciszyć, odprężyć i pozbyć myśli głowę. Oto przykład takiego wnętrza, gdzie chętnie zrzucilibyśmy z siebie wszystkie zbędne problemy i zatopili oczy w widoku za oknem. Schody w salonie tylko dopełniają całości, w ciszy i dostojnie snując się w górę, gdzie na pewno czeka na nas kolejne ciche, miłe wnętrze. Prawdziwe wrażenie robi na nas wysokość pomieszczenia, monumentalne wręcz zasłony układają się w podobny deseń jak ten, który tworzą gęsto ułożone cienkie panele. Może na taką przestrzeń nie zawsze możemy sobie pozwolić, ale na pewno możemy uzyskać panujący tu spokój, w każdym wnętrzu. Jeżeli poszukujemy takich rozwiązań to warto przyglądnąć się jak ten klimat tworzą tu proste formy. W spokojnych wnętrzach wszystko musi mieć swój cichy, stały rytm. Ta sama zasada obowiązuje schody w salonie – jednostajny rytm stopni, gładka poręcz, przeszklona przestrzeń.

Schody w salonie, których nie ma

Istnieje też sposób na to, aby schody w salonie zniknęły! Czasami potrzebujemy po prostu z nich korzystać, bez podkreślania ich obecności. Przykład tej aranżacji pokazuje, że jest to możliwe. Cały efekt został osiągnięty poprzez zaprojektowanie elementów konstrukcyjnych schodów w salonie w bardzo delikatny sposób. Mamy wrażenie, jakby ktoś tworzył je ciągnąc cienkim ołówkiem po ciemnej ścianie, snując ledwo zauważalne linie. Takie wyciszenie na pewno będzie sprzyjać prostym, minimalistycznym aranżacjom lub przeciwnie schody w salonie znikną i dadzą wypowiedzieć się innym elementom wyposażenia takiego wnętrza.

Schody w salonie

Salon Ndesign Minimalistyczny salon

No może nie do końca w salonie – potraktowaliśmy nasze główne hasło dość swobodnie pokazując Wam, że schody mogą również zwyczajnie do salonu zaglądać i przez to stać się stałym elementem jego aranżacji. To duże przeszklenie dobrze działa na całe wnętrze, otwiera je i czyni bardziej przestronnym – tak, wiemy że przestrzeni tu nie brakuje, ale wiemy również, że nigdy jej za wiele. Tak wysoka konstrukcja ściany, bez zastosowania przeszkleń, mogłaby wnętrze zamknąć szczelnie przed dopływem światła. Potrzeba doświetlenia wnętrza zrodziła, więc lub po prostu umożliwiła LIVING BOX realizację wyjątkowego pomysłu na pokazanie drewnianych schodów, które na tę okazję przyjęły bardzo piękny i efektowny kształt.

Pokrętne zaznaczenie salonu

Piękne wnętrze, gdzie schody w salonie wprowadzają lekkość i zwinność. Proste formy jakie posłużyły za podstawę całej aranżacji na chwilę ustępują miejsca krętym liniom prowadzącym wzrok ku wyższej kondygnacji. Tendencja do otwierania wnętrz powoduje, że w projektach często sufit nie otacza ściśle konstrukcji schodów, dając im możliwość na całą wizualną wypowiedź. Biel neutralizuje kontrast form, dzięki czemu schody w salonie pozostają miłym zadrażnieniem przestrzeni, bez zbytniej ekspresji. Całość ładnie oprawia gęste deskowanie, które powiela motyw ażurowości schodów w tym salonie.

A jakby tak wchodzić po regałach na górę?

Zapraszamy, a właściwie projektanci z dobrego domu zapraszają na jeszcze lepsze schody w salonie. Zabawa formą nie ma końca – to jak daleko zajdziemy zależy tylko od wysokości schodów, bo reguły jak się okazuje nie obowiązują. Reguły łamią regały – właściwie tak, to najlepiej posumować. Takie schody w salonie są jednocześnie praktyczne – małe mieszkania, poddasza, gdzie skosy i niespodzianki spotykamy każdym kroku kochają takie rozwiązania. Winni całego zamieszczenia są CAT INSIDE, którym zbijamy piątkę za świetne pomysły!

Idąc do góry…

… dobrze jest złapać po drodze ulubioną książkę. Elementy salonu wychodzą poza salon, próbując dogonić nas i przedostać się na następne piętro. Aranżacja powinna dosięgać wszystkich możliwych przestrzeni i powierzchni wnętrza, nie odpuszczać na żadnym kroku, ani wysokości, a to przykład idealnego jej zastosowania w miejscach, w których rzadko o niej myślimy. Tę bardzo dobrą pracę nad wnętrzem wykonała Grupa KMK architekci. Schody w salonie zostały dodatkowo ciekawie doświetlone poprzez lampy leniwie zwisające na różnych ich wysokościach dzięki czemu kolejna przestrzeń nie pozostała pozbawiona zamysłu projektanta. 

Po inspiracje na wygodny i oryginalny salon kliknijcie tu!

Która aranżacja podobała Wam się najbardziej?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu