Parapety- nietypowe i oryginalne pomysły! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Parapety- nietypowe i oryginalne pomysły!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Nowoczesny salon od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Najlepszą, codzienną dekoracją na parapety, której Wam wszystkim serdecznie byśmy życzyli są… piękne, górzyste lub morskie widoki zza okna. Życzenia, życzeniami, a teraz przejdźmy do sedna dzisiejszego tematu.

W tym wydaniu chcielibyśmy wymienić kilka przykładów aranżacji parapetu – przestrzeni do kreatywnego zagospodarowania. Od tych podstawowych propozycji, dobrze wszystkim znanych, do rzadko stosowanych w polskich domach. Oprócz tego porozmyślamy nad materiałem, z którego mogą być wykonane i jego najbliższym otoczeniu. Parapety… z pozoru błahy temat, ale jak wiele razy powtarzaliśmy, detale i wykończenia mieszkania (takie jak, na przykład bardzo istotne w ogólnym wyglądzie mieszkania listwy przypodłogowe lub ramy drzwi) grają – nieświadomie dla nas – ważną rolę suflera w teatralnej sztuce projektowania wnętrz. Dlatego warto zastanowić się cztery razy nad każdym szlifem w naszym wnętrzu!

Nad dekoracją okien pochylaliśmy się w Katalogu Inspiracji Dekoracja okien – jak to zrobić ładnie i praktycznie?.

Serdecznie zapraszamy do przejrzenia naszych przykładów!

Książki

Salon. Rustykalny salon od homify Rustykalny
homify

Salon.

homify

Powyższe zdjęcie okna z siedziskiem podsunęło nam ten pomysł. Na parapety, książki i ulubione czasopisma pasują idealnie! Możemy je ustawić na całej długości pionowo lub jedne na drugich. To bardzo dobre i funkcjonalne wykorzystanie powierzchni przy niewielkich metrażach mieszkań. Parapety mogą również pełnić funkcję toaletek! To najlepsze miejsce ze światłem dziennym do codziennego makijażu. Pamiętajmy tylko, żeby nie wieszać wtedy firanek lub za każdym razem w słoneczne dni, odstawiać lustro w inne miejsce, żeby uniknąć zagrożenia pożarowego!

Niskie parapety jako siedzisko

od homify Nowoczesny

Fajną sprawą są okna wysokie od podłogi do sufitu, bo dodają przestronności wnętrzu i po prostu ładnie wyglądają. Kompromisem między takimi, a standardowymi osadzonymi na wysokości metra, mogą być także okna nisko osadzone, których parapety są głębokie i mogą dać nam szansę na urządzenie wyjątkowego siedziska. Takie pomysły często obserwowaliśmy w amerykańskich filmach i serialach, gdzie aktorzy siedząc na parapecie z kubkiem herbaty, patrząc w dal, rozmyślali o nowych miłościach. Także wykusz, czyli forma architektoniczna stanowiąca wystający z lica elewacji fragment budynku poszerzający przyległe wnętrze, to idealne miejsce do tego typu kontemplacyjnych kącików w domu. Do tego miękkie poduszki, książka i gotowe miejsce do relaksu – to świetne zastępstwo dla mieszkań bez balkonów!

Ze ściany na parapety

Tetbury Hall Bench with Cushion od The Cotswold Company Wiejski
The Cotswold Company

Tetbury Hall Bench with Cushion

The Cotswold Company

W mieszkaniach skandynawskich lub industrialnych (i może jeszcze innych) rzadko występują strojne i bogate dekoracje okien. Stawiają priorytet na niczym nieograniczonym widoku i swobodnym dostępie światła dziennego do wnętrza. Dlatego aby okna i parapety nie były do końca puste, opierają na nich obrazki i zdjęcia rodzinne. Ramy nie powinny być zbyt duże, odpowiednio dopasowane, proporcjonalnie do powierzchni okna. Rodzaj grafiki, obrazków i malunków pozostawiamy Waszej decyzji. Zauważyliśmy tutaj także jeden, dość istotny szczegół. Na tej fotografii trudno doszukać się stricte parapetu, bo jest nią jedynie wygładzona, pomalowana na biało, betonowa powierzchnia pod oknem. W oszczędnych wnętrzach takich jak to, takie rozwiązanie idealnie pasuje, a alternatywą na parapety może być, na przykład podkładka wykonana z żelaza, miedzi lub choćby nieobrobionego drewna – czyli surowego materiału.

Być może poniższy przykład zainspiruje Was do natychmiastowego przearanżowania wystroju własnych parapetów. Mamy nadzieję!

Kwiaty!

Cóż, tego podpunktu nie mogliśmy pominąć. Oczywisty dodatek dekoracyjny na parapety, stoły, podłogi, blaty, półki, komody – a nawet głowy! Ukwiecone parapety to wizytówka domu, jednak pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ich ilością. Pomyślmy także o tym, by wybierać rośliny, które opadającymi liśćmi nie będą regularnie brudzić okna – tak więc pożegnajmy się z paprotkami! Kwiaty doniczkowe lub cięte zawsze będą pasować, a w łazienkach możemy pokusić się o sztuczne.

Tkaniny

Nowoczesny dom w podwarszawskiej miejscowości Nowoczesna jadalnia od Michał Młynarczyk Fotograf Wnętrz Nowoczesny
Michał Młynarczyk Fotograf Wnętrz

Nowoczesny dom w podwarszawskiej miejscowości

Michał Młynarczyk Fotograf Wnętrz

Zasłonki i firanki długości sięgającej parapetów to także ich ozdoba. Oprócz nich możemy zaaranżować okno takimi oto taśmami ze sznureczkami, które niezwykle pięknie będą się poruszać pod wpływem dmuchającego powietrza z zewnątrz lub grzejnika. Jest to niezwykle lekka dekoracja, niezabierająca światła i widoku, przez którą łatwo dostać się do dowolnego punktu przy oknie. Oprócz tego popularne kiedyś były drewniane koraliki wieszane w przejściach. Może i taki detal, tylko w nowoczesnym wydaniu sprawdzi się na okno i parapety? Przez tego typu „firankę” będzie bardzo dobrze widać inne ozdoby lub fotografie na parapetach.

Okna i parapety – zgranie stylów

Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ Okno od Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ Klasyczny Drewno O efekcie drewna
Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ

Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ Okno

Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ

Parapety mogą być również spójnie zaaranżowane z oknem – jego ramą i grzejnikiem – a dokładniej osłoną, tak jak to widać na załączonym zdjęciu. To przykład niezwykle pięknego okna w stylu klasycznym, któremu nie potrzeba nawet żadnych ozdób. Anna Buczny Projektowanie Wnętrz prezentuje niezwykle ozdobne okno osadzone w białej, drewnianej aranżacji. Osłony na grzejniki to coraz popularniejsze rozwiązanie. Nie bójmy się, że zabiorą ciepło. Odpowiednie materiały do tego typu zabudów wchłaniają naprawdę znikomy procent energii! Takie okna i parapety wyglądają naprawdę luksusowo!

Minimalizm

Nowoczesny salon od homify Nowoczesny

Parapety i minimalizm to dobra para. Aby okno nie wydawało się ciężkie i łatwiej się sprzątało powinniśmy zdecydować się albo na dekoracje bibelotami i kwiatami, albo tkaninami. Jeśli wybierzemy wszystko na raz to polecamy robić to w oszczędnych ilościach. Zagracone okna i parapety nie wyglądają dobrze, są niefunkcjonalne, bo trudniej jest je wtedy otworzyć i na przykład szybko umyć. Warto w centralnym punkcie okna układać tylko wyjątkowe rzeczy lub „jednego rodzaju” (jak książki lub rzeźby), na które będzie padać światło dzienne, przez co będą lepiej wyeksponowane. Ciągle powtarzać będziemy zasadę „mniej znaczy więcej”!

Bibeloty

od homify Nowoczesny

Świetnym pomysłem na parapety są bibeloty. Począwszy od filiżanek, rzeźb, wazonów, ozdobnych talerzy, kończąc na świecach i lampkach. Światło lampek na parapetach miło wygląda wieczorem, kiedy odbija się ono od szyb, a dom z podwórka wygląda niezwykle ciepło i przytulnie. Parapety to też bardzo dobre miejsce na dekoracje świąteczne. Głównie tam akcentujemy wnętrze tematycznymi ozdobami, ponieważ widać je i wewnątrz i na zewnątrz domu, przez okna.

Jakie jeszcze znacie ozdoby na parapety i okna?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu