Jak oszczędzić na renowacji domu - poznaj najlepsze triki! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak oszczędzić na renowacji domu – poznaj najlepsze triki!

A.D. A.D.
Kolonialny salon od raphaeldesign Kolonialny
Loading admin actions …

Większy remont w mieszkaniu czy wręcz renowacja całego domu to naprawdę duży wydatek, stres i bałagan, ale każdy chce, aby był jak najlepiej przeprowadzony a jego efekty widoczne długie lata. Niełatwo zaplanować remont tak, by zajął mało czasu a był rewelacyjnie przeprowadzony i możliwie jak najtańszy. Nie jest to łatwe ale nikt nie twierdzi, że niemożliwe! Zobaczcie proste triki jak oszczędzić na remoncie!

Typ i wiek budynku

Generalny remont starego domu wymaga starannego przygotowania. Na wstępie musicie ustalić, czy całe przedsięwzięcie jest w ogóle opłacalne. Pamiętajcie, że koszt kapitalnego remontu jest często porównywalny z kosztami budowy nowego obiektu. Jeśli już zdecydowaliście się na wykonanie remontu, ustalcie jego zakres oraz harmonogram. Będzie on miał duży wpływ na kosztorys inwestycji. W starych domach często nie działa instalacja elektryczna, ogrzewanie, przecieka dach a deski podłogowe są zbutwiałe. Aby obliczyć przewidywalny koszt remontu możecie skorzystać z bezpłatnego internetowego kalkulatora kosztów. To wiele ułatwi i da odpowiedź na pytanie czy jest sens inwestować w nieruchomość.

Ustalanie planu wprowadzania zmian

Rozpocznijcie od wyboru stylistyki wnętrza a następnie do niej dopasujcie odpowiednie materiały czy meble. Często wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w umeblowaniu i wyglądzie ścian a wnętrze zyska nowy, oryginalny wygląd. Dla przykładu szafki możecie zmienić na parę sposobów. Pierwszy to pomalowanie ich farbą lub emalią. Przed tym zabiegiem koniecznie starannie oczyść ich powierzchnię. Na drzwi szafek możecie też nakleić samoprzylepną folię albo na całą powierzchnię drzwiczek, albo na niektóre fragmenty. Czasami we frontach szafek wystarczy wymienić gałki czy uchwyty na nowe a mebel zyska drugie życie. Choć są małe, tylko pozornie nie mają znaczenia dla wystroju wnętrza. W rzeczywistości mogą bardzo poprawić wygląd szafek. Dobierzcie je kolorystycznie do pozostałych kuchennych detali. Jeśli meble kompletnie nie nadają się do renowacji, wybierając nowy styl przestrzeni przemyśl wprowadzenie minimalistycznego trendu do wnętrz. Jest on stosunkowo bardzo oszczędny i nie wymaga wielu mebli.

Własna praca a ekipa remontowa

Określenie zakresu samodzielnie wykonywanych prac jest dość istotne. Dzień pracy fachowca może kosztować nawet kilkaset złotych. Dlatego samodzielne zaangażowanie się w działania remontowe będzie bardzo dobrym sposobem na obniżenie kosztów całej inwestycji. Praktycznie każdy będzie potrafił pomalować pokój, ułożyć panele podłogowe czy zamontować nowe oświetlenie. Takie działania z pewnością pozostawią w Waszej kieszeni większą ilość gotówki. Jeśli jednak nie potraficie lub nie macie czasu wykonywać jakiś pracy samodzielnie, poświęćcie trochę czasu na odnalezienie dobrych i tanich fachowców. Nadmierny pośpiech jest tu całkowicie niewskazany. Jeśli nie wybierzemy odpowiedniej ekipy, wówczas jakość wykonania remontu lub jego koszt, mogą nas negatywnie zaskoczyć. Jeśli istotny jest nie tylko czas ale i jakość robót remontowych, wówczas powinniśmy się liczyć z dość odczuwalnym podniesieniem kosztów. Różnice cenowe mogą się tu wahać od 15% do nawet 30 %. Zdjęcie przedstawia Warszawski apartament łączy styl retro z funkcjonalnym, nowoczesnym minimalizmem – projekt D PLUS DAGMARA ZAWADZKA.

Oszczędzanie na posadzkach i wykładzinach podłogowych

Niedrogim sposobem na posadzkę są panele podłogowe. Jednak wśród osób które użytkują w swoich domach panele nie brakuje opinii, że ich położenie to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Na początku wyglądają schludnie i nowocześnie, ale po kilku latach normalnego użytkowania wycierają się i wymagają wymiany. Kolejnym argumentem przeciwko panelom jest fakt, że nie wytłumiają dźwięków. Na dokładkę jeśli mamy w domu małe dzieci to często się na panelach ślizgają – może to być nawet niebezpieczne. Parkiet za drogi, panele kiepskie, co zatem w zamian? Alternatywą są wykładziny elastyczne. Są one dużo bardziej odporne na wilgoć i bez stresu możemy je myć zwykłym mopem. Minusem wykładzin, który wiąże się z utrzymywaniem temperatury w pomieszczeniu, jest gorsza izolacyjność w porównaniu do paneli i parkietu. Nie utrzymują temperatury i szybko się chłodzą, dlatego kiedy chodzimy boso podłoga jest chłodniejsza i mniej przyjemna w dotyku. Jeśli chodzi o koszt to parkiet jest najdroższy. Wiąże się to przede wszystkim z wyższym kosztem położenia – ceny samego materiału zaczynają się od ok. 100 zł/m2. Panele kosztują od 20 zł/m2 i sięgają nawet 100 zł/m2. Natomiast za metr kwadratowy wykładziny elastycznej zapłacimy od 13 zł do 70 zł. 

Oszczędzanie na materiałach budowlanych

HOTEL CAL REIET – GUEST HOUSES Śródziemnomorski salon od Bloomint design Śródziemnomorski
Bloomint design

HOTEL CAL REIET – GUEST HOUSES

Bloomint design

Koszt zakupu materiałów na budowę domu lub remont mieszkania to duży wydatek. Tym większym, im większe są zapotrzebowanie ilościowe. Jest jednak kilka skutecznych pomysłów na to, jak zaoszczędzić kupując dobrej jakości materiały budowlane. Sekretem udanych i tanich zakupów są negocjacje. Właśnie z tego powodu nie polecamy zakupów w marketach budowlanych. Pomimo tego, że miejsca oferują duży wybór produktów, to najczęściej nie istnieje tam możliwość negocjowania cen. Znacznie lepsze pod tym względem są prywatne hurtownie i składy. Szansę na największe i najlepsze rabaty mamy wówczas, kiedy w jednym miejscu kupujemy wszystkie materiały budowlane. Może być to bardzo duża oszczędność w skali całego budżetu, sięgająca nierzadko do 15%! Co ważne, w trakcie takich negocjacji warto robić wszystko, by sprzedawca zaoferował dodatkowo bezpłatny transport zakupionego towaru. Oznacza to jednak konieczność kupienia wszystkiego naraz.

Renowacja sufitu

Zniszczony sufit możecie zrewitalizować  na różne sposoby. Jeden z nich to zamocowanie płyt gipsowo-kartonowych na specjalnym stelażu, następnie ich zaspoinowanie i wycekolowanie. Drugi to wycekolowanie sufitu bezpośrednio. Jeszcze innym sposobem jest zamontowanie powieszonego sufitu. Jeżeli chcecie zastosować płyty gipsowo-kartonowe powierzchnia nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli sufit będzie cekolowany bezpośrednio, to przed zastosowaniem gładzi powierzchnia musi zostać odpowiednio przygotowana. Farby, luźne ziarnka piasku i tynku oraz wszystkie warstwy trwale niezwiązane z podłożem należy usunąć. Elementy stalowe należy zabezpieczyć antykorozyjnie. Najdroższym ale i bardzo efektownym sposobem będzie zamontowanie sufitu podwieszonego. Jeśli chcecie zaczerpnąć inspiracji odnośnie ciekawych sufitów koniecznie przeczytajcie: Niecodzienne pomysły na sufit!

A może Wy planujecie renowację mieszkania w niedługim czasie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu