Aranżacja mebli - najlepsze sposoby na wygodny dom!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Aranżacja mebli – najlepsze sposoby na wygodny dom!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Skandynawska jadalnia od Dröm Living Skandynawski
Loading admin actions …

Sztuka aranżacji wnętrz w głównej mierze polega na odpowiednim ustawieniu mebli w pomieszczeniach. Te pokoje w domu mogą być duże lub małe, wąskie lub szerokie, cztero lub wielokątne, z wysokim stropem lub niskim. Każdy taki szczegół ma znaczenie przy wyposażaniu wnętrza zgodnie z jego przeznaczeniem. Zwracamy uwagę na to, by zaplanować powierzchnię funkcjonalnie, ergonomicznie; tak aby nie zmarnować cennej przestrzeni. Małe pomieszczenia wydają się trudniejsze do urządzenia, jednak większe też stawiają nam wiele znaków zapytania. W tym artykule podpowiemy Wam czym się kierować, jak rozplanować meble, by urządzić przestrzeń, w której wszystkie elementy w domu są harmonijne, a człowiek poruszał się w nim intuicyjnie i ze spokojem panującego ładu, logiki i porządku. 

O czym również pomyśleć, by wnętrze sprzyjało naszemu duchowi? Przeczytajcie w Katalogu Inspiracji Dom, w którym nie ma miejsca na stres! Zapraszamy!

1. Inwentaryzacja i rysunek

Living room Nowoczesny salon od Perfect Stays Nowoczesny
Perfect Stays

Living room

Perfect Stays

Fachowo inwentaryzacja oznacza mierzenie pomieszczenia. Należy to zrobić bardzo dokładnie przed przystąpieniem planowania rozkładu i wielkości mebli. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie zakamarki, wysokości, szerokości i długości – nie zapominając o oknach. Takie planowanie pomoże Ci urządzić mieszkanie teoretycznie. Bardziej wprawieni rysownicy mogą naszkicować plan pomieszczenia na oko, byle w odpowiednich proporcjach. Innym bardziej skrupulatnym osobom polecamy narysowanie go na papierze milimetrowym, ustalając odpowiednią dla siebie skalę. Szczególnie ważne jest to gdy planujemy zabudowę na wymiar. Jednak w takim wypadku pomiar powinien zrobić stolarz, by osobiście nie ponosić później przykrych i kosztownych konsekwencji pomyłki.

2. Mebluj teoretycznie

Po tym można przystąpić do swobodnego „meblowania” pokoju. Jak to zrobić? Z papieru technicznego wytnij ogólne kształty przewidzianych mebli – oczywiście w skali i zacznij bawić się różnymi ustawieniami. Sprawi to, że narysowany rzut pokoju będzie czysty, a my dzięki temu będziemy mogli w mig ustalić kilka wariacji aranżacyjnych. Każdą opcję warto sfotografować, by później mieć pogląd na to, który plan najbardziej przypadł nam do gustu. Szybko i sprawnie!

3. Ustal punkt ogniskowy

Living room Nowoczesny salon od Perfect Stays Nowoczesny
Perfect Stays

Living room

Perfect Stays

Punkt ogniskowy to rzecz, która będzie w centralnym punkcie pokoju i która od razu rzuca się w oczy po wejściu. Co nim jest? Zależy od rodzaju pomieszczenia. W salonie może to być obraz, kominek lub telewizor, w jadalni stół, w sypialni łóżko. Przed przystąpieniem do meblowania należy taki punkt sprecyzować i po prostu wyznaczyć mu najdogodniejsze miejsce, gdyż większość mebli będzie ustawiona wokół niego. W dużym pokoju takich punktów może być więcej. Wtedy tworzymy tak zwane strefy, dzieląc jedno pomieszczenie na dwie części o różnych przeznaczeniach.

4. Metoda meblowania: triangulacja

Polega ona na tym, by ustawiać meble w sposób, by wszystkie tworzyły między sobą figurę trójkąta. Pomysł ten oparty jest na założeniu, że grupowanie zbiorów z trzema elementami jest harmonijne dla naszych zmysłów, a ukośne linie są dynamiczne i utrzymują nasz wzrok w ruchu. Trójkątów w pomieszczeniu może być wiele, nie ma tu żadnych ograniczeń.

5. Metoda meblowania: symetria

Living room Nowoczesny salon od Perfect Stays Nowoczesny
Perfect Stays

Living room

Perfect Stays

Jeśli jednak jesteś zwolennikiem symetrii, ustaw meble w równy sposób oraz przede wszystkim zaplanuj ich parzystą liczbę. Na przykład naprzeciwko sofy w salonie ustaw dwa fotele, zaplanuj dwie półki przy kominku i tak dalej. Gołym okiem widać to w sypialni, gdzie po dwóch stronach łóżka standardowo planujemy stoliki nocne i oświetlenie. Bardziej odważni mogą planować symetrycznie lecz z zastosowaniem różniących się od siebie stylem, obiciem lub kolorem, mebli.

6. Wolne miejsce

Ciąg komunikacyjny musi być swobodny, a to znaczy, że nie może być węższy niż 60cm. Dotyczy to nie tylko przestrzeni między meblami a ścianami, ale też ich wzajemnej relacji, by można było swobodnie między nimi lawirować. Dodatkowo upewnij się, że wszystkie meble i gniazdka są łatwo dostępne. Nic nam po szafie, do której nie można swobodnie się dostać, a co gorsza łatwo ją otworzyć, a gniazdka zawsze muszą być pod ręką do podłączania mobilnych urządzeń elektronicznych. Szczególnie ważne jest to kiedy często wyjeżdżamy z domu i musimy pamiętać o wyłączeniu wszystkich sprzętów. Więcej o tym przeczytacie w Katalogu Inspiracji Jak przygotować dom do długiej nieobecności?

7. Poziomy i rozmiary

Zwróć uwagę na poziomy. Poziomy powierzchniowe w meblach powinny być odpowiednie do danego obszaru. Chodzi na przykład o to, że stoliki dekoracyjne na skraju pokoju powinny być wyższe niż ten kawowy na środku pomieszczenia. Komody użytkowe i dekoracyjne konsole stojące przy ścianach są tego dobrym dowodem. Następnie przede wszystkim unikaj zbyt dużych elementów w małych pomieszczeniach. Realnie oceńmy możliwości i meblujmy dom tylko na potrzeby domowników, a nie ewentualnych gości, którzy odwiedzają nas raz na rok.

8. Dodatki i dekoracje

Obrazy i lustra też zazwyczaj powinny znajdować się na głównych ścianach w uporządkowanej odległości od wszelkich krawędzi. Umieszczenie ich na różnych wysokościach również odgrywa pewną rolę. Wizualnie, wyżej powieszone obrazy wydają się większe, zaś te umieszczone na wysokości wzroku, mniejsze. Obrazy i grafiki niezaprzeczalnie pomagają urządzić dom bardziej przytulnie, a lustra powiększają i rozświetlają pomieszczenia. Rozmiar dywanu także ma znaczenie. Nie powinien być ani zbyt duży, ani za mały. Musi wypełniać przestrzeń, na przykład pod strefą wypoczynkową, czyli pod stolikiem kawowym i kanapami, a dywan pod łóżkiem musi wystawać odpowiednio tak, by po przebudzeniu, stąpnąć na nim. Niewymiarowy dywan sięgający do nieokreślonej jasno powierzchni, może optycznie zmniejszać pokój.

Pamiętaliście przy meblowaniu domu o wszystkich tych aspektach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu