Projekty,  Salon zaprojektowane przez Standal

Drzwi przesuwne pod lupą!

mszpakowska mszpakowska

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Jeżeli nasz dom jest przestronny i duży, kwestia przestrzeni zabieranej przez tradycyjne drzwi na zawiasach z pewnością nie spędza nam snu z powiek. Co innego, gdy nasza rezydencja jest raczej filigranowych rozmiarów. Drzwi przesuwne to strzał w dziesiątkę dla wszystkich tych, którym przestrzeni nigdy zbyt dużo. Otwarte drzwi, które zajmują pół pokoju już nigdy więcej nie będą powodem frustracji! Podobnie, jak sytuacje, gdy nie możemy drzwi otworzyć na oścież, bo przeszkadza w tym jakieś łóżko, biurko, czy szafa. Czas postawić na swobodę, czas postawić na drzwi przesuwne!

Zalety: efektywne wykorzystanie przestrzeni

Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez adela cabré
adela cabré

Dormitorio portada

adela cabré

Drzwi przesuwne to takie, które nie otwierają się w tradycyjny sposób lecz są, jak sama nazwa wskazuje, po specjalnych szynach przesuwane w bok. W ostatnich latach znacząco zyskały na popularności na rynku europejskim. Główną zaletą drzwi przesuwnych jest minimalizacja zajmowanej przestrzeni zarówno podczas ich otwierania, jak i zamykania. Dzięki temu nie stanowią one praktycznie żadnego ograniczenia przy aranżowaniu pomieszczenia, do którego przynależą. Nie są przeszkodą ani dla biurka, ani dla najokazalszego łoża. W ich obrębie bez zbędnych komplikacji można usytuować wiele przedmiotów i mebli. Dzięki drzwiom przesuwnym przestrzeń danego pomieszczenia wydaje się ponadto znacznie większa. Dodatkowo, drzwi przesuwne to rozkosz dla wszystkich, którzy nie znoszą odgłosu trzaskania. Dźwięk wydawany przez drzwi przesuwne podczas ich otwierania i zamykania jest łagodny i miły dla ucha.

Zalety: regulacja ilości światła

Drzwi przesuwne to nie tylko efektywne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki drzwiom przesuwnym samym w sobie, ale także dzięki różnym ich wzorom, bez trudu można regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Jeżeli pragniemy odpocząć odrobinę w pomieszczeniu przyciemnionym, wystarczy drzwi zamknąć. Jeżeli pragniemy, aby pokój był dobrze oświetlony, wystarczy drzwi otworzyć albo zdecydować się na przykład na jakiś wzór z wbudowanym okienkiem. Takie okienko pozwala ponadto na dyskretne obserwowanie i nadzorowanie sytuacji mającej miejsce w sąsiednim pokoju, dlatego będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku pokoju dziecięcego. Co więcej, drzwi przesuwne nie blokują przestrzeni w mieszkaniu. Gdy są otwarte, a zatem niewidoczne, z kilku pomieszczeń robi się jedno. Takie drzwi to szczególnie dobry pomysł na połączenie kuchni z jadalnią. Ciekawym rozwiązaniem byłoby także zamontowanie drzwi całkowicie wykonanych ze szkła. Wówczas widoku na sąsiednie pomieszczenie nic by nie zaburzało, jednak o regulację ilości światła byłoby trudniej.

Z jakiego materiału drzwi przesuwne?

Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez MANO Arquitectura
MANO Arquitectura

Rehabilitación de ático en Turó Park, Barcelona

MANO Arquitectura

Drzwi przesuwne wykonywane są z różnych materiałów. Mając na uwadze przestrzeń oraz kwestie oświetleniowe, najczęściej produkuje się je z aluminium lub drewna, ewentualnie ze szkła. Istotnym ich elementem jest szyna, zwykle ze stali, dzięki której możliwe jest otwieranie i zamykanie drzwi. Choćby nie wiadomo jak trudną decyzją byłby wybór odpowiednich drzwi przesuwnych, to i tak warto się na nie zdecydować. Ich zalety przyćmiewają zalety drzwi tradycyjnych, skrzydłowych. Zawsze ciekawie i elegancko prezentują się drzwi szklane, które są bardzo pomocne również przy zachowaniu otwartości przestrzeni. Otoczenie ich jasnobrązową ramą, jak na zdjęciu, to strzał w dziesiątkę. Przytulności i ciepła domostwu dodają jednak drzwi drewniane.

Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe?

Projekty,  Okna zaprojektowane przez PUERTAS CALVENTE S.C.P.
PUERTAS CALVENTE S.C.P.

Casoneto mod. Leonardo

PUERTAS CALVENTE S.C.P.

Kiedy myślimy o drzwiach przesuwnych, w naszej głowie zwykle ukazuje się obraz drzwi jednoskrzydłowych, otwieranych za pomocą pchnięcia w lewą lub prawą stronę. Jednak czasami bywa i tak, że drzwi przesuwne mają dwa skrzydła – jedno przesuwane w prawą, drugie w lewą stronę. Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku, gdy w swojej rezydencji posiadamy przestronną salę jadalnianą połączoną otwartym planem z kuchnią lub salonem. Taki rozstaw pomieszczeń oraz zaproponowane na zdjęciu drzwi to zdecydowanie odrobina tak niezbędnego w każdym domu luksusu.

Trudny wybór: drzwi przesuwne typu zewnętrznego, czy wewnętrznego?

Projekty,  Salon zaprojektowane przez ESTER SANCHEZ LASTRA
ESTER SANCHEZ LASTRA

Cerramiento cristal tostado

ESTER SANCHEZ LASTRA

Zgodnie z miejscem montażu szyny drzwi przesuwne można podzielić na drzwi typu zewnętrznego oraz drzwi typu wewnętrznego. Pierwsze z nich, drzwi typu zewnętrznego, nie cieszą się zbyt wielką popularnością, gdyż wieńcząca je szyna jest całkowicie widoczna. Jej eksponowanie sprawia wrażenie, że drzwi otacza bałagan. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na drzwi tego typu, najlepiej, aby szyna kolorystycznie współgrała z barwą ściany, w której zamontowane są drzwi. Chcą oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, zwłaszcza, gdy jesteśmy miłośnikami porządku i ładu, powinniśmy postawić na drzwi przesuwne typu wewnętrznego z szyną ukrytą w ścianie. Z drugiej strony, choć dzięki takiemu rozwiązaniu nic nie zaburzy już czystej i eleganckiej atmosfery domu, kwestią istotną jest grubość ścian. W zbyt wąską ścianę szyny nie można wbudować. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania.

Kolor pokoju a drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne dostępne są w różnych kolorach. Jeżeli nie wiemy, która z barw będzie najodpowiedniejsza, spójrzmy na podłogę lub ściany znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi. Kolor drzwi powinien z nimi współgrać. Ostatnio, z racji tego, że coraz modniejszy staje się styl skandynawski, w przypadku montażu drzwi drewnianych stawia się na ich naturalną barwę, a farby odkłada się na bok. Drewniane dodatki zawsze dodają pomieszczeniu stylu oraz elegancji. W przypadku drewna nie obowiązuje zasada o dopasowywaniu jego barwy do barwy przyległych ścian, czy mebli. 

12 nowoczesnych pomysłów na drzwi przesuwne!

A co Wy sądzicie o drzwiach przesuwnych?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu