Projekty,   zaprojektowane przez Barbecue

Budowa grilla z cegły – krok po kroku

mszpakowska mszpakowska
Loading admin actions …

Oczywiście, że wszytsko można kupić. Możesz pójść do pierwszego lepszego marketu budowlanego i kupić grill, który będzie ozdobą ogrodu. Będzie on również nieodłącznym elementem letnich imprez plenerowych. Jeśli jednak skusisz się na własnoręczne zbudowanie grilla zdobędziesz nie tylko satysfakcję, ale i rzecz, która będzie doskonale odzwierciedlała Twoje oczekiwania .

Obawiasz się, że mógłbyś sobie nie poradzić? Nic bardziej mylnego! Dzisiaj przedstawiamy Wam porady naszych architektów, jak zbudować grill w kilku prostych krokach.

1. Przygotuj betonowe podłoże

Materiały, które potrzebujesz to stworzenia własnego grilla są niedrogie oraz ogólnodostępne. Znam jednak zaczniesz sklejać cegły, musisz zadbać o odpowiednie podłoże. Po wybraniu miejsca w ogrodzie, wylej w nim betonowa podłogę, która będzie w stanie utrzymać ciężar konstrukcji i pozwoli Ci uniknąć napadania się grilla w glebie. Beton możesz zastąpić również płytkami lub żwirem.

2. Zaplanuj budowę

Po upływie dwóch dni, gdy podłoże już całkowicie wyschnie, możesz myśleć o rozpoczęciu budowy. Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest projekt, który pozwoli Ci zaplanować dalsze kroki oraz, przede wszystkim, pozwoli na oszacowanie niezbędnych materiałów. 

Najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie projektów w trójwymiarze. Dzięki temu bez problemu przygotujesz się do pracy. W internecie możesz znaleźć masę programów, które pozwolą na stworzenie szkicu 3D. Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z planowaniem, możesz w tym temacie posłużyć się pomocą profesjonalistów.

3. Początek konstrukcji

Masz już wszystko: projekt, materiały oraz narzędzia, w postaci wiadra oraz szpachli. Zmieszaj ze sobą jedną część betonu oraz pięć lub sześć części piasku i wody, i mieszaj wszytsko aż do  otrzymania plastycznej masy. Następnie ułóż pierwszy rząd cegieł i z pomocą zaprawy stawiaj kolejne piętra. 

Najważniejsza w tym przypadku jest precyzja. Pamiętaj, aby stawiać cegły równo i pewnie, na tzw. zakładkę. Przydatna może okazać się poziomica.

4. Miejsce dla ognia

Uwierz nam, że ta praca nie jest dla Ciebie zbyt trudna. Możesz wybrać dwie drogi budowania rusztu. W pierwszej opcji grill możesz zakończyć stożkową piramida, która będzie służyła za komin. Łatwiejszym rozwiązaniem będzie natomiast stworzenie kwadratowego otworu, w którym umieścić drewno opałowe.

5. Mocowanie grilla

Pamiętaj, że potrzebujesz jeszcze zamontować ruszt. Możesz wybrać najłatwiejszą drogę i podczas budowy konstrukcji, zakotwiczyć ruszt w zaprawie. Lepszym i bardziej funkcjonalny rozwiązaniem będzie jednak umocowanie wewnątrz grilla zawiasów na dwóch poziomach, które pozwolą Ci na wyjmowanie i sterowanie rusztem.

6. Prace końcowe

Pamiętaj, że nawet własnoręcznie wykonany grill musi wyglądać profesjonalnie. Po zakończeniu budowy i wyschnięciu zaprawy usuń jej nadmiar ze szczelin między cegłami, pomocny będzie tutaj porządny papier ścierny. Dodatkowo skorzystaj z twardej, metalowej szczotki, która pozwoli na usunięcie wszystkich zabrudzeń. I wszytsko gotowe!

17 grilli i pieców na drewno, które pokochasz dla Twojego ogrodu!

Gotowy na podjęcie wyzwania?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu