Projekty domów tanich w budowie- ciekawe alternatywy! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Projekty domów tanich w budowie- ciekawe alternatywy!

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
Casa GG Nowoczesne domy od Alventosa Morell Arquitectes Nowoczesny
Loading admin actions …

Projekty domów tanich w budowie kojarzą nam się z małymi, nieatrakcyjnymi budynkami, w których mieszkanie zdaje się być przymusem, niemiłą koniecznością, daleką od przyjemności. Nowoczesna architektura coraz częściej przykładająca dużą wagę do ekologi i oszczędności wydaje się być dużo bardziej kosztowna niż tradycyjne budownictwo. Możemy jednak znaleźć przykłady domów z kontenerów, modułowych, a nawet pasywnych, do których wzniesienia nie wykorzystano nadmiernych środków finansowych. Nowoczesne technologie oraz kreatywni architekci potrafią stworzyć projekty domów tanich w budowie, które zachwycają nie tylko swoją funkcjonalnością, lecz również wyglądem. Wybraliśmy dla Was dzisiaj trzy najciekawsze projekty nowoczesnych budynków, które powstały przy niskim budżecie. Czym tym razem zaskoczą Was eksperci homify – zobaczcie sami!

Projekty domów tanich w budowie – domy modułowe

Projekty domów tanich w budowie to coraz częściej również domy modułowe. Jest to propozycja w szczególności dla osób, które nie chcą tracić kilku lat na budowanie domu w tradycyjny sposób. Domy modułowe budowane są prawie w całości w fabryce. Przewożone w ciężarówkach na miejsce, w którym ma stanąć dom, mogą być złożone z kilku modułów nawet w ciągu kilku dni. Jest to rozwiązanie szybkie, ale nie zawsze tańsze. Przykład, który przedstawiony jest na zdjęciu łączy w sobie zalety domu modułowego z niskimi kosztami realizacji oraz oszczędnością energii.

Drewniane moduły

Projekt budynku przedstawionego na zdjęciu powstał w biurze architektonicznym ALVENTOSA MORELL ARQUITECTES w Barcelonie. Jest to całkowicie prefabrykowany dom zbudowany z sześciu modułów. Dzięki drewnianym elewacjom budynek idealnie wkomponowuje się w otaczające go środowisko, charakteryzujące się bogatą roślinnością. Kolektory słoneczne zapewniają naturalną energię, a odpowiednia izolacja zapobiega nadmiernej utracie ciepła przez dom. Każdy z modułów posiada inną funkcję, przeznaczone na poszczególne pomieszczenia, połączone są ze sobą dużymi przeszkleniami. Dom ma powierzchnię 111 metrów kwadratowych. Trzy moduły przeznaczone zostały na sypialnię, jeden na salon, kolejny na pomieszczenie gospodarcze. W największym z nich znalazła miejsce kuchnia i łazienka.

​Projekty domów tanich w budowie – domy z kontenerów

Projekty domów tanich w budowie to bardzo często domy z kontenerów. Jest to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Kontenery mogą być używane lub nowe – obecnie produkuje się też specjalnie na potrzeby budownictwa. Używane są dużo tańsze, koszt 40 metrowego waha się od 1000 do 3000 euro. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszty jego adaptacji i wykończenia mieszkania. Odpowiednio wykorzystane przez architekta mogą stworzyć niepowtarzalny budynek – zobaczcie dalej…

Wnętrze

Wnętrze wypełnia w całości drewno. Jest jasne i przytulne oraz bardzo dobrze oświetlone dzięki dużym przeszklonym powierzchniom. Urządzone minimalistycznie, wykorzystuje każdą wolna przestrzeń. Ścianki pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami wypełniają regały na książki, będące w stanie pomieścić całkiem pokaźną biblioteczkę.

Jeżeli interesują Was projekty domów tanich w budowie i spodobał Wam się pomysł na dom modułowy zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - Nowoczesne domy na każdą kieszeń!

Z drugiej strony

Projekt Grillagh Water powstał w biurze architektonicznym PATRICK BRADLEY ARCHITECTS w Wielkiej Brytanii. Nazwa domu pochodzi od płynącej w pobliżu rzeki Grillagh. Malowniczo położony na terenach wiejskich w Irlandii Północnej dom zbudowany został z czterech kontenerów. Celem projektanta było stworzenie budynku, który jest nowoczesny i wyrazisty, ale wpisuje się płynnie w otaczający go piękny krajobraz. Domy z kontenerów należą nie tylko do projektów domów tanich w budowie, ale również umożliwiają dowolną konfigurację poszczególnych elementów, które możemy ustawiać niczym klocki. Daje to w efekcie bardzo oryginalną bryłę. 

Elewacja domu

Elewacje wykończone zostały ciemnoszarą metalową siatką oraz stalą Corten, która wystawiona na działanie warunków atmosferycznych pokrywa się powłoką ochronną przypominającą rdzę. Dzięki temu nowy budynek jest delikatnie postarzony, wydaje się, że stał tutaj od zawsze. Projekty domów tanich w budowie zakładają jak najniższe koszty realizacji koncepcji, ale często nie biorą pod uwagę kosztów późniejszej eksploatacji budynku. W tym przypadku odporna na korozję stal Corten, dzięki powstającej z czasem zewnętrznej warstwie patyny, która chroni ją przed dalszą korozją zmniejsza koszty ewentualnych renowacji.

Duże przeszklenia zapewniają punkty widokowe na przepiękną okolicę z prawie każdego pomieszczenia w domu. Naturalna barwa stali Corten i ciemnoszarej metalowej siatki nawiązują do prostych form i materiałów szop rolnych znajdujących się na okolicznych obszarach wiejskich. Budynek wkomponowuje się nie tylko w naturalny krajobraz, ale równie koresponduje z architekturą otaczających go terenów.

Eleganckie wnętrze

Wnętrze jest równie imponujące jak elewacje budynku. Przebywając w nim trudno dostrzec, że dom powstał z kontenerów. Minimalistycznie wnętrze dzięki dodatkom w postaci nieosłoniętych żarówek, betonowych płyt na posadzce i prostemu, surowemu stołowi nabrało lekko industrialnego charakteru. Duże okna otwierają się na malowniczy krajobraz. Ten przykład pokazuje, że nowoczesny i luksusowy dom może być zbudowany przy stosunkowo niskim budżecie.

Jeżeli interesują Was projekty domów tanich w budowie i spodobał Wam się pomysł na dom z kontenera zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - homify 360°: dom z kontenera

Projekty domów tanich w budowie – niskobudżetowe domy pasywne

Projekty domów tanich w budowie zakładają jak najniższe koszty realizacji projektu, ale często nie biorą pod uwagę kosztów późniejszego użytkowania budynku. Inaczej jest w przypadku domów pasywnych, które są wznoszone wg standardów zapewniających bardzo dobre parametry izolacyjne oraz stosują szereg rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Domy pasywne są zazwyczaj droższe w budowie niż te tradycyjne. Inaczej się stało w przypadku domu jednorodzinnego w Dorfen w Górnej Bawarii, którego projekt powstał w biurze architektonicznym ARCHITEKTURWERKSTATT VALLENTIN GMBH w Monachium.

Drewniane elewacje

Elewacje budynku wykończone zostały deskami z drzewa modrzewiowego. Ramy okienne cofnięte w głąb elewacji dają trójwymiarowy efekt i przypominają głębokie rozglifienie okien średniowiecznych, kamiennych budowli. Otwory okienne i drzwiowe podkreślone zostały dodatkowo czerwoną farbą, dzięki czemu bryła stała się bardziej dynamiczna i wyrazista. Dwuspadowy dach pokryty został aluminiową blachą falistą. Budynek dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów bardzo dobrze wpisał się w otaczający go naturalny krajobraz.

Pasywny dom jednorodzinny

Dom został zbudowany zgodnie z kryteriami Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt. Ze względu na to, że łączy w sobie zalety domu pasywnego z niskim kosztem budowy projekt był już wielokrotnie nagradzany. Dzięki bardzo dobrym parametrom izolacyjnym przegród zewnętrznych oraz energii otrzymywanej z paneli słonecznych, która pokrywa 49 procent zapotrzebowania na energię, dom jest bardzo oszczędny. Projekty domów tanich w budowie rzadko kiedy są w stanie sprostać wysokim wymaganiom nowoczesnych domów pasywnych, w tym przypadku było jednak inaczej. 

Minimalistyczne wnętrze

Budynek ma dwie kondygnacje. Na parterze znajduje się kuchnia, salon i toaleta. Pierwsze piętro to otwarta przestrzeń prywatna z sypialnią, miejscem wypoczynkowym oraz łazienką. Przez szklane drzwi, które widzimy na zdjęciu, możemy przejść na taras. Płyty OSB na ścianach, suficie i podłodze, które zostały wykorzystane w celu zmniejszenia kosztów, nadają wnętrzu charakterystycznego, niepowtarzalnego wyglądu.

Projekty domów tanich w budowie znajdziecie również w Katalogu inspiracji - Niewielki dom za niewielkie pieniądze?

Który z przedstawionych projektów najbardziej Wam się spodobał?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu