Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

16 pomysłów na dekoracje ścian z niszami i wnękami

mszpakowska mszpakowska
Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez Concepto Taller de Arquitectura
Loading admin actions …

W klasycznej architekturze nisze to wyryta w ścianie przestrzeń najczęściej zwieńczona półkolistym łukiem. Powstała w ten sposób wnęka służyła do przechowywania rzeźb lub też obrazów religijnych. Ten koncept został zaadaptowany do współczesnej dekoracji wnętrz. Oczywiście głównie by ozdobić mieszkanie i dodać mu nieco klasycznego uroku. Czasami współczesne nisze również mogą mieć charakter funkcjonalny. Wystarczy, że dodamy półki i mamy ciekawe miejsce do przechowywania. 

Cóż, wszyscy wiemy, że obraz jest wart tysiąca słów, więc zapraszamy do obejrzenia 16 wybranych przez nas przykładów. Być może dzięki nim pomożemy Ci odkryć ten fascynujący i bardzo przydatny detal architektoniczny.

1. Ozdoby ze stylem

Ważne by wybrać odpowiednie ściany. Nisze możemy wykonać w ściankach działowych, nigdy nie powinniśmy próbować robić tego w ścianach nośnych, gdyż może to zagrozić stabilności naszego budynku!

Na zaprezentowanym zdjęciu możemy zobaczyć bardzo stylowy regał, który uzyskano dzięki stworzeniu symetrycznych nisz.

2. Wyrównianie przestrzeni

Nisze są cennymi sprzymierzeńcami, których możesz zamienić na półki do przechowywania nawet dużych przedmiotów. Wprowadzają one lekkość do pomieszczenia i tworzą wspaniałe miejsce na ekspozycję Twoich zbiorów.

3. Eleganckie wykorzystanie

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez grupoarquitectura
grupoarquitectura

Casa Galeana

grupoarquitectura

Otwory są wykorzystywane nie tylko w celu składowania przedmiotów.Możesz nadać im szczególną rolę i stworzyć bardzo elegancką przestrzeń, która subtelnie udekoruje Twój dom. Dokładnie tak, jak na zaprezentowanym przykładzie.

4. Dobrze oświetlone

Gra świateł to wspaniały pomysł w przypadku nisz. Otwory mogą pozostać ciemne, by stworzyć kontrast dla otoczenia lub być rozświetlone, by podkreśli to, co najbardziej interesujące.

5. Komora pod oknem

Wybór otworów zależy od nie tylko od naszych upodobań, ale i dostępności odpowiedniej ścianie. W tym projekcie w przestrzeń pod oknem umieszczono naturalne kamienie, które przywołują relaksacyjną atmosferę Zen.

6. By nadać rytm

Długie wąskie pomieszczenie i deski – ten korytarz byłby naprawdę monotonny, gdyby nie zaskakująca nisza, która odwraca uwagę i nadaje pomieszczeniu życia.

7. Uderzenie światła

Tutaj ważniejsze niż dekoracyjność jest wpuszczenie do pomieszczenia światła. Ściany zewnętrzne, które nie uczestniczą w głównej konstrukcji budynku możemy wykorzystać do stworzenia niewielkich okienek, które pozwolą na swobodny przepływ promieni słonecznych, które będą karmić nasz niewielki ogródek.

8. Nisza na kominek

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez GRUPO VOLTA

Możemy również skorzystać z otworu w ścianie w sposób całkowicie odmienny i zainstalować w nim kominek. Będzie on nie tylko ozdobą, ale i alternatywnym źródłem ciepła.  Jeśli nie masz miejsca ani ochoty na kłody drewna w salonie istnieją alternatywy. Możesz wybrać kominek opalany etanolem. Osiąga on takie same temperatury, jak ten opalany drewnem.

9. Zmiana układu pomieszczeń

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez Alfagrama estudio
Alfagrama estudio

Ambientación nocturna

Alfagrama estudio

Warto też zwrócić uwagę na różne rodzaje nisz. Czasami  są to małe ozdobne  otwory, innym razem bardzo duże, które dematerializują prawie całą ścianę.Tworzymy tak nowe przestrzenie, które ułatwiają przejście z pokoju do pokoju. Czyż ten projekt nie robi wrażenia?

10. Meble

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez TAFF

W niektórych przypadkach wcale nie trzeba tworzyć nisz i otworów. Wynikają one ze struktury budynku. Jeśli przestrzenie są wystarczająco szerokie, można w nich umieścić szafki. Dokładnie tak, jak w wybranym przez nas przykładzie.

11. Przestrzeń sztuki

Warto też odkurzyć dawną funkcję nisz. Umieszczenie w niech obrazów, czy innych dzieł sztuki dodaje wnętrzu elegancji i klasyczności. Możemy tam ustawić dzieło, które darzymy wyjątkowym sentymentem.

12. Naturalna nisza

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez ESPACEA

Jedną z wielu zalet nisz jest fakt, że pojawiają się one czasem przypadkowo podczas projektowania wnętrza. Możemy je wtedy wypełnić tak, jak chcemy,  nie marnując dodatkowego miejsca. Piękna drewniana półka tylko po to, by postawić na niej ramki ze zdjęciami? Pod szafą powstała dodatkowa przestrzeń, którą możesz wykorzystać właśnie w ten sposób.

13. Fałszywa ścianka

Nowoczesny dom w podwarszawskiej miejscowości: styl , w kategorii Korytarz, przedpokój zaprojektowany przez Michał Młynarczyk Fotograf Wnętrz
Michał Młynarczyk Fotograf Wnętrz

Nowoczesny dom w podwarszawskiej miejscowości

Michał Młynarczyk Fotograf Wnętrz

Ścianka to wspaniały pomysł, jeśli chcesz nieco podzielić przestrzeń swojego mieszkania. Można ją tanio i w łatwy sposób zbudować, a gdy nam się znudzi równie łatwo zdemontować. Dodatkowo możemy ją ozdobić zgrabną niszą.

14. Dostosowana do pokoju

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez Azzurra Lorenzetto
Azzurra Lorenzetto

scala libreria

Azzurra Lorenzetto

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, czasami otwory są już dostępne w strukturze domu. W tym przypadku w przestrzeni pod schodami stworzono niewielką biblioteczkę. W połączeniu z wygodną kanapą stworzono intymny kącik, w którym można zrelaksować się z książką.

15. Nisze w szafach

Mocno zabudowana szafą ściana przytłacza pomieszczenie. Warto zostawić kilka otwartych półek i wypełnić je ożywiającymi wnętrze bibelotami.

16. Źródło inspiracji

Jeśli nisze wydają Wam się ciekawym sposobem dekorowania ścian nie czekajcie!  Wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce i temat, którym go przyozdobimy. My zawsze polecamy by skupić się na dobrym smaku i elegancji. Ona nigdy nie zawodzi!

Czy macie w swoim domu jakieś nisze? Jak je wykorzystujecie?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu