Posprzątaj swój dom w mniej niż 3 godziny | homify

Posprzątaj swój dom w mniej niż 3 godziny

mszpakowska mszpakowska
mayelle architecture intérieur design Nowoczesny salon
Loading admin actions …

Sprzątanie i czyszczenie domu może wydawać się niekończącą się pracą, ale jeśli będziecie podążać za naszymi wskazówkami, możecie mieć uporządkowany dom w ciągu zaledwie trzech godzin! Czyż nie jest to kusząca propozycja? Wyobraźcie to sobie: wystarczy poświęcić 180 minut na sprzątanie w weekend, a resztę czasu przeznaczyć na przyjemności.

Przeczytajcie dzisiejszy katalog inspiracji, i dowiedzcie się jak szybko i efektywnie można sprzątać poszczególne pomieszczenia w domu: mamy na myśli salon, kuchnię, sypialnię, łazienkę i taras. Zanotowaliśmy także orientacyjny czas, który musicie poświęcić na każde miejsce.  Dzięki temu zaoszczędzicie czas, który możecie potem poświęcić swoim ulubionym zajęciom lub rodzinie. Czytajcie dalej!

1. Przygotowanie: 10 minut

Zanim przystąpicie do pracy, zbierzcie w jedno miejsce wszystkie potrzebne sprzęty i środki czystości. To potrwa kilka minut, ale dzięki temu wszystko co niezbędne będzie zawsze pod ręką, a Wy nie będziecie musieli odrywać się co chwilę od pracy aby coś przynieść.

2. Powierzchniowe sprzątanie: 35 minut.

Innovative storage solutions. homify Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
homify

Innovative storage solutions.

homify

Brudne kubki w kuchni, kurtki pozostawione na korytarzu; To tylko dwa z najczęstszych, ale denerwujących złych nawyków, które czynią sprzątanie prawdziwym koszmarem. Zasadniczo najlepiej zacząć właściwe sprzątanie od uporządkowanego domu dlatego zanim zaczniecie odkurzać, czyścić i polerować przejdźcie się po całym domu z workiem na śmieci i pożegnajcie wszystkie zbędne przedmioty.

3. Czyszczenie salonu: 30 minut.

Na początek warto zacząć od odkurzania, mowa nie tylko o podłodze, ale także fotelach, kanapach czy meblach. Potem pora na mycie podłogi. Aby utrzymać czysty i schludny wygląd pomieszczenia trzymajcie gazety w gazetniku, dbając o to nie było ich zbyt dużo. Piloty warto schować do małego koszyczka, a półka na książki wymaga gruntownych porządków raz na jakiś czas. Zadbajcie by płyty były ładnie ułożone. Na koniec wywietrzcie pomieszczenie.

4. Oczyszczanie kuchni: 40 minut

Kuchnia jest zdecydowanie najtrudniejszym miejscem do czyszczenia, ponieważ pełna jest drobnych zakamarków i kątów, w których może powstawać brud. Nie wspominając o plamach i tłustych zabrudzeniach stanowiących pamiątkę po kulinarnych eksperymentach. 

Zacznijcie od podłogi, przydatne będzie wiadro z wodą i dobrym środkiem odtłuszczającym. Wielofunkcyjny detergent będzie najlepszym wyborem ale upewnijcie się, że jest odpowiednio dostosowany do posadzki – drewno czy kamień będą bardziej wymagające od płytek. Potem pora na blaty, kuchenkę i pozostałe sprzęty, a na koniec zostawcie sobie umywalkę, ponieważ będziecie z niej korzystać podczas innych czynności.

5. Czas na sypialnię: 30 minut

Choć sypialnia to może być pikuś w porównaniu do kuchni, koncentracja i poświęcenie jest nadal konieczne. Pościelcie łóżko upewniając się, że pościel i poszewki są czyste. Zamiatając lub odkurzając podłogę pamiętajcie o narożnikach. Umyjcie okna i pozostawcie je otwarte, aby szyby szybciej wyschły a pomieszczenie przewietrzyło się. Na koniec zapalcie świeczkę zapachową lub kadzidło, aby świeży i odprężający zapach stworzył miłą atmosferę.

6. Porządek w łazience: 20 minut

WC, wanna i prysznic to trzy najważniejsze elementy w łazience. Pod prysznicem i w wannie może gromadzić się pleśń więc koniecznie przyłóżcie się do szorowania wszelkich plam. Sprawdźcie też dokładnie wnętrze toalety, aby uniknąć niesmaku.

Czy ręczniki znajdujące się na podłodze lub na haczykach są schludne i suche? Jeśli nie, to koniecznie wymień je na świeże i pachnące. Przetrzyjcie umywalkę i lustro,  mopem oczyśćcie podłogę. Już prawie kończymy!

7. Czas na werandę i ogród: 10 minut

Mamy tu na myśli jedynie ogarnięcie przestrzeni zewnętrznej wokół domu. Nikt nie oczekuje, że powierzchnie zewnętrzne pozostaną doskonałe i perfekcyjnie błyszczące. Zamiećcie ganek i usuńcie wszelkie suche liście i brud. Przemyjcie wodą z detergentem stoliki i krzesła i upewnijcie się, że poduszki na leżakach są czyste i ładnie ułożone. Na koniec podlejcie kwiaty w donicach.

8. Kontrola końcowa: 5 minut

Sprzątanie mamy za sobą! Teraz pora na ostatni rzut oka na cały dom. W razie potrzeby zaaplikujcie odświeżacz powietrza w łazience. Czy te pachnące świeczki w sypialni nadal się palą? Zamknijcie okna w pomieszczeniach, które się wietrzyły. Teraz jest również doskonała okazja, aby ściąć kwiaty z ogrodu i postawić je na stole, aby nadać wnętrzom koloru i świeżości.

I to wszystko, co jest potrzebne, aby cieszyć się czystym i schludnym domem, aż do następnej sesji porządkowej! Aby uzyskać więcej lśniących rad, zajrzyjcie tu: 7 trików na sprzątanie, które odmienią Twoje życie!

Jakie macie sposoby na szybkie sprzątanie?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu