Co zrobić, jeżeli zostałeś oszukany przez ekipę budowlaną?

A.D. A.D.
BPM roofing team, BPM Roofers BPM Roofers
Loading admin actions …

Każdy właściciel domu czy mieszkania pragnie, aby jego lokal wyglądał schludnie. Niewiele osób potrafi jednak samemu wyremontować pomieszczenie, a tym bardziej samodzielnie zbudować dom dlatego fachowcy od takich zadań są w cenie. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że dobór odpowiedniej grupy robotników to połowa sukcesu na placu budowy. Jednak co robić kiedy dojdzie do błędów wykonawczych, które zdarzają się nawet najlepszym budowlańcom? Problem zaczyna się w momencie kiedy wykonawca nie chce się przyznać do popełnionego błędu mimo, że niekiedy widać go nawet gołym okiem. 

Przyczyna nieporozumień

Zdarza się, że już na etapie projektowym, Inwestorzy schodzą z wyznaczonej ścieżki, co może być przyczyną lawiny problemów z jakimi trzeba będzie się zmagać na budowie. Każdy dom zaczyna się od projektu, zwróćcie więc uwagę, aby pasował on do działki, oraz spełniał oczekiwania wszystkich przyszłych domowników. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat odpowiedniego projektu przeczytajcie 7 pytań, które trzeba zadać architektowi!  Ciekawe projekty znajdziecie na stronie PAWEL LIS ARCHITEKCI. Częstą przyczyną późniejszych nieporozumień jest też zmiana technologii budowy. Zdarzają się przypadki, gdzie projekt domu przewiduje wykonanie budynku w technologii drewnianej, a Inwestor na budowie bez projektu zamiennego realizuje dom murowany. Prac wykonawczych nie ułatwia również brak harmonogramu robót budowlanych i poszczególnych etapów budowy.

Budowanie komunikacji z wykonawcami

Zatrudnienie specjalistów wcale jednak nie jest takie łatwe. Często słyszy się negatywne opinie dotyczące ich pracy, zarzucające brak dokładności, fuszerki, pijaństwo, kradzieże, czy lekceważenie klienta. Jednak dobór odpowiedniej firmy remontowej, jak i wykończeniowej jest niezwykle istotny, ponieważ wynajem profesjonalistów pozwoli uniknąć poprawek. Jak wiadomo, nie tylko są one bardzo kosztowne, ale wiążą się przede wszystkim z opóźnieniami i dodatkowymi nerwami, których nikt nie potrzebuje. Bardzo ważne jest przedstawienie, w pierwszej kolejności oczekiwań i zasad jakimi chcecie aby kierowali się wykonawcy. Dobra komunikacja to połowa sukcesu dlatego ustalcie wszystkie ważne aspekty i spiszcie je w umowie.

Jak nie stać się ofiarą konfliktu?

Gdy dochodzi do starcia inwestora z wykonawcą, górą bywa zwykle ten drugi. Ma doświadczenie w bojach z klientami. Za przeciwników ma często ludzi rozemocjonowanych, przejętych budową domu, a przez to łatwowiernych i nieostrożnych. Dają się mimowolnie złapać na klasyczne pułapki, na przykład płacą przed wykonaniem prac albo rezygnują z ustanowienia nadzoru na budowie. Gdy wybucha konflikt, inwestor zaczyna rozumieć, ile błędów popełnił. Nie podpisał umowy, nie nadzorował budowy, sam namieszał, wprowadzając różne zmiany w projekcie już w trakcie robót. Być może przeszedł z wykonawcą na ty. A teraz musi udowodnić swoją rację. W sądzie liczą się dokumenty, dowody i fakty. Podpisanie umowy jest koniecznością, jeśli chcecie uniknąć przykrych konsekwencji. Ograniczy ona przede wszystkim samowolkę wykonawcy, gdy ten uzna w trakcie remontu, że potrzebne są dodatkowe działania lub jego wynagrodzenie będzie wyższe niż ustalona wcześniej suma wyjściowa. Wykonawca może też nie poczuwać się do naprawy powstałych w międzyczasie usterek, na przykład pękniętych ścian czy odmówić wykonania poprawek w przypadku, gdy zauważymy różnicę między ułożeniem płytek, grubością fug. Zdarzają się też przypadki, że bez umowy ludzie wręczają tak zwanym fachowcom zaliczkę, a ci nie pojawiają się więcej w miejscu pracy.

Jak kontrolować jakość pracy?

Każda osoba, która decyduje się na wykończenie lub remont mieszkania powinna kontrolować wykonywanie pracy przez wynajętą ekipę. To jednak tylko teoria, gdyż mało kto jest w stanie na okrągło pilnować specjalistów. Obowiązki zawodowe czy rodzicielskie wcale jednak nie muszą być przeszkodą w pilnowaniu robotników. Jeśli jest to poważna inwestycja, rozwiązaniem jest zatrudnienie inspektora, który będzie czuwał nad jej przebiegiem. Argumentów za takim rozwiązaniem jest kilka. Przede wszystkim prawie każda budowa czy remont niesie za sobą ryzyko nieprzewidzianych problemów, a zadaniem inspektora nadzoru jest ich rozwiązywanie. Dzięki jego obecności unikniemy wielu stresów i trudności związanych z budową. Przykładowo, gdy wynajęliśmy do prac budowlanych kilka ekip, inspektor oceni stan wyjściowy konkretnych działań, przez co ekipy nie będą obwiniać poprzedników o pomyłki. Opcjonalnie można popytać się najbliższej rodziny, przyjaciół czy wśród nich jest ktoś, kto może pomagać nam w kontroli nad poprawnością wykonywanych działań.

Co robić jeśli zostałeś oszukany?

Największy problem jest wtedy gdy nie została spisana umowa. Pozytywną informacją jest fakt, że umowa ustna obowiązuje obie strony w takim samym stopniu jak pisemne zlecenie. Brak jednoznacznych zapisów powoduje jednak pewne trudności w ustaleniu jej konkretnych postanowień. W skrajnych przypadkach, gdy dana osoba lub firma wypiera się wykonywania u nas jakichkolwiek prac remontowych, konieczne będzie udowodnienie, że umowa w ogóle została zawarta. W takim wypadku w sądzie przydadzą się takie dowody jak fotografie z miejsca budowy, odręczne ustalenia, notatki spisane przez wykonawcę, ślady kontaktu czyli smsy oraz e-maile. Pomocne będą również zeznania świadków – rodzina, sąsiedzi. 

Co robić by uniknąć błędów w przyszłości?

Dokumentem, który chroni konsumenta i zleceniodawcę przed niedociągnięciami czy fuszerką wykonawców jest umowa. Jest bardzo ważna w przypadku niedotrzymania terminu przez wykonawcę czy całkowitego niewywiązania się z powierzonych zadań. Umowa zawiera dane obu stron, termin wykonania zlecenia, dokładne informacje dotyczące prac budowlanych, kosztorys, informacje o wynagrodzeniu wykonawcy, w tym sposób i termin wpłaty. Przed podpisaniem dokumentu nie należy wręczać wykonawcy zaliczki, a każda transakcja powinna być odnotowana w umowie. W umowie określimy też jakiej jakości mają być materiały, kto je kupuje, a także pomniejsze kwestie, na przykład wyżywienia czy dojazdu ekipy, jeśli zatrudniliśmy specjalistów spoza miasta. Dobrym rozwiązaniem jest również zatrudnienie inspektora budowy ponieważ w razie błędów wykonawczych to on za nie odpowiada.

A czy Wy macie jakieś doświadczenia z błędami wykonawczymi i konfliktami na budowie?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu