Czy styl minimalistyczny naprawdę jest nudny i zimny? | homify

Czy styl minimalistyczny naprawdę jest nudny i zimny?

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Sesja dla Patryka Kowalskiego Ayuko Studio Minimalistyczny salon Biały
Loading admin actions …

Minimalizm był początkowo nurtem w sztuce, który rozwijał się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Artyści dążyli do ograniczenia środków plastycznych, dlatego wykorzystywali głównie uproszczone bryły, podstawowe kształty, jak okrąg czy prostokąt oraz gładkie powierzchnie. Ich dzieła kojarzyły się ze spokojem, ciszą, medytacją oraz bezruchem. Minimalizm nie należał do najpopularniejszych kierunków, jednak udało mu się przeniknąć do innych dziedzin życia, począwszy od mody, po design czy aranżację wnętrz. Dziś minimalizm jest postrzegany jako bardzo surowy, chłodny styl projektowania przestrzeni użytkowych bądź budynków mieszkalnych, jednak czy z rzeczywistości minimalizm jest taki zimny i nudny? Postaramy Wam się przybliżyć ten styl oraz pokazać jak łatwo i efektownie można stworzyć wnętrze przytulne utrzymane w minimalistycznej koncepcji. 

Można by powiedzieć, że źródeł stylu minimalistycznego we wnętrzach powinniśmy szukać w Japonii, a charakteryzują go trzy podstawowe cechy: prostota, perfekcja i wyciszenie. Tu nie chodzi o przepych i luksus, liczy się przede wszystkim niepowtarzalny styl oraz umiar. Pamiętajcie, że w minimalistycznych wnętrzach wszystko musi do siebie pasować, nie ma miejsca na pomyłki, najważniejsze jest zachowanie harmonii oraz równowagi. W minimalizmie wykorzystuje się materiały najwyższej jakości, dotyczy to również sprzętów czy wyposażenia wnętrz. Tak zaaranżowane wnętrze może stać się doskonałym tłem dla wyjątkowego dzieła sztuki czy wyjątkowego mebla o niesamowitym designie. Jest to styl dla ludzi dobrze zorganizowanych, porządnych, wręcz perfekcyjnych, bowiem minimalizm nie cierpi brudu oraz chaotycznego wyglądu przestrzeni. 

Dla ułatwienia i zrozumienia tego stylu przygotowaliśmy dla Was kilka podstawowych zasad, którymi rządzą się minimalistyczne wnętrza. Po pierwsze, mniej znaczy więcej, oznacza to nic innego jak umiarkowany, rozsądny dobór dekoracji czy ozdobnych elementów. W mieszkaniu powinno się znaleźć tylko to co niezbędne. Po drugie ograniczona paleta barw. Kolory powinny być tak dobrane, aby współgrały ze sobą. Odchodzimy od soczystych, jaskrawych odcieni, stawiamy na jasną kolorystykę w połączeniu z delikatnymi pastelami. Po trzecie, nowoczesne materiały, czyli beton, stal, plastik, drewno czy skóry. Stawiamy na nietypowe rozwiązania, które przykują wzrok niejednego gościa. 

Tylko biel

Sesja projektu Patryka Kowalskiego Ayuko Studio Minimalistyczny salon Biały
Ayuko Studio

Sesja projektu Patryka Kowalskiego

Ayuko Studio

To nieprawda, że aranżując wnętrze w stylu minimalistycznym powinniśmy ograniczyć się tylko i wyłącznie do bieli. Oczywiście w grę wchodzą inne odcienie, aczkolwiek unikamy zbyt dużego zróżnicowania kolorystycznego. Starajmy się, aby nasza kolorystyka oscylowała w podobnych, jasnych odcieniach. Wykorzystujcie tylko te barwy, które współgrają ze sobą, tak jak ponadczasowa biel i czerń, które wykorzystane zostały w nowoczesnej, minimalistycznej kuchni, widocznej powyżej, sfotografowanej przez Ayuko Studio. W kuchni postawiono na białe, błyszczące fronty szafek kuchennych oraz drewniane elementy, jak blat czy podłoga w części dziennej. Dzięki wykorzystaniu drewna przestrzeń stała się bardziej przystępna, przytulna. Efekt prezentuje się naprawdę zjawiskowo i nowocześnie!

Czy minimalizm jest dla każdego?

Niestety styl minimalistyczny nie jest dla każdego. To zapewne doskonałe rozwiązanie dla osób ułożonych, bardzo uporządkowanych, żyjących według pewnych schematów, doskonale zorganizowanych, dojrzałych oraz ceniących sobie sterylny porządek. Jednym z podstawowych aspektów tego stylu jest porządek i poczucie przestronności. Tylko poprzez utrzymanie ładu i schludnej, zadbanej przestrzeni będziemy mogli w pełni cieszyć się harmonijnym wnętrzem. Osoby z tendencją do bałaganiarstwa, rozgardiaszu nie będą dobrze czuły się w tak wymagającym wnętrzu. Takie pomieszczenie stanie się dla nich udręką, aniżeli miejscem, w którym będą mogli wypocząć, zrelaksować się i zapomnieć i problemach. 

Minimalizm to nuda

Minimalizm wcale nie musi być nudny. Są wnętrza, które wydają nam się bardzo zachowawcze, poważne, utrzymane w jednolitej tonacji kolorystycznej. Zazwyczaj należą one do ludzi dojrzałych, którzy od swojego wnętrza wymagają harmonii i spokoju. Jednolitej palety barw, która będzie w stanie ich wyciszyć po nerwowym dniu pracy. Natomiast są i wnętrza o bardziej wyrazistym, odważnych charakterze, które są pewnego rodzaju wyrazistą odmianą klasycznego minimalizmu. Jeżeli utrzymamy wszystkie akcenty kolorystyczne w stonowanej tonacji, będziemy w stanie stworzyć spójne, nowoczesne wnętrze z nutką ekstrawagancji. Poza wykorzystaniem koloru, możemy również zastosować oryginalne dzieło sztuki, odpowiednio wyeksponowane oświetleniem oraz niebanalne w formie meble, które również mogą stanowić pewnego rodzaju element dekoracyjny przestrzeni. 

Minimalizm jest czysty

Prawdą jest, że minimalizm wymaga sterylności, natomiast utrzymanie porządku wymaga od nas zaangażowania i poświęcenia. Minimalistyczne wnętrza nie tolerują chaosu, bałaganu oraz brudu. Niestety decydując się na nowoczesne mieszkanie utrzymane w minimalistycznym stylu, musimy pamiętać, że poniekąd zmieniamy swój dotychczasowy styl życia. A więc koniec z rzucaniem i pozostawianiem rzeczy, gdzie popadnie, koniec z odkładaniem porządków na kolejny dzień liczy się przede wszystkim pełne poświęcenie oraz ciężka praca, aby utrzymać wnętrze w idealnym stanie. Minimalistyczne przestrzenie nie są łatwymi w użytkowaniu, są niezwykle wymagające i pracochłonne, a więc jeżeli nie dysponujesz odpowiednią ilością czasu albo osobą do pomocy, to zapomnij o minimalizmie w Twoim domu. 

Minimalizm wymaga dużych pieniędzy

Jak już wcześniej zdążyliśmy wspomnieć, minimalizm opiera się na wysokiej jakości materiałach, dodatkach oraz wyposażeniu wnętrz. Liczą się niebanalne formy mebli, takie których nie spotkamy w każdym sklepie z dodatkami do domu. Niestety styl minimalistyczny wymaga od nas zainwestowania w dodatki oraz wyposażenie. Jednak ma to swoje plusy. Dzięki temu zyskujemy wnętrze ponadczasowe, które design oraz wygląd zewnętrzny są niepowtarzalne, wyjątkowe. Tego typu wydatki to również inwestycje na lata, drewniana podłoga w naszym mieszkaniu, odpowiednio pielęgnowana i zaimpregnowana, posłuży nam przez dziesiątki następnych lat. Natomiast panele podłogowe to tania imitacja naturalnego drewna, która owszem jest sporo tańsza od drewnianej podłogi, aczkolwiek mniej efektowna i trwała. 

Minimalizm to styl życia!

Minimalizm jest stylem życia osób dojrzałych, pewnych siebie oraz doskonale zorganizowanych. Dlaczego jest to styl życia? Minimalistyczne wnętrza jako jedyne narzucają nam tryb życia, czyli to jak powinna wyglądać nasza przestrzeń użytku dziennego, jak często sprzątana itp. Niesamowite jest to, że dzięki minimalizmie uczymy się jak rozpocząć życie w zgodzie w własnym mieszkaniem oraz w schludnym, przejrzystym wnętrzu, które dzięki naszej opiece i troskliwości błyszczy na tle innych mieszkań. A więc minimalizm jest pewnego rodzaju etapem w naszym życiu, który sygnalizuje o osiągnięciu pełnej dojrzałości i harmonii. Nie bójmy się urządzić mieszkanie w tej koncepcji stylistycznej. Gwarantujemy Wam, że będzie to jedno z lepszych posunięć dotyczących Waszego wnętrza. Motto Im mniej tym więcej będzie już Wam towarzyszyło nie tylko w aranżacji wnętrz, ale także w doborze garderoby czy sposobie odżywiania. 

Dom z klasą!
Arrow navigation 3b3136b1
Jak Wam się podoba minimalizm we wnętrzach?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu