Sypialnie na poddaszu w 10 pięknych odsłonach | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Sypialnie na poddaszu w 10 pięknych odsłonach

Anna Stachurka Anna Stachurka
Dom pod Warszawą Skandynawska sypialnia od MAKAO home Skandynawski
Loading admin actions …

Sypialnie na poddaszu to głównie temat skosów, belek i słupów, które czynią przestrzeń mocno nieustawną. Tak na prawdę prawie jedna trzecia pomieszczenia nie zostaje w pełni wykorzystana z uwagi na te wszystkie przeszkody. Natomiast niezaprzeczalną zaletą jest to, że dokładnie z tych samych powodów sypialnie na poddaszu posiadają wyjątkowy klimat, który sprawia, że chcemy wykorzystywać te przestrzenie intensywnie. Jest coś takiego, co powoduje, że często im wyżej się znajdujemy tym lepiej się z tym czujemy. Świadczą o tym chociażby ceny mieszkań, które wzrastają wraz z wysokością piętra. Potraktujemy, więc dzisiaj sypialnie na poddaszu jako coś bardzo cennego, czego walory warto podkreślać i uwydatniać, ale przede wszystkim należy dobrze urządzać! 

Docenić skosy

Przedstawiamy Wam aranżacje, które pięknie wykorzystują naturalne skosy, belki i słupy w tworzeniu wyjątkowego klimatu, zamieniając te wszystkie pozorne ograniczenia w atuty wnętrza. Głównym nurtem naszego opowiadania jest, więc szukanie odpowiedzi na pytanie – w jaki sposób urządzić sypialnie na poddaszu, aby je pokochać ze wszystkim ich krzywiznami, skosami i brakiem regularnych kształtów. Na pewno taki obraz sypialni zrealizowało ASA AUTORSKIE STUDIO ARCHITEKTURY we wnętrzu tego poddasza. Skos w piękny sposób został nie tylko doceniony, ale też i dodatkowo podkreślony drewnianym wykończeniem.

Sypialnie na poddaszu – naturalnie,

minimalistycznie i w dodatku nowocześnie! W tej aranżacji cała przestrzeń została wykończona jednym materiałem – jasnym drewnem. Ta wierność wykończenia powoduje powstanie wrażenia bryły we wnętrzu, w ten sposób łączymy w całość wszystkie linie tworzące podziały. Można nawet powiedzieć, że dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania nieregularność otrzymuje pewną regularność, która uspokaja wnętrze. Z uwagi na to, że sypialnie na poddaszu (choć oczywiście dotyczy to każdego pomieszczenia na tym poziomie) z reguły mają ograniczony dostęp do światła, to bardzo wskazane są tu jasne odcienie drewna czy w ogóle koloru. Ciemne natomiast mogą czasem wyrządzić krzywdę i zamknąć wnętrze w iście klaustrofobiczny sposób. 

Kompozycja z punktem centralnym

Jeżeli decydujemy się na to, aby to drewno dominowało w górnych częściach wnętrza, to warto zastanowić się jak to kontynuować w pozostałych jego fragmentach. Bardzo fajnym zabiegiem jest zabawa kolorem – jeżeli potrzebujemy wprowadzić trochę gry we wnętrzu to korzystając z jednego materiału możemy pokombinować z jego kolorem. Takiemu zabiegowi został poddany szereg pionowych desek, rozmieszczonych na całej szerokości wnętrza. Czekoladowy odcień brązu jaki otrzymały, pięknie komponuje się z kolorem niebieskim, który wykorzystano na poduszki. Biały trójkąt, który powstał poprzez podział ściany stanowi ważny, centralny punkt pomieszczenia i idealną przestrzeń, dla obrazów, zdjęć lub innych ciekawych pomysłów. Wykorzystane tutaj drewno może pochodzić z jakiegoś ważnego dla właścicieli miejsca, może coś dla nich symbolizować, i to mogłoby tłumaczyć ważne miejsce, jakie w tej aranżacji zajęło.

Jak dzielić skosy?

Sypialnie na poddaszu z powodzeniem możemy łączyć z innymi pomieszczeniami. Tu jednak pojawia się wyzwanie jakie rzucają nam nierówności stropu przy podziale przestrzeni. W tej aranżacji zdecydowano się na ściankę, która w dekoracyjny sposób oddziela strefę sypialnianą od łazienki. Zastosowane tu kolory stylu skandynawskiego pięknie harmonizują całą przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem są lustra doprowadzone tylko do pewnej wysokości ścianki, dzięki niemu ta sprytna przegroda nie jest ciężarem dla wnętrza, a wręcz przeciwnie wprowadza przejrzystość, lekkość i przestronność. Dodatkowo wkomponowane w ten sposób lustra oddają swoim układem strukturę powstałą na stropie, przez co zróżnicowanie materiałów i kolorów odbywa się płynnie i harmonijnie.

Strop w bieli

Jeżeli lubimy, gdy jest biało niech będzie biało! Zdarza się, że poddasze, a wraz z nim sypialnia posiada prosty strop. Ale o krzywiznach mieliśmy opowiadać, dlatego też rozwodzić nad nim się długo nie będziemy, chcemy jedynie pokazać, że drewno wcale nie musi być koloru… drewna. Belkowany strop równie pięknie będzie się prezentował, gdy pomalujemy go na biało. Jego charakterystyczna struktura jest wciąż zauważalna, zachowuje więc to, co w poddaszach najbardziej klimatyczne, a my cieszymy się jasnym wnętrzem. 

Sypialnie na poddaszu bywają małe

Nowoczesna sypialnia od homify Nowoczesny

Sypialnie na poddaszu potrafią być na prawdę małe. Warto zastanowić się wtedy nad funkcjonalnością takiego pomieszczenia. Jeżeli chcemy i możemy ograniczyć ją do minimum, to znaczy pozbawić ją innych funkcji poza tą wynikającą już z samej nazwy – sypialnianą to warto zastanowić się nad wydzieleniem pomieszczenia, gdzie szczęście będzie nam przynosić właściwie jeden mebel – łóżko. Sypialnie na poddaszu dają nam tę możliwość o tyle, że same w sobie dzięki skosom, drewnianym, konstrukcyjnym akcentom są już mocno dekoracyjne i powodują, że pomieszczenie nie staje się puste. Wręcz przeciwnie im mniejsza ilość wyposażenia tym mocniej pozwala się wypowiedzieć stałym elementom tej przestrzeni, co działa na korzyść całości!

Struktura naturalną dekoracją

Śródziemnomorska sypialnia od dmesure Śródziemnomorski

Sypialnie na poddaszu z oryginalnie zachowaną strukturą sklepienia tworzą klimat wnętrza, który należy z szacunkiem wypełnić. Co to znaczy? Wyjątkowa uroda drewnianego i lekko muśniętego kolorem stropu jest na tyle dekoracyjna, że pozostałe elementy powinny dopełniać całości, nie próbując z nim w żadnym wypadku konkurować. Stąd te naturalne materiały, proste kształty, nieliczne dodatki i ciepłe kolory, które widzimy. Dodatkowo w ciekawy sposób wyróżniono kompozycyjnie najważniejszy w tym pomieszczeniu mebel – łóżko, dodając mu wysokości pięknym drewnianym podestem. 

Sypialnie na poddaszu kontra szafy

Master Bedroom Nowoczesna sypialnia od Collective Works Nowoczesny
Collective Works

Master Bedroom

Collective Works

Obecnie nie jest problemem stworzyć zabudowę nawet na poddaszu, gdzie głównie królują skosy. Robiąc je na wymiar możemy w praktycznie dowolny sposób wpleść skos w zabudowę i stworzyć z niego jedną ze ścian szafy. Przyjmują one wtedy bardziej skomplikowane kształty frontów niż standardowy prostokąt, natomiast efekt ten zminimalizujemy korzystając z błogosławieństw koloru białego pozwalając mu pojawić się zarówno na płaszczyznach ścian jak i szaf. W tej akurat aranżacji nie skorzystano z frontów zabudowy, pozostawiając zawartość odkrytą. Schowano natomiast coś zupełnie innego… Niespodziankę, którą zobaczycie poniżej!

Nadmiar skosów

Loft into Office Nowoczesne domowe biuro i gabinet od Collective Works Nowoczesny
Collective Works

Loft into Office

Collective Works

jest powodem niespodzianki, dzięki której dodatkowo wykorzystano przestrzeń wysokiego poddasza. Takie pomysły pokazują nam dlaczego warto pokochać każde krzywizny, a nawet ich nadmiar! Ukryta, niewielka przestrzeń została zaadoptowana pod miejsce relaksu i wypoczynku, gdzie możemy posłuchać muzyki, poczytać książkę lub schować się po prostu przed całym światem. Podstawę tej zabudowy wyłożono miękkim materiałem, dzięki czemu możemy położyć się bezpośrednio na nim w wygodnej dla nas pozycji i korzystać z każdej chwili odpoczynku.

Zasłony pod skos!

Dom pod Warszawą Skandynawska sypialnia od MAKAO home Skandynawski
MAKAO home

Dom pod Warszawą

MAKAO home

Jakie inne wyzwania stawiają nam sypialnie na poddaszu? Dekoracja okien. O ile okna stropowe się wręcz do tego nie nadają, o tyle przeszklenia pionowe już z całą pewnością tak. Klasyczna elegancja wnętrza, aż prosi się o dopełnienie elementami tekstylnymi okien, dlatego MAKAO HOME zdecydowało się na montaż karnisza pod skosem, czy im się to udało? Sami doskonale to ocenicie. 

Widoczne belki

Mieszkanie Katowice Industrialny korytarz, przedpokój i schody od LMarchitekt Industrialny
LMarchitekt

Mieszkanie Katowice

LMarchitekt

LMARCHITEKT w swojej aranżacji sypialni na poddaszu udało się stworzyć coś unikalnego. Drewniane belki tworzące strop parteru zostały wykorzystane do stworzenia wyjątkowego zdobienia nad schodami prowadzącymi na poddasze. Ażurowość tej konstrukcji połączono z przezroczystym, nowocześnie wyglądającym szkłem, które wprowadza nas w przestrzeń sypialni. I to dosłownie – przestrzeń, bo dzięki tym rozwiązaniom sypialnie na poddaszu takie jak ta, robią wrażenie jakby nie miały końca.

Jak widać z konstrukcyjnych aspektów poddaszy możemy czerpać całą garścią – część uwydatniać, inne maskować. Tworzyć kompozycje, o których nikt inny by nie pomyślał. Zawsze jednak, pewnie wykorzystując je na swoją korzyść!

Jednym słowem – nie ma sensu walczyć ze skosami!

Aranżacje od Lupus73 Industrialny
Lupus73

Aranżacje

Lupus73

Zachęcamy Was gorąco do polubienia wszystkich skosów, krzywizn, nieregularności, odchyleń od normalności – jednym słowem wszystkiego, co pomoże Wam stworzyć wyjątkowe sypialnie na poddaszu. Mamy nadzieję, że następnym razem patrząc na puste ściany swojego poddasza, w jego belkach i słupach znajdziecie potencjał na nowe kompozycje, w każdym aspekcie na pewno też chętnie wesprą Was swoją wiedzą i doświadczeniem projektanci wnętrz, już Wam szybko mówimy dlaczego.

Jak sobie radzicie ze skosami w sypialniach na poddaszu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu