Nowoczesne schody metalowe! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Nowoczesne schody metalowe!

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
Dom pod Białymstokiem. Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od EnDecoration Nowoczesny
Loading admin actions …

Schody metalowe znów wracają do łask. Chłodne i surowe idealnie komponują się z nowoczesnymi, minimalistycznymi wnętrzami, w szczególności tymi o industrialnym charakterze. Choć posiadają wiele wad, zalety schodów metalowych często przemawiają na ich korzyść. Są przede wszystkim bardzo trwałe, lekkie i szybkie w montażu. Dzięki podatności stlali na kształtowanie, schody wykonane z tego materiału posiadają nie rzadko formę nie możliwą do osiągnięcia stosując inne surowce. Łącząc metalową konstrukcję z drewnianymi lub szklanymi stopniami, możemy nie tylko sprawić, że staną się przyjemniejsze w dotyku, ale również wkomponować je w pomieszczenia urządzone w bardzo różnych stylach. Podejmując decyzję o wyborze schodów do domu należy jednak poznać wszystkie za i przeciw. Zobaczcie co przygotowali dla Was tym razem specjaliści z homify i przeczytajcie jakie są współczesne schody metalowe!

Schody metalowe w nowoczesnych wnętrzach

Schody metalowe wewnętrzne coraz częściej zastępują najpopularniejsze do tej pory schody drewniane. Związane jest to przede wszystkim z wiodącą modą na minimalizm oraz wprowadzanie elementów o typowo industrialnym charakterze. Stal jest surowa w swoim wyrazie i można ją kształtować na wiele różnych sposobów. Nowoczesne trendy w architekturze wnętrz oraz właściwości metalu, sprawiają że jest chętnie wykorzystywany przez projektantów schodów, przynosząc w efekcie bardzo oryginalne konstrukcje.

Kręcone schody metalowe

Schody metalowe kojarzą nam się przede wszystkim ze schodami kręconymi, ale mogą występować również w formie prostej lub zabiegowej. Do ich budowy wykorzystywane jest żeliwo, stal nierdzewna lub węglowa oraz najdroższa stal kwasoodporna (o której szerzej w dalszej części artykułu). Kute schody metalowe wyglądają bardzo efektownie, ale są niezwykle drogie. Tańszą alternatywą, częściej spotykaną są schody zrobione z gotowych elementów. 

Schody metalowe jako efektowna dekoracja wnętrza

Metal to jedyny materiał, który pozwala na tak dużą swobodę w kształtowaniu formy schodów. Przy jego pomocy projektanci są w stanie stworzyć konstrukcje, które zachwycają swoją pomysłowością i oryginalnością. Przykład jednego z takich projektów widzimy na zdjęciu obok. Schody metalowe niczym harmonijka rozciągająca się pomiędzy piętrami przypomina bardziej rzeźbę współczesną niż tradycyjne schody. Również balustrada w formie metalowych linek ciągnących się pomiędzy kondygnacjami wzmacnia jej abstrakcyjny charakter. Rozproszone światło znajdujące się we wnętrzu wzmaga atmosferę tajemniczości i nierealności nowoczesnej konstrukcji. 

Jeżeli szukacie pomysłu na nowoczesne oświetlenie schodów zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - Efektowne oświetlenie schodów!

Zalety schodów metalowych

Dom pod Białymstokiem. Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od EnDecoration Nowoczesny
EnDecoration

Dom pod Białymstokiem.

EnDecoration

Schody metalowe posiadają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo solidne i trwałe, z pewnością będą nam służyć przez wiele lat. Dzięki wykorzystaniu metalu możliwe jest zaprojektowanie dowolnych kształtów, a ciężar schodów jest dużo mniejszy w porównaniu do żelbetowej konstrukcji. Również wizualnie schody metalowe dają wrażenie większej lekkości. Mogą zajmować niedużo miejsca, a ponadto są bardzo szybkie i nieskomplikowane w montażu. Ich zaletą jest również możliwość łączenia z innymi materiałami, o czym przekonamy się w dalszej części…

Wady schodów metalowych

Mieszkanie na Gocławiu Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Jacek Tryc-wnętrza Nowoczesny
Jacek Tryc-wnętrza

Mieszkanie na Gocławiu

Jacek Tryc-wnętrza

Największą wadą schodów metalowych jest to, że są zimne (czasami wręcz niemiłe) w dotyku oraz nie tłumią odgłosów stąpania. Są również sztywne i mało sprężyste, przez co upuszczone przedmioty łatwiej się rozbijają, a my poruszając się po nich dużo szybciej się męczymy. Dodatkowo, choć nie myślimy o tym na co dzień schody metalowe podczas pożaru szybko się nagrzewają i odkształcają. Są to główne przyczyny, dlaczego tak rzadko spotykamy schody wykonane w całości tylko z metalu. Coraz częściej stał łączy się z innymi materiałami, tak że na metalowej konstrukcji umieszcza się drewniane lub szklane stopnie i balustrady. 

Schody metalowe z drewnianymi stopniami

Schody na metalowej konstrukcji ze stopniami czy balustradami wykonanymi z innych materiałów nie tylko są dużo bardziej praktyczne, ale także mogą równie efektownie wyglądać. Przykładem są schody przedstawione na zdjęciu, których stopnie wykonane zostały z jasnego drewna. Takie łączenie różnych materiałów sprawia, że projekty schodów ze stali mogą być wykorzystywane do aranżacji przestrzeni nie tylko tych typowo nowoczesnych, ale równie dobrze będą prezentować się w tradycyjnych urządzonych wnętrzach. 

Stal kwasoodporna

Obecnie najczęściej wykorzystywanym metalem do konstrukcji schodów jest stal kwasoodporna. Jest ona trwalsza nawet od stali nierdzewnej czy aluminium, dzięki czemu prezentuje się doskonale nawet po wielu latach użytkowania. Niestety schody metalowe wykonane ze stali kwasoodpornej są dużo droższe i trudniejsze w obróbce. Jeżeli zastanawiamy się nad materiałem na nowe schody warto jednak wziąć ją pod uwagę. Taki nakład finansowy może być opłacalny, jeżeli zdamy sobie sprawę, że schody wykonane z tego materiału będą nam służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. 

Proste schody metalowe

Schody metalowe mogą być kręcone, zabiegowe lub proste, ale z tego zestawu z pewnością najpraktyczniejszym wyborem będą schody proste. Kręcone, choć niezwykle efektywne są bardzo niewygodne, a w połączeniu z metalowymi stopniami mogą stać się naprawdę uciążliwe. Jeżeli decydujemy się na schody z metalowymi stopniami najlepiej wybrać schody proste, które będą zdecydowanie bardziej komfortowe w użytkowaniu, i wcale nie mniej efektowne niż kręcone.

Dywanowe schody ze stali

Choć stal jest dosyć często wykorzystywana do konstrukcji schodów, schody metalowe dywanowe należą do rzadkości. Przykład przedstawiony na zdjęciu z pewnością wzbudzi Wasze zainteresowanie. Wygięte schody, wykonane z surowej stali efektownie spływają z piętra na parter. Zrezygnowano w tym przypadku z tradycyjnych balustrad, wprowadzając za to szklane ścianki, które nie tylko zabezpieczają bieg schodów, ale również stanowią swego rodzaju galerię prezentującą efektowny element architektury wnętrza.

Schody metalowe w salonie

Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od homify Nowoczesny

Schody metalowe do tej pory można było spotkać przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, obecnie coraz częściej wchodzą na salony (i to dosłownie) naszych mieszkań. Kręcone, metalowe schody spływające wprost do najbardziej reprezentacyjnego miejsca w domu, choć nie do końca praktyczne, stanową efektowną dekorację, wzbudzającą zachwyt u naszych gości. Jak te przedstawione na zdjęciu powyżej. Kręcone schody z ciemnej stali, wiją się niczym czarna serpentyna na fioletowym tle.

Jeżeli szukacie pomysłu na efektowne schody inne przykłady znajdziecie w Katalogu inspiracji - 5 przykładów wspaniałych schodów.

Które schody metalowe najbardziej Wam się spodobały?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu