Szara kuchnia w betonie!

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
H. Schubert GmbH
Loading admin actions …

Szara kuchnia to najnowszy trend w aranżacji wnętrz. Beton charakterystyczny dla stylu industrialnego coraz częściej pojawia się również w tradycyjnych mieszkaniach. Ze względu na wielość kolorów i struktur jako materiał wykończeniowy daje dużo możliwości. Możemy wybierać pomiędzy: płytami betonowymi, tynkiem mineralnym, płytkami i tapetami imitującymi beton, farbą betonową czy gipsowymi panelami naśladującymi fakturę betonu. Efekt uzyskany za pomocą tych materiałów może być bardzo różnorodny. Możemy stworzyć wnętrze typowo industrialne lub minimalistyczną, chłodną w wyrazie aranżację. Beton i materiały go imitujące mogą służyć również jako akcenty – ze względu na swoją surowość i charakterystyczny wygląd beton będzie doskonałym tłem i kontrastem dla geometrycznych form i intensywnych barw nowoczesnych mebli kuchennych.

Jak stworzyć szarą kuchnię w betonie? Na co zwrócić uwagę wybierając pomiędzy jego różnymi formami i materiałami naśladującymi jego fakturę? – podpowiemy w dzisiejszym artykule przedstawiając aranżacje stworzone przez ekspertów z homify.

Surowy sufit

Szara kuchnia może nabrać industrialnego charakteru dzięki ścianom lub sufitom betonowym. Jeżeli ściany w naszym domu są żelbetowe, wystarczy jedynie skuć tynk. Tak samo sytuacja wygląda z sufitem, jeżeli wiemy jaki efekt chcemy osiągnąć możemy od razu darować sobie jego tynkowanie. Dzięki temu niskim kosztem, be zużycia dodatkowych materiałów uzyskujemy autentyczny efekt surowego betonu.

Jeżeli podobają Wam się szare aranżacje zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - Szara sypialnia – jakie dodatki dobrać?

Farba betonowa

Szara kuchnia w stylu industrialnym to hit ostatniego sezonu. Mamy wiele różnych możliwości, aby stworzyć taką aranżację jak na zdjęciu. Najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem jest użycie farby betonowej. Charakteryzuje się ona dużą drobnoziarnistością, dzięki czemu można się nią posługiwać jak zwykłą farbą – malować pędzlem lub wałkiem. Przed nałożeniem farby należy uprzednio zagruntować ścianę odpowiednim preparatem, a na koniec wygładzić i nałożyć na jej powierzchnię lakier. Szara kuchnia pomalowana farbą betonową będzie wyglądać niezwykle oryginalnie, ale jej użycie z pewnością nie sprawi dużego kłopotu.

Płyty betonowe

Najciekawszy efekt uzyskamy dzięki wykorzystaniu do wykończenia wnętrza płyt betonowych. Ich montaż jest jednak zadaniem znacznie bardziej skomplikowanym niż nałożenie farby betonowej na ścianę. Płyty betonowe można mocowane na ścianę albo za pomocą 4 dekoracyjnych śrub ze stali nierdzewnej albo na niewidocznym systemie montażowym. Ze względu na ich ciężar, w celu podniesienia bezpieczeństwa przykleja się je dodatkowo do ściany. Szara kuchnia przedstawiona na zdjęciu ze ścianami wyłożonymi płytami betonowymi prezentuje się szczególnie efektownie w zestawieniu z ciemnymi drewnianym panelami oraz nowoczesnymi, minimalistycznymi meblami w kolorze intensywnej czerwieni. 

Płyty betonowe typu flexi

Płyty betonowe typu flexi Contractors Nowoczesna jadalnia Beton Szary
Contractors

Płyty betonowe typu flexi

Contractors

Płyty betonowe można wykorzystywać w różnych formatach i kolorach. Ciekawą propozycją są produkty typu flexi, które pozwalają na tworzenie na ścianach zupełnie oryginalnych kompozycji. Szara kuchnia przedstawiona na zdjęciu została również wykończona płytami betonowymi typu flexi. Dzięki temu wnętrze nabrało niebanalnego charakteru. Płyty w różnych odcieniach i kształtach układają się w dekoracyjną szachownicę. Nawet śruby mocujące płyty stają się w tej aranżacji dodatkową ozdobą.

Płytki imitujące beton

Płyty betonowe najlepiej prezentują się w dużych wnętrzach, nie znaczy to jednak, że nie ma alternatywy dla małych kuchni. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się płytki imitujące beton. Mogą one pokrywać zarówno ściany jak i podłogę. Są odporne na wilgoć, łatwe w czyszczeniu i dużo prostsze w montażu od tradycyjnych płyt betonowych – klei się je tak jak zwyczajną glazurę. 

Jeżeli podoba Wam się szara kuchnia z płytkami imitującymi beton może zainteresują Was płytki łazienkowe imitujące naturalne materiały? – zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - Najmodniejsze płytki łazienkowe – TOP 10.

Beton architektoniczny i jego alternatywy

Wysoka jakość płyt Luxum Minimalistyczna kuchnia
Luxum

Wysoka jakość płyt

Luxum

Płyty betonowe są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wody. Bardzo dobrze prezentują się w dużych wnętrzach, nadając im lekko industrialnego charakteru. Jest to najlepsze rozwiązanie jeżeli chcemy wprowadzić beton do wnętrza. Płyty z betonu architektonicznego można montować na płyty gipsowo- kartonowe, gdyż ich waga w stosunku do formatu jest porównywalna do ciężaru płytek ceramicznych. 

Szara kuchnia może być również wykończona tapetą imitującą beton, jest to rozwiązanie o tyle lepsze, że pozwala na większy wybór wzorów. Dzięki technice nadruku cyfrowego, wysokiej rozdzielczości fotografii i odpowiedniego światła możemy otrzymać nawet złudzenie trójwymiarowości.

Betonowy blat

Betonowe wyspy kuchenne Stańczyk Konstrukcje KuchniaBlaty
Stańczyk Konstrukcje

Betonowe wyspy kuchenne

Stańczyk Konstrukcje

Inspiracja stylem industrialnym jest coraz bardziej widoczna nie tylko w wykończeniu ścian oraz podłóg, ale również w wyposażeniu kuchni. Szara kuchnia z dodatkami z betonu może wyglądać bardzo oryginalnie. Przykładem jest wnętrze przedstawione na zdjęciu. Masywna wyspa z betonowym blatem od razu przyciąga nasz wzrok. Betonowy blat kuchenny jest nie tylko bardzo wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale również wyprowadza do wnętrza kuchni odrobinę surowości i chłodnej elegancji. 

Beton woskowany

Beton może być stosowany na wiele sposobów. W kuchni narażonej na działanie wilgoci bardzo dobrze sprawdzi się beton woskowany. Można go stosować również na na ściany i stare płytki ceramiczne, które chcemy ukryć, blaty kuchenne czy powierzchnie o zaokrąglonych kształtach. Beton Ciré jest rozprowadzany ręcznie trzema warstwami, dzięki czemu ma swoją indywidualną, niepowtarzalną fakturę. Jego zaletą jest również możliwość stosowania różnych kolorów. Przed ostatecznym woskowaniem powierzchnia betonu może być w zależności od efektu, który chcemy osiągnąć kilkakrotnie szlifowana. 

Meble z betonu

Produkty naśladujące beton mogą być również wykorzystywane do produkcji mebli kuchennych. Szara kuchnia będzie wyglądać niezwykle oryginalnie jeżeli pojawią się w niej szafki lub wyspa wykonana z imitacji betonu. Tego typu wyposażenie zestawione z drewnem i ciepłym oświetleniem tworzą elegancką kompozycję, nie koniecznie przypominającą surowe, industrialne wnętrza. Beton jest materiałem, który odpowiednio wykorzystany może stać się uzupełnieniem aranżacji w wielu różnych stylach.

Koszty i tańsze alternatywy

Nie da się ukryć, że szara kuchnia w betonie to nie mały wydatek. Koszt płyt betonowych w zależności od rozmiaru to ok. 200 zł za sztukę. Tańsze z pewnością są materiały naśladujące beton – płytki, tapety, płyty gipsowe. Istnieje również możliwość samodzielnego wykonania dekoracji imitujących wygląd betonu. Na przykręconą do ściany zagruntowaną płytę wiórową OSB zaciąga się za pomocą szpachli beton dekoracyjny. Następnie szlifuje się i lakieruje jego powierzchnię. Tego typu wykończenie wnętrza nie jest jednak tak trwałe i efektowne jak oryginalne płyty. 

Czy podoba Wam się szara kuchnia w stylu industrialnym?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu