Nowoczesne alternatywy dla tradycyjnych domów! | homify

Nowoczesne alternatywy dla tradycyjnych domów!

Alicja Olko Alicja Olko
Casas Cube Nowoczesne domy
Loading admin actions …

Troska o środowisko to nie jedyny powód, dla którego warto rozważyć alternatywy dla tradycyjnych domów jednorodzinnych. Domy ekologiczne pozwalają nam nie tylko na życie bliżej natury, ale także na oszczędzanie energii, wody, a niejednokrotnie także na samodzielnie produkują wykorzystywaną przez nich energię. Domy takie budowane są zazwyczaj przy użyciu naturalnych materiałów produkowanych lokalnie, zapewniając korzystniejszy dla ludzkiego organizmu klimat.

W ostatnich latach na rynku budowlanym pojawiło się wiele opcji na dom ekologiczny, które niejednokrotnie stanowią fascynującą i niekonwencjonalną alternatywę dla tradycyjnych domów jednorodzinnych. Wiele z nich umożliwia o wieje szybsze wprowadzenie się, niż jest to normalnie przyjęte.

Obejrzyjcie nasz przegląd ciekawych domów ekologicznych!

1. Dom indywidualnie dopasowany

Jednym z ostatnich trendów w architekturze są domy modułowe- czyli takie, projektowane na indywidualne zamówienie klientów, spersonalizowane i dopasowane do ich własnych potrzeb. Dostępne są wtedy różne warianty, o zróżnicowanym metrażu i wielkości. Rozkład pomieszczeń dobierany jest indywidualnie i leży całkowicie w gestii klienta.

W tym przypadku dom ten ma powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Wykonano go z kamienia i drewna, co ma duży wpływ na jego właściwości izolacyjne. Taki domek postawić można niemal w każdym miejscu, a jego obecność ma minimalny wpływ na środowisko naturalne.

2. Dom prefabrykowany

NOEM

Wykorzystanie surowców, takich jak drewno, gwarantuje, że zarówno proces budowy domu, jak i on sam jest ekologiczny i pozostaje w silnym związku z naturą. Dom prefabrykowany z drewna to zatem doskonała opcja dla tych, którzy cenią sobie harmonijną koegzystencję z naturą na równi z praktycznymi i nowoczesnymi rozwiązaniami budowlanymi. Patrząc na to zdjęcie, ciężko uwierzyć, że to drewniane pudełko może skrywać w sobie w pełni funkcjonalny dom jednorodzinny, wraz ze wszystkimi niezbędnymi urządzeniami i technologiami.

Styl i funkcjonalność

NOEM Nowoczesne domy

W tym projekcie zachwyca nie tylko fantastyczny design, ale także funkcjonalność. Po pierwsze, możemy dowolnie wybrać rozmiar, decydując się na dodatkowe moduły, co sprawia, że przestrzeń mieszkaniowa przestaje być problemem. Co więcej, dom ten do maksimum wykorzystuje to, co oferuje natura. Panele słoneczne pozwalają na samodzielne zarządzanie energią, a system zbierania wody deszczowej pozwala na jej ponowne użycie w toaletach czy do podlewania ogrodu.

Nowoczesne wnętrze

NOEM JadalniaStoły

Efektywność cechuje domy ekologiczne nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Stawia się tutaj na aranżację wnętrze pozwalającą na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wnętrza takich domów są przestronne, jasne i oddychające. Stawia się na urządzenia i meble wielofunkcyjne, które pozwalają zaoszczędzić metraż, ale nie odbierają pomieszczeniom praktyczności. Modułowe meble, jasne kolory i naturalne materiały sprawiają, że wnętrza te są wygodne i modne.

3. Ujarzmić naturę

​Limpley Stoke Eco House Hewitt Studios
Hewitt Studios

​Limpley Stoke Eco House

Hewitt Studios

Budując ekologicznie powinno się zwracać szczególną uwagę na siły natury. Wyporność terenu, kierunek przemieszczania się słońca czy bliskość do wody mogą nie tylko pozwolić nam zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych domu, ale także sprawić, że żyjąc bardziej w zgodzie z procesami biologicznymi nasze życie nabierze bardziej naturalnego rytmu. Warto otworzyć dom na otoczenie zewnętrzne poprzez wielkopowierzchniowe okna, wpuszczające do środka nie tylko naturalne światło, ale także świeże powietrze.

Drewno

​Limpley Stoke Eco House Hewitt Studios
Hewitt Studios

​Limpley Stoke Eco House

Hewitt Studios

Drewno jest najlepszym surowcem, który możemy wykorzystać, chcąc budowaćekologicznie i w zgodzie z naturą. Jego doskonałe właściwości izolacyjne pozwalają zaoszczędzić energię zużywaną do ogrzania bądź ochłodzenia wnętrza. Także pod względem akustyki drewno nie ma sobie równych.

4. Zielona siła

Kolejnym doskonałym sposobem na izolację naszego domu jest otoczenie go zielenią. Zwłaszcza jeżeli chodzi o podłoże, to z ziemi i roślin, połączone z dużym napowietrzeniem, jest jednym z najbardziej skutecznych i naturalnych sposobów na izolację termalną i akustyczną. Kolejnym doskonałym pomysłem są wertykalne ogrody, które stanowią nie tylko wspaniałą dekorację wnętrz, ale także pozytywnie wpływają na klimat w nim panujący.

5. Zaproś naturę do środka

NEOLITH: Culinary Landscape NEOLITH by TheSize
NEOLITH by TheSize

NEOLITH: Culinary Landscape

NEOLITH by TheSize

Duże okna, a nawet całe przeszklone ściany, pozwalają na to, aby natura na stale zagościła w naszych wnętrzach. One same zdawać się wtedy będą bardziej przestronne i oddychające, a okoliczny krajobraz zostanie dzięki nim obramowany i stanie się centralnym elementem dekoracyjnym wnętrza. W takim miejscu z pewnością żyje się lepiej!

Co myślicie o domach ekologicznych?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu