Stół do jadalni - okrągły czy prostokątny? | homify ​Który stół wybieracie?

Stół do jadalni – okrągły czy prostokątny?

mszpakowska mszpakowska
Home In-situ animal paintings Jadalnia od Thierry Bisch - Peintre animalier - Animal Painter
Loading admin actions …

Stół to nieodłączny element każdej jadalni. Przy dobieraniu odpowiedniego mebla musimy wziąć pod uwagę ilość miejsca w domu, liczbę domowników oraz materiał. Najczęstsze spory pojawiają sie, gdyby chcemy wybrać kształt stołu- pomiędzy okrągłym i prostokątnym. Dzisiaj nasi projektanci przygotowali kilka wskazówek, które pomogą Wam podjąć decyzję.

1. Pozycja

Retro Corian Dining Table od Wharfside Furniture Nowoczesny
Wharfside Furniture

Retro Corian Dining Table

Wharfside Furniture

Na samym początku musimy pomyśleć o miejscu, w którym chcemy ustawić stół. Należy pamiętać, że okrągły mebel przykuwa uwagę i stanie się centralnym punktem pomieszczenia. W związku z tym musimy być pewni, że mamy odpowiednią ilość przestrzeni.

Kanteen Table in Reclaimed French Oak od Salvation Furniture Industrialny
Salvation Furniture

Kanteen Table in Reclaimed French Oak

Salvation Furniture

W przypadku długich pomieszczeń możemy śmiało zdecydować się na stół prostokątny. W ten sposób otrzymamy więcej za mniej. Dodatkowym atutem jest to, że taki stół może przylegać do ściany.

2. Aspekty społeczne

Norweigian Wood od Amber Design Nowoczesny
Amber Design

Norweigian Wood

Amber Design

Należy również zastanowić się nad tym, czy zależy nam na dużej interakcji między osobami siedzącymi za stołem. Okrągły mebel sprawi, że wszyscy będą równi, bez zbędnej hierarchii. Podobny zabieg otrzymamy, jeśli zdecydujemy się na stół w kształcie kwadratu. Jednak to prostokąt da nam więcej miejsca.

3. Pojemność

Kolejnym aspektem jest ilość miejsc przy stole. Wyobraź sobie okrągły stół ze wszystkimi krzesłami że zdjęcia. To byłoby wspaniałe, jednak średnica stołu byłaby ogromna. Jeśli zależy nam na dużej ilości miejsc, najlepiej zdecydować się na podłużny stół, który pozwoli na lepsze wykorzystanie przestrzeni.

4. Nogi

Na korzyść okrągłego stołu działa fakt, że najczęściej opierają się one na jednej nodze. W ten sposób żaden z gości nie będzie poszkodowany poprzez ciągłe opieranie się o podpory.

5. Narożniki

Nie możemy również nie zauważyć, że okrągłe meble mogą być bezpieczniejsze dla naszych dzieci. Kto z nas nie poczuł na własnej skórze konsekwencji uderzenia się o kant stołu?

Podsumowanie

Okrągły stół to wspaniały, społeczny mebel, bowiem nie wprowadza żadnej hierarchii i wszyscy mogą czuć się docenieni podczas rozmowy. Meble tego typu są również wspaniałym elementem dekoracyjnym, jednak należy pamiętać, że wymagają większej przestrzeni.

Palma de Malljorca (Home) Nowoczesna jadalnia od Lewis & Co Nowoczesny
Lewis & Co

Palma de Malljorca (Home)

Lewis & Co

Meble prostokątne zajmują mniej miejsca i mogą pomieścić więcej krzeseł. W ten sposób możemy stworzyć dużą jadalnię dla całej rodziny.

Przy wyborze stołu warto kierować się również własnym gustem. Najważniejsze jest bowiem, aby wnętrze było dopełnieniem naszej osobowości.

14 sposobów na spektakularną dekorację jadalni

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu