Najdziwniejszy dom świata! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Najdziwniejszy dom świata!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nemo House, Container Residence Nowoczesne domy od thinkTREE Architects and Partners Nowoczesny
Loading admin actions …

Wszyscy doskonale wiemy, jak wygląda kontener, znaleźć je można wszędzie. Na całym świecie mają one standardowe wymiary. Od 1950 roku kontenery stały się ogólnodostępne i odmieniły logistykę transportu. Ich obecność w naszym krajobrazie nie mogła ujść uwadze architektów, którzy wciąż poszukują nowych kreatywnych wyzwań. Zaczęli zatem projektować z nich domy, sklepy, biura…

Wśród takich pomysłowych architektów można wymienić koreańskich profesjonalistów homify z thinkTREE Architects and Partners. Zdecydowali się oni wykorzystać aż trzy kontenery, co pozwoliło na stworzenie przestrzeni mieszkalnej o powierzchni 98.59 m2.

Jesteśmy bardzo ciekawi, czy nasi architekci przekonają Was do zamieszkania w kontenerze!

Prosty lecz charakterystyczny dom-kontener

Dom odcina się wyraźnie od otaczającego go krajobrazu, widać go już z daleka. Dzieje się to nie tyle dzięki nieoczywistemu materiałowi budowlanemu, a przez wybór intensywnej czerwieni oraz bieli jako kolorów fasady. Uwagę zwraca także przesunięcie kontenera pierwszego piętra, co sprawia, że bryła zyskuje na dynamice. Jedynym tradycyjnym elementem, na który się zdecydowano jest drewniany płotek, otaczający posesję. Takie niekonwencjonalne podejście pozwoliło właścicielom sporo zaoszczędzić! 

Z tej perspektywy dom wydaje się wręcz płaski, jakby doklejony do widoku pięknej doliny. Przyjrzyjmy się zatem lepiej konstrukcji…

Oryginalny materiał, oryginalna konstrukcja

Powyższy schemat pokazuje nam, jak ułożono trzy kontenery. Pomiędzy nimi wybudowano część łączącą, którą zaraz zobaczymy. Pozwala ona na odpowiednią komunikację pomiędzy każdą z przestrzeni, dzięki czemu nie ma mowy o poczuciu ciasnoty czy ograniczenia, które moglibyśmy sobie wyobrazić, myśląc o mieszkaniu w kontenerze. Aby nie zajmować miejsca w jednym z pojemników, schody na piętro również znalazły się tutaj. 

Teraz patrzyliśmy na projekt, pora zobaczyć realizację!

Ażurowa klatka schodowa i przestronne wnętrze

Living, Dining, Kitchen, and Stair & Book case Nowoczesny salon od thinkTREE Architects and Partners Nowoczesny
thinkTREE Architects and Partners

Living, Dining, Kitchen, and Stair & Book case

thinkTREE Architects and Partners

Spodziewaliście się tak jasnego i przytulnego wnętrza? Często bywa tak, że ograniczenia wydobywają z nas najlepsze kreatywne rozwiązania. Podobnie jest z architektami, tutaj czekały na nich gotowe bryły kontenerów, do których zdecydowali się dodać, opisaną już, strefę dystrybucji pomieszczeń. Zdecydowanie przyciąga ona wzrok! Jednobiegowe schody zajmują dużo miejsca, ale dzięki temu dzielą przestrzeń dwóch kontenerów. Ażurowe regały pozwalają z kolei na przepływ światła. 

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy zaletach kontenerów. Mając gotową konstrukcję, jedyne o co musimy się martwić to instalacje elektryczne oraz doprowadzenie wody. Stabilną strukturę już mamy!

Nowoczesny korytarz

Kiedy wejdziemy na górę po schodach, naprawdę łatwo zapomnieć, że znajdujemy się w kontenerze. Korytarz zalany jest naturalnym światłem. Na powyższym zdjęciu zwraca uwagę gra linii, które już zapraszają nas do kolejnego pomieszczenia. Poczucie głębi wzmaga zastosowanie parkietów z ciemnego drewna, które kontrastują z jasnym regałem.

Kto by pomyślał, że dom-kontener okaże się wypełniony naturalnym drewnem? Zdradzimy Wam, że i na zewnątrz czeka na nas wciąż niespodzianka, ale najpierw poznajmy sypialnię

Wnętrze i zewnętrze

Piętro budynku to hołd oddany otaczającemu go krajobrazowi. Duże okna sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy przebywali na zewnątrz, wśród natury. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu kontenerów na sobie, znalazło się tu miejsce na mały taras, którego dyskretną poręcz widzimy po lewej stronie. Nie zmieniono formy kontenera, a jednak w sypialni jest niezwykle przytulnie…

Drewno na fasadzie

Wspomnieliśmy Wam, że zastosowanie drewna jeszcze zdąży Was zaskoczyć, zanim skończymy nasz spacer? Z tej strony fasadę parteru obłożono drewnem, oddając hołd naturalnemu otoczeniu oraz przytulnemu wnętrzu. Sprawia to, że budynek wygląda bardziej zapraszająco. Warto zatrzymać się również przy dużym przeszkleniu oraz drzwiach prowadzących na taras. O drewnianym płotku już wspominaliśmy, ale teraz możemy dobrze się przyjrzeć jak architekci przemyślanie połączyli różne odcienie brązu, z roślinnością włącznie.

Wymarzony dom kontenerem?

Z tej perspektywy doskonale widać, jak połączono ze sobą trzy kontenery. Światło przenikające z wnętrza budynku upewnia nas, że żegnamy właśnie konstrukcję prawdziwie wyjątkową. Skromny budżet i krótki czas na wykonanie prac nie przeszkodziły architektom w stworzeniu domu z osobowością, domu po prostu ładnego. Rozsądek i praktyczność mogą iść ramię w ramię z fantazją i kreatywnością. Efekt? Absolutnie oryginalny.

Szukacie odrobinę bardziej konwencjonalnych sposobów na piękny dom zbudowany małym kosztem? Koniecznie sprawdźcie ten pomysł z Barcelony: Mały dom – duża oszczędność!

Odważylibyście się zamieszkać w kontenerze?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu