Dobierz odpowiednie drzewa do swojego ogrodu! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Dobierz odpowiednie drzewa do swojego ogrodu!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Nowoczesny ogród od Kirchner Garten & Teich GmbH Nowoczesny
Loading admin actions …

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego ogrodu, jak również mamy tylko kawałek własnej zielonej przestrzeni przed domem, to z pewnością zastanawiamy się, jakie rośliny w nim posadzić. Możemy przebierać w kwiatach, iglakach, skalniakach i oczywiście – drzewach. Wybierając drzewo do ogrodu powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy aby klimat panujący w tym miejscu odpowiada gatunkowi drzewa oraz jak możliwie duże urośnie. Na początku może się nad tym nie zastanawiamy, ale za 10 lat cień padający na nasze okna i zasłaniający nam piękny widok – będzie bardziej rozczarowywać niż cieszyć. 

Czym się kierować wybierając drzewa do ogrodu?

Znajdź właściwe drzewa!

Drzewa pełnią bardzo ważne funkcje w ogrodzie i nie chodzi tutaj tylko o kwestie estetyczne. Przede wszystkim dzielą przestrzeń ogrodu, izolują, osłaniają przed ostrymi promieniami słonecznymi, czy wścibskimi oczami sąsiadów. Wybór drzew powinien być przemyślany, ponieważ będziemy musieli trochę (kilka lat) poczekać na rezultaty – aż drzewo urośnie, a jeśli wtedy nagle zmienimy zdanie to tak naprawdę nie będzie mieć już dużego znaczenia, czy nam się wciąż podoba jabłonka, czy lepiej było posadzić orzech… Do tego powinniśmy odpowiednio wybrać miejsce w którym dane drzewo posadzimy. Nie mogą one rosnąć zbyt gęsto, ponieważ te większe i mocniejsze przysłonią mniejsze drzewa, które przestaną rosnąć. Wtedy będziemy musieli je przesadzić. 

Zachwycająca kora

Wybierając odpowiednie drzewo powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko to, jak wysokie może być, jaki ma kolor liści i w jakim klimacie odnajduje się najlepiej, ale również na to, jaką mają korę. Czasem drzewa bez bujnej czupryny z liści, są tak delikatne i piękne tylko dzięki korze. Może ona przybierać różną barwę, np biało-źółta kora brzóz, a może wolicie jaskrawozieloną albo czerwoną? Też się takie znajdą! Ważne, żeby ogólnie pasowała do całej aranżacji ogrodu.

Decydującym czynnikiem może być też wyjątkowy kształt, taki jak poskręcane pędy.

Kolorowe liście

Aby uniknąć monotonii w zielonym ogrodzie warto wybrać kilka drzew, których liście mają zupełnie inny kolor – np. tak jak widoczne na zdjęciu płomiennie czerwone liście, które swoją barwą dodają całej przestrzeni energii. Pokrój drzew i ładne ulistnienie mogą zmienić naprawdę wiele w ogrodzie! Rośliny z żółtymi, pomarańczowymi i bordowymi liśćmi będą wyglądać zachwycająco, szczególnie pod koniec lata. Jeśli zastanawiacie się, jakie gatunki mają takie odcienie, to sprawdźcie azalie, irgi, kaliny, miłorząb chiński, berberysy. Oczywiście nie przesadzajcie z ich ilością i nagromadzeniem, bo chcemy otrzymać pełne harmonii miejsce do relaksu, a nie pstrokatą przestrzeń od której będą aż boleć oczy!

Zachwycający kształt liści

Nie tylko kolor liści, ale również ich kształt może zdecydować o tym, czy wyglądają estetycznie i zachwycają w Waszym ogrodzie. Mogą przyjmować różne formy, a taka różnorodność zawsze będzie wyglądać zachwycająco. Możemy zasiać kilka drzew liściastych i kilka iglastych – oczywiście te iglaste potrzebują większej wilgoci oraz lepiej się czują w cieniu w przeciwieństwie do drzew liściastych. Dostęp światła też powinien być brany pod uwagę podczas wybierania odpowiednie gatunku drzewa. 

Może jakieś owoce?

Nie zapominajmy, że drzewa jakie możemy zasadzić w naszym ogrodzie, mogą dawać nie tylko radość z samego patrzenia na nie, ale i ze  smacznych owoców – jabłek, gruszek, a może śliwek? Takie drzewka wymagają specjalnej pielęgnacji, ale z pewnością nawet najmniej zaznajomieni z ogrodnictwem sobie poradzą w ich uprawie. W sezonie będziemy mogli się cieszyć z soczystych jabłek i słodkich śliwek – w świecie, w którym wszystko mamy na wyciągnięcie ręki, ale jest nikłej jakości, wyhodowane przez nas owoce będą prawdziwą ucztą dla kubków smakowych!

W cieniu lub dające cień

Drzewa oprócz tego, że pięknie się prezentują i wprowadzają podział w ogrodzie, również służą jako źródło cienia, szczególnie w upalne dni. Jednak to powinniśmy odpowiednio zaplanować biorąc pod uwagę możliwą wielkość drzewa, które przez kilka lat znacząco urośnie – nie chcemy, aby przysłoniło nasze okna! 

Pamiętajmy, żeby nie siać drzew zbyt blisko siebie, ponieważ te większe uniemożliwią rozwój mniejszym, właśnie przez zacienienie, jakie będą powodować. Wtedy nasza wizja ogrodu nie będzie już możliwa do spełnienia.

Egzotyczne różności

W naszym klimacie drzewa egzotyczne są mało popularne, więc nie możemy się dziwić, że palma w ogrodzie jest prawdziwą atrakcją. Oczywiście możemy zasadzić kilka egzotycznych gatunków, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na ich pielęgnację i wymagania, ponieważ mogą długo nie przetrwać, jeśli nie zwrócimy uwagi na to, w jakich warunkach powinny się rozwijać. Wtedy zmarnujemy roślinkę i nasz czas, który moglibyśmy poświęcić na uprawę innego gatunku. 

Jeśli egzotyczne rośliny to właśnie to, co chcielibyście widzieć w swoim ogrodzie, ale nie wiecie, jak się za jego aranżację zabrać, przeczytajcie w tym artykule: Jak stworzyć tropikalny ogród w polskim klimacie?

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu