Jak sprzątać w zgodzie z Feng Shui? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak sprzątać w zgodzie z Feng Shui?

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
MODERN ONE Skandynawski salon od SUMA Architektów Skandynawski
Loading admin actions …

Każdy z nas pragnie mieszkania zadbanego, uporządkowanego, czystego, w którym będzie mógł się zrelaksować i wypocząć przed kolejnym dniem wyzwań. Niestety bardzo często jest tak, że w ciągu tygodnia nie mamy czasu na sprzątanie oraz różne prace porządkowe w mieszkaniu. Większość tych prac odkładamy na weekend przez co do mieszkania wkrada się bałagan i brud. Dziś chcielibyśmy Wam przedstawić jak powinno wyglądać porządkowanie naszej przestrzeni zgodnie z zasadami Feng Shui. 

Feng Shui jest starożytną sztuką aranżacji wnętrz pochodzącą z Chin. Głównym założeniem tej filozofii jest przekonanie, że świat wypełnia energia chi, dlatego nasze wyposażenie, dodatki oraz akcesoria powinny być tak dobrane, aby energia chi mogła swobodnie krążyć po domu. Zaprojektowanie wnętrza zgodnego z zasadami Feng Shui nie jest trudne, jednak wymaga zastosowania się do kilku podstawowych zasad. Dzięki temu nasze mieszkanie zyska harmonijnego, uporządkowanego wyglądu. Jak każda przestrzeń użytku dziennego wymaga starannej pielęgnacji oraz dbałości o porządek i czystość. Zasady odnośnie sprzątania mieszkania Feng Shui są neutralne i pasują do każdego typu wnętrz. To ponadczasowe reguły, które mogą wszystkim ułatwić życie, pod warunkiem, że się do nich zastosujemy. Przede wszystkim porządków nie powinniśmy zaczynać od brania się za wszystko. W tym przypadku doskonale sprawdza się zasada małych kroczków, czyli np. sprzątanie kuchni szuflada po szufladzie, a nie wyznaczanie sobie całej kuchni do wysprzątania. W takim przypadku już na początku dopadnie nas frustracja, która nie jest odpowiednim kompanem do sprzątania. Ciekawym sposobem na utrzymanie porządku w mieszkaniu jest zastosowanie się do zasady odkładaj na miejsce. Gwarantujemy Wam, że nie stracicie na tym wiele cennego czasu, a wręcz odwrotnie zaoszczędzicie go na przyszłość i utrzymacie porządek. Banalne, a jednak tak często problematyczne dla nas!

Otwórz drzwi i okna

Aby oczyścić nasz dom z nieprzyjaznej energii, która może się do niego dostać razem z odwiedzającymi osobami, wymagane jest regularne oczyszczanie naszej przestrzeni poprzez otwieranie drzwi i okien, czyli tzw. wietrzenie. Dzięki temu pozbędziemy się szkodliwej dla nas energii oraz zapewnimy świeże, czyste powietrze. Pamiętajmy, że niezwykle istotne jest utrzymanie każdego pomieszczenia w czystości i porządku. Niestosowanie się do tego prowadzi do kłótni, nieporozumień oraz niepowodzeń w życiu osobistym czy zawodowym, dlatego tak istotny jest przepływ energii chi i dostarczanie świeżego powietrza. Jest to jedna z tych zasad, która powinna być brana pod uwagę przez każdego, nie tylko osoby stosujące się do filozofii Feng Shui. 

Rośliny

Trzymanie roślin w mieszkaniu jest niezwykle istotne dla naszego organizmu. To dzięki nim pozbywamy się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów oraz alergenów. Oczyszczają powietrze, a także wytwarzają tlen. Aby uprzątnąć wnętrze zgodnie z Feng Shui nie możemy zapomnieć o roślinach, kwiatach w doniczkach, które raz na tydzień powinny mieć przetarte liście. Jest to przede wszystkim ważne dla poprawnego wykonywania procesu fotosyntezy. Feng Shui na każdym kroku podkreśla jak ważne są rośliny dla naszego zdrowia oraz życia codziennego, jednak kategorycznie sprzeciwia się trzymaniu w domu kaktusów oraz palm juka. Kaktusy posiadają kolce, natomiast liście juka są ostre przez co wydzielają negatywną energię, która może zachwiać naszym szczęściem czy pomyślnością. 

Zwróć uwagę na szczegóły

Sprzątając mieszkanie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół. Niepoprawne jest sprzątanie naokoło czegoś czy powierzchownie. Jeżeli podejmuje się porządków, to powinniśmy odpowiednio do nich przystąpić oraz prawidłowo je wykonać. Podczas sprzątania mieszkania zgodnie z zasadami Feng Shui powinniśmy się zastanowić, które przedmioty lubisz, a które źle Ci się kojarzą. Trzymanie zbędnych bibelotów w domu nie tylko zagraca niepotrzebnie przestrzeń, ale także zbiera kurz, powoduje, że mamy coraz więcej sprzątania i jesteśmy tym coraz częściej poddenerwowani, sfrustrowani. Dom z kilkoma przedmiotami, które lubisz, które poprawiają Twoje samopoczucie i dobrze Ci się kojarzą to zdecydowanie bardziej przyjazna przestrzeń, aniżeli wnętrze z wieloma, starymi, niemodnymi już dekoracjami, które są nam  obojętne. 

Rozmieszczenie pomieszczeń i mebli

Odpowiednie rozplanowanie danych pomieszczeń oraz wyposażenia mieszkania jest podstawą w filozofii Feng Shui. Chcąc zaaranżować daną przestrzeń czy to sypialnię czy przedpokój powinniśmy kierować się kilkoma istotnymi zasadami. Po pierwsze lustro nigdy nie powinno być umieszczone na przeciwko drzwi wejściowych do mieszkania. Energia chi, która wpływa wejściem do naszego mieszkania zostaje odbita poprzez lustro i opuszcza nasze mieszkanie, zamiast krążyć po nim. Po drugie szafy. Specjaliści od sztuki starożytnej aranżacji wnętrz uważają, że blokują one dostęp energii chi do mieszkania, dlatego powinno się wykorzystywać gustowne, klasyczne wieszaki aniżeli pakowne szafy. 

Kompletne oczyszczenie

Dom w Wilanowie Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od 3deko Nowoczesny
3deko

Dom w Wilanowie

3deko

Kompletne oczyszczenie możemy uzyskać tylko i wyłącznie poprzez pozbycie się negatywnej energii z mieszkania. Przede wszystkim przewietrzenie naszego wnętrza i wpuszczenie pozytywnej energii chi. Po drugie pozbycie się negatywnych przedmiotów, które nie wpływają dobrze na nasze samopoczucie. Po trzecie prawidłowy rozkład mieszkania oraz danych pokoi, szczególnie w sypialni, miejscu, które jest ważne dla regeneracji naszego organizmu oraz spokojnego snu. Po czwarte to światło. Nasze mieszkanie powinno być miejscem z dużą ilością światła dziennego, a jeżeli jest to niemożliwe powinniśmy postarać się odpowiednio je oświetlić. Zastosowanie dobrej jakości lamp o szerokim spektrum światła wpływa pozytywnie na nasz organizm oraz samopoczucie, a co najważniejsze rozświetla wnętrze i powoduje, że wydaje się większe. 

Architekci z pracowni 3Deko doskonale zdają sobie sprawę z tego jak istotne potrafi być odpowiednio oświetlone wnętrze oraz jak jasne kolory mogą wpływać na nasz nastrój. 

Czyszczenie

Sprzątanie mieszkania zgodnie z Feng Shui powinno się odbywać w sposób zorganizowany i przemyślany. Na początku stwórzmy plan tego co chcemy uprzątnąć oraz dopasujmy go do naszych możliwości. Nie stawiajmy sobie celów trudnych w osiągnięciu, ponieważ od samego początku postawimy sobie barierę, niemożliwą do przeskoczenia. Pamiętajcie, że wnętrze czyste i zadbane wpływa pozytywnie na nasz nastrój, motywuje nas do działania, daje nam energię. Dbajmy o przestrzenie użytku dziennego, ponieważ to jak wygląda nasze mieszkanie pokazuje jakimi ludźmi w rzeczywistości jesteśmy.

Bądź świadomy siebie

Świadomość naszych potrzeb jest istotna dla prawidłowego zaprojektowania naszej codziennej przestrzeni. Według Feng Shui każdy z nas powinien odpowiednio dopasować do siebie oraz do wnętrza kolor. Barwy mają nie tylko duży wpływ na nasze samopoczucie, ale także na sposób odbierania świata. To prawdziwe ukoronowanie aranżacji danej przestrzeni. Bez wykorzystania właściwych barw cały nasz wysiłek związany z odpowiednim rozplanowaniem mieszkania, ustawieniem mebli oraz doborem dodatków, może okazać się bezcelowy. Pamiętajmy o tym, że nie każdy kolor nadaje się do odpowiednich wnętrz. Zapoznajmy się szczegółowo ze znaczeniem barw oraz ich oddziaływaniem, następnie świadomie dopasujmy go do mieszkania. 

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu