Drewniane deski tarasowe dla każdego! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Drewniane deski tarasowe dla każdego!

Anna Stachurka Anna Stachurka
willa w aninie Nowoczesny balkon, taras i weranda od Marek Rytych Nowoczesny
Loading admin actions …

Taras może stanowić piękne przedłużenie naszego domu wprowadzając nas w naturalne środowisko ogrodu. Jest to również bardzo reprezentatywne miejsce dla gości, z którymi nierzadko spędzamy tam ciepłe wieczory, ale chyba przede wszystkim stanowi miłe ukojenie dla wszystkich domowników. Najlepiej prezentuje się oczywiście wiosną i latem, gdy wszystko wokół rozkwita, ale i do później jesieni łapiemy tam ciepłe promienie słońca. Natura więc jest jego bardzo istotną częścią i tym tokiem dochodzimy do odpowiedzi na pytanie dlaczego deski tarasowe? Bo to właśnie drewniane deski tarasowe nadają naturalności tej otwartej na ogród przestrzeni. Choć materiałów na taras nie brakuje, cała nasza uwaga skupi się dziś na drewnie. 

Dzięki niemu taras będzie służył nam przez wiele lat, ponieważ takie deski tarasowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością na zmienne, w naszym kraju, warunki atmosferyczne. Co równie ważne są bardzo komfortowe – ten rodzaj desek tarasowych nie nagrzewa się i nie wychładza. Ale chyba dla naszych zachłannie estetycznych pobudek najbardziej istotne jest to w jak piękny i szlachetny sposób prezentują się na tle naszego ogrodu. Przygotowaliśmy, więc dla Was 10 sposobów na wykorzystanie desek tarasowych przy aranżacji tej bardzo wdzięcznej przestrzeni. Pokażemy Wam, że deski tarasowe to nie tylko inwestycja w jakość, ale też niemałe pole do popisu!

Przede wszystkim,

Telegraph House Klasyczny balkon, taras i weranda od MAA Architects Klasyczny
MAA Architects

Telegraph House

MAA Architects

zanim zaczniecie planować swój taras sprawdźcie, co się będzie wokół niego działo. Na tym etapie dobrze sobie przygotować kilka pomysłów, pozwólcie sobie na trochę zabawy, myślcie o nim jako o całości połączonej zarówno z ogrodem jak i z Waszym domem. Bawiąc się różnymi alternatywami jego wyglądu w końcu dojdziecie do punktu, w którym wyłoni Wam się obraz tarasu idealnego. Jako, że deski tarasowe będą jego elementem najmniej mobilnym, możecie całą zabawę zacząć od tego właśnie aspektu.

1. Kolor ma znaczenie

Każde drewno charakteryzuje się innymi parametrami, ale także swoją własną, nie do podrobienia barwą. Często więc podążamy za pięknem koloru – i dobrze! Bo jednym z pomysłów na deski tarasowe jest właśnie zabawa jego barwami. Oczywiście, jak w każdej zabawie, obowiązują pewne reguły gry. Koniecznie wyjdźcie przed dom zanim zdecydujecie się dobrać odpowiedni kolor desek tarasowych, sprawdźcie czy będzie on naturalnym elementem, kontynuacją przestrzeni czy będzie nachalnie wdzierał się w widok źle dobraną kolorystyką. Mając już ograniczoną gamę kolorów, która będzie znakomicie się wpisywać w otoczenie możemy z czystym sumieniem skupić się na wyborze tego, najbardziej do nas przemawiającego. Jasne kolory deski tarasowej, tak jak na zdjęciu obok, cudownie będą się komponować z wesołymi kolorami. Taka neutralność jest świetnym tłem dla gry kolorów i jeśli tylko te kolory dogadują się z całym otoczeniem bawmy się nimi jak najwięcej!

2. Odcienie w ramach jednego koloru również!

Widok nas zachwyca i na pewno bardziej kojarzy nam się z marzeniem niż z własnym tarasem. Ale to nie jest tak, że tutaj musimy porzucić te marzenia. Bo to, co tak na prawdę nas urzeka to spokój i harmonia, a to już z całą pewnością jesteśmy w stanie zrealizować w każdym projekcie. Zwróćcie uwagę jak deski tarasowe grają z nami odcieniami. Nie zawsze musimy stawiać na jednolitość! Przy takiej naturalnej mozaice, która przykuwa naszą uwagę wystarczy bardzo niewiele dodatków, które dopełnią całości obrazu. Dodatkową podpowiedzią dla Was jest to, jak drewniane deski tarasowe w tej zabawie odcieni świetnie dogadują się z ciemną, zorganizowaną w konkretny kształt zielenią.

3. Oraz coś o fakturze desek tarasowych.

Roof Deck / Decking Klasyczny balkon, taras i weranda od Unique Landscapes Klasyczny
Unique Landscapes

Roof Deck / Decking

Unique Landscapes

Ryflowanie to specjalne żłobienia stosowane wzdłuż deski. Są wąskie i nadają materiałowi ciekawą wizualnie strukturę. Oprócz wartości typowo estetycznej mają również bardzo praktyczne zastosowanie – dzięki ryflowaniu ograniczamy możliwość materiału do wyginania się i pęcznienia pod wpływem wilgoci. Deski tarasowe pełnią tu więc dwie, godne uwagi funkcje jednocześnie: ochronne i dekoracyjne. Kolejnym, więc pomysłem na taras jest zabawa samą strukturą deski. Autorzy tej aranżacji udowadniają jak pięknie może się ona komponować z delikatnymi, liniowo poprowadzonymi meblami ogrodowymi, dodając lekkości całej przestrzeni. Tak zaaranżowanemu miejscu zdecydowanie bardziej będzie sprzyjać roślinność liściasta niż iglasta. 

4. Zabawa światłem

Klasyczny balkon, taras i weranda od homify Klasyczny

Gdy kolor i faktura desek tarasowych w pełni spełnią nasze oczekiwania, warto zastanowić się nad kolejnym elementem, który może podkreślić ich dobór, fason czy układ. A więc – światło proszę! Światło może pełnić nie tylko funkcję praktyczną, czyli tą najbardziej oczywistą, ale także może mieć cel czysto dekoracyjny i aranżacyjny. Skoro już powalczyliśmy o te piękne deski tarasowe pozwólmy sobie cieszyć się nimi także i po zmroku. Zamontowane punkty świetlne wzdłuż ścian tuż nad podłogą tarasu na pewno dodadzą nastroju i stworzą wspaniały klimat. Innym równie pięknie podkreślającym strukturę materiału źródłem światła, które docenią deski tarasowe, są podświetlane donice.

5. Deski podłogowe kontra inne materiały

Choć lepiej jak zagrają w jednej drużynie! Kolejnym pomysłem na deski tarasowe jest połączenie ich z innymi materiałami tarasowymi. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią możemy różnicować strefy poprzez wykorzystania różnych materiałów i to też jest zabawa! Miejscami możemy pokusić się o przeszklenia, tworzyć ścieżki z kamieni, czy zasypać pewną powierzchnię drobnymi kamyczkami. Te wszystkie zabiegi docenią również deski tarasowe, które zyskają na towarzystwie, a zabawa w inne materiały na pewno doda uroku i zagra nam jakąś przyjemną dla oka akcją.

6. Starość też radość!

Chociaż piszemy, że deski są tarasowe – to jednak te same materiały wykorzystujemy organizując nasze mniejsze przestrzenie balkonów. Dlatego jedynie wspomnimy tu o nich przy okazji tego pięknego widoku obok. Modne obecnie postarzanie materiałów obowiązuje również deski tarasowe. Szczególnie te małe przestrzenie zyskują na wartości, gdy wprowadzimy w nie tę nutę klimatu. Magia aranżacji polega na wykorzystaniu niewielu, ale trafnie dobranych elementów, które stworzą ten klimat, w którym czujemy się najlepiej. Zawsze można pójść o krok dalej – jeżeli przestrzeń jest na prawdę mała, może wśród starych, porzuconych mebli znajdziemy materiał na swoje własne deski tarasowe?

7. Deska desce nie równa

Kolejny pomysł na deski tarasowe to zabawa ich szerokościami i wielkościami. Deski tworzą nam na powierzchni swoim układem pewną strukturę. Niby oczywiste, ale jednak nie zawsze. Taką strukturę, więc możemy sobie całkiem swobodnie komponować. Stosunkowo duże przestrzenie złożone z małych gęsto ułożonych desek będą sprawiały wrażenie mozaiki, natomiast duże w przy tych samych przestrzeniach dadzą nam dobrze skomponowany układ, tak jak ten obok. Jako, że dostępne na rynku deski tarasowe są mocno zróżnicowane, to możemy manipulować ich szerokością, długością i sposobem łączenia (odsuwając bądź to przysuwając) tworząc nowe, ciekawe aranżacje.

8. Zrób ten gumi taras sam.

Deski tarasowe mogą nabawić naszą głowę samych zmartwień przy ich układaniu. Bo jak się do tego zabrać? I dla osób z tym bólem głowy powstały jakby na życzenie gumi systemy – deski tarasowe do samodzielnego układania. Faktycznie nie wymagają pomocy nawet narzędzi, cała magia tkwi w łącznikach gumi, który ściśle spajają w idealnie równych odstępach ryflowane deski tarasowe z litego drewna. Jesteśmy wstanie uzyskać dowolny wzór np. w rzędy, cegiełkę, kwadraty, rzędy przeplatane, ponadto nie wymagają też specjalnego podłoża, co również ułatwia nam tę zabawę. Za aranżację odpowiadają Decorum Architekci.

9. Wzory

Dom pod Konstancinem Nowoczesny balkon, taras i weranda od Chałupko Design Nowoczesny
Chałupko Design

Dom pod Konstancinem

Chałupko Design

Tak, kolejna zabawa to zabawa we wzory. Jeżeli planujemy dość spokojną aranżację, czasem warto zadrażnić trochę powierzchnię i pozwolić, aby się tam coś zadziało. Wspomniane wyżej gumi systemy umożliwiają tę zabawę dowolnie przyciętymi wielkościami desek, ale takich rozwiązań może spokojnie szukać przy tradycyjnych deskach i trochę wyzwolić się od prostego ich układania! Wzdłuż, w poprzek, na skos, lub tak jak przy okazji tej wspaniałej aranżacji dokonanej przez Chałupko Design, przedzielić finezyjnie powierzchnie pionowymi elementami.

10. Wyjście na taras

willa w aninie Nowoczesny balkon, taras i weranda od Marek Rytych Nowoczesny
Marek Rytych

willa w aninie

Marek Rytych

W tym przypadku to wyjście jest trochę jak wejście i na odwrót. Mówiąc – taras jest naturalnym przedłużeniem naszego wnętrza domu – w tym przypadku mamy do czynienia z dokładnie takim wykorzystaniem desek tarasowych. Tutaj rozgrywa się prawdziwa zabawa, grupa projektowa Marek Rytych Architekt udowadnia nam, że dosłowne potraktowanie powiedzenia może dać ciekawy i oryginalny efekt! 

Takich właśnie udanych rozgrywek życzymy Wam podczas Waszych zabaw z projektowaniem tarasu!

Jaki pomysł na deski tarasowe?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu