Mokre okna zimą? Tak rozwiążesz ten problem! | homify

Mokre okna zimą? Tak rozwiążesz ten problem!

A.D. A.D.
Giovanni Marra Architetto Counselor Rustykalne domy
Loading admin actions …

Zimą i jesienią, z problemem zaparowanych okien zmaga się wielu lokatorów. Jeśli i Wy jesteście wśród nich sprawdźcie dlaczego tak się dzieje, jakie są tego konsekwencje i jakimi metodami walczyć z tym problemem. Mokre okna to nie tylko niewygodna i niemiła błahostka ale również, często przyczyna problemów zdrowotnych, przemęczenia i alergii – rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki!

Co właściwie się stało?

Parowanie szyb to częste ale i naturalne zjawisko, które wiąże się z dużą wilgotnością powietrza oraz z dużą różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu, dlatego najczęściej doskwiera nam w okresie jesienno -zimowym. Zwiększona wilgoć w powietrzu powinna być usuwana na zewnątrz, w przeciwnym razie powstanie naturalne zjawisko kondensacji pary wodnej, co prowadzi do skraplania się pary na szybach. Kondensacja pary na szybach występuje wówczas, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatur wewnątrz – zewnątrz wynoszącej 20°. My również przyczyniamy się do gromadzenia pary wodnej poprzez wykonywanie domowych czynności takich jak gotowanie, pieczenie, prasowanie lub branie kąpieli.

Dlaczego okna zaparowały?

Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniu to 40-50 %. Aby uniknąć zaparowania okien, powstały w codziennym użytkowaniu nadmiar wilgoci musi być systematycznie odprowadzany z wnętrza.Prawidłowy i całkowicie sprawny system wentylacji spokojnie sobie z tym poradzi ale jeśli u Was występuje ten problem oznacza to, że nie ma prawidłowego odprowadzenia i doprowadzenia świeżego powietrza. W naszych domach i mieszkaniach wciąż najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna. Przeszkodą dla niej jest jednak izolacja ścian i okien. Poddajemy nasze mieszkania termoizolacji a w konsekwencji bardzo szczelne okna nie wypuszczają powietrza na zewnątrz ani nie wpuszczają świeżego do środka. Na pewno skutecznym rozwiązaniem tego problemu będzie wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien na oścież. To oczywiście pomoże, ale po pierwsze nie będzie zbyt komfortowe, szczególnie zimą, a po drugie wpłynie negatywnie na koszty ogrzewania – energia cieplna, którą udało nam się wytworzyć, zostanie usunięta wraz z zużytym powietrzem.

Czym to grozi?

Zbyt duża wilgotność powietrza i nieodpowiednia wentylacja są przyczynami powstawania grzybów. Mykotoksyny to jedne z najsilniej działających trucizny pochodzenia roślinnego. Są wytwarzane przez pleśnie i grzyby namnażające się w budynkach i mieszkaniach. Mogą być przyczyną wielu różnych chorób – głownie alergie i choroby dróg oddechowych ale również bóle głowy, przemęczenia, uszkodzenie nerek i wątroby. Ponieważ grzyby pleśniowe i domowe mają bardzo niskie wymagania pokarmowe i ogromne możliwości przystosowawcze, mogą się rozwijać praktycznie na każdym podłożu – drewno, papier, tkaniny, beton, tynk, tworzywa sztuczne.  Pamiętajcie, że wilgotne okna to nie tylko niewygodny problem ale również poważne zagrożenie dla zdrowia!

Prawidłowa wentylacja

Jeśli borykacie się z problemem wilgotnych okien w pierwszej kolejności musicie sprawdzić system wentylacyjny. Co ważne, problem pojawia się w przypadku wentylacji grawitacyjnej a nie mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Niedrożny lub wadliwy system nie odprowadza powietrza a nadmierne uszczelnienie domu powoduje brak jego dopływu. Jeśli Wasza wentylacja działa poprawnie a mimo to macie problem ze zbyt dużą wilgotnością zadbajcie o stały dopływ świeżego powietrza poprzez rozszczelnienie okien bądź wbudowanie w nie nawiewników. Jednak najlepszym sprawdzonym sposobem zapewnienia sprawnej wentylacji w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym jest stosowanie układów nawiewno-wywiewnych z podgrzewaniem powietrza nawiewanego – najlepiej z odzyskiem ciepła czyli rekuperacją. Jej zaletą jest filtracja powietrza, skuteczne usuwanie przykrych zapachów, brak przeciągów, dobra izolacyjność akustyczna i przede wszystkim odzysk ciepła.

Ogrzewanie

Vintage Glam - projektowanie wnętrz stylowego salonu ArtCore Design Kolonialny salon
ArtCore Design

Vintage Glam – projektowanie wnętrz stylowego salonu

ArtCore Design

Skoki temperatur w domu i szybkie wychłodzenia owocują powstawaniem nadmiernej wilgoci a w konsekwencji nawet grzybów i pleśni. Za pomocą odpowiedniego ogrzewania możecie uniknąć takich problemów. Warunkiem jest ciągłe i dostateczne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w domu – włącznie z tymi, w których się nie przebywa. Ściany zewnętrzne muszą być odpowiednio dogrzane od strony wewnętrznej. Dbajcie o to aby temperatura na ich powierzchni nie spadła poniżej 17 stopni. Do tychże ścian nie należy również dosuwać w bardzo bliskiej odległości dużych mebli – zakłuci to cyrkulację powietrza dlatego pamiętajcie aby ich odległość od ściany wynosiła minimum 5 cm.

Odpowiednie okna

SKANDYNAWIA NASZYMI OCZAMI DreamHouse.info.pl Skandynawski salon
DreamHouse.info.pl

SKANDYNAWIA NASZYMI OCZAMI

DreamHouse.info.pl

Obecnie nowoczesna stolarka okienna jest bardzo szczelna. Konsekwencja tego jest konieczność wbudowywania nawiewników okiennych. Są one wyposażone w czujniki, które uzależniają dopływ świeżego powietrza do domu od poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia. Dzięki nim nie będzie już konieczności wietrzenia pomieszczeń przez otwarcie okien. Gdy wilgoć na oknach pojawia się miejscowo, występują plamy na wewnętrznych powierzchniach szpalt okiennych a w zimie pojawia się na nich szron – zgłoście ten problem firmie, która robiła ocieplenie Waszego budynku. Jest to bowiem skutek powstania mostków termicznych, a te są efektem złej izolacji okien czy ścian, uszkodzenia lub przerwania warstwy izolacyjnej. Przytulna aranżacja wnętrza to efekt pracy DREAMHOUSE.

Co jeszcze może pomóc?

W mieszkaniach i domach w których jest duża wilgotność powietrza nie jest wskazane suszenie ubrań na kaloryferach i grzejnikach. Poziom wilgotności w znacznym stopniu podnoszą również częste kąpiele w dużej ilości gorącej wody oraz gotowanie. Nawet częste włączanie czajnika elektrycznego będzie miało negatywny skutek. pamiętajcie również, żeby odsłonić kaloryfery – długie firany, obudowy czy meble przysłaniające blokują rozprowadzanie ciepła po pokoju. Konsekwencją tego jest kumulacja ogrzanego powietrza blisko czytnika energii cieplnej i wzrost kosztów ogrzewania. Jeśli zależy Wam na zmniejszeniu rachunków przeczytajcie artykuł: Porady i triki – jak oszczędzić na ogrzewaniu?

A czy Wy też macie problem z nadmierną wilgocią w mieszkaniu lub domu?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu