Amerykański sen! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Amerykański sen!

Aśka Warchał Aśka Warchał
od Peer Steinbach - Raumaustattermeister mit Stil
Loading admin actions …

American Way of Life to dla wielu wymarzony styl życia, mający swoich wyznawców również w Polsce. Oparty jest on na przekonaniu, że każdy ma prawo właśnie do życia, wolności i poszukiwania szczęścia. W Ameryce te wartości wyrażane są we wszelaki sposób, nas jednak interesują szczególnie amerykańskie domy. Przyjrzymy się dzisiaj zatem tym konstrukcjom zza Atlantyku i być może znajdziemy inspiracje na własne, polskie lokum…

Amerykańskie domy: Typowe budownictwo

Typowy w amerykańskim budownictwie jest drewniany szkielet, na którym opiera się konstrukcja z muru pruskiego. Prefabrykowane domy są niezwykle popularne. Co zapewnia im stabilność? Wspomniany drewniany szkielet zajmuje się obciążeniem pionowym, podczas gdy poziome warstwy są wykonane z materiału w kształcie płytek, osadzonych rozporkami lub poprzez ukośne ich ustawienie. Fasady przeważnie dekoruje się wąskimi deskami, zorientowanymi poziomo. Czy taki dom można by dopasować do polskich warunków? Wystarczy dodać odpowiednią izolację!

Amerykańskie domy: Dach

W Ameryce stosunkowo niewiele jest domów pokrytych dachówką. Króluje za to gont, również u nas bardzo popularny. Te małoformatowe płytki z asfaltu są lekkie, elastyczne i bardzo łatwo je położyć. Są one wykonywane z mieszkanki ropy naftowej i różnych materiałów organicznych, co nadaje im ogromną odporność na burzę.

Amerykańskie domy: Kwestia stylu

Nieodłącznym elementem amerykańskich domów jest weranda lub taras od strony wejściowej. Czasami ciągnie się on wokół całego budynku. Charakterystyczne są również spadziste dachy z lukarnami, raczej nie znajdziemy tutaj świetlików czy okien połaciowych. Oczywiście mówimy tu o pewnych ogólnych cechach amerykańskich domów, ostatecznie jednak wszystko sprowadza się do indywidualnego stylu właścicieli lub lokalnego stylu regionu. Klasyczne domy New England będą znacznie prostsze niż fantazyjne budynki wiktoriańskie czy bogate rezydencje z południa. Na powyższym zdjęciu widzimy dom zainspirowany popularnym stylem Hamptons, który przypomina nam skromność stylu skandynawskiego.

Amerykańskie domy: Wybór drzwi i okien

Okna i drzwi amerykańskich domów są naprawdę wyjątkowe. Podczas gdy w Polsce znajdziemy w większości domostw okna uchylne i rozwierane, za Oceanem ogromną popularnością cieszą się okna przesuwane. Mają one tę zaletę, że nie zajmują dużo powierzchni. Dodatkowo, prawie zawsze towarzyszą im praktyczne moskitiery. Zarówno okna jak i drzwi mają eleganckie osadzenie kasetonowe.

Amerykańskie domy: Przód vs. tył

Lucky 4 Ranch Rustykalne domy od Uptic Studios Rustykalny
Uptic Studios

Lucky 4 Ranch

Uptic Studios

W którą stronę domu zainwestować więcej? W Polsce coraz częściej fasada od ulicy jest prosta, a prawdziwą ucztą dla oka staje się widok od strony zadbanego ogrodu. To zupełnie inna mentalność niż amerykańska. Za Wielką Wodą piękny wygląd dla oczu sąsiadów to podstawa, dlatego tak popularne są werandy. Takie podejście wpływa na rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz: te gospodarcze wraz z kuchnią znajdują się częściej na tyłach domu, a pokój dzienny w przedniej.

Amerykańskie domy: Przestrzeń otwarta

Lucky 4 Ranch Rustykalny salon od Uptic Studios Rustykalny
Uptic Studios

Lucky 4 Ranch

Uptic Studios

Choć oczywiście co dom to inny plan, przestrzeń otwarta cieszy się w Stanach Zjednoczonych ogromną popularnością. Pokój dzienny, jadalnia i kuchnia płynnie w siebie przechodzą. Różnica z europejskim planem otwartym polega na tym, że często drzwi wejściowe prowadzą prosto do salonu, nie ma korytarza czy przedpokoju. Dodatkowo, czasami znajdziemy zaskakujące rozwiązania, takie jak drzwi do garażu w kuchni. Sypialnie rodziców i dzieci są bezpośrednio połączone z łazienką każda. Na powyższym zdjęciu widzimy pokój dzienny otwarty galerią na piętrze. Takie projekty stają się coraz bardziej cenione przez architektów w Polsce, ze względu na poczucie przestronności, które zapewniają.

Amerykańskie domy: Salon sercem

W Stanach Zjednoczonych to salon jest sercem domu. Może być on zorganizowany wokół starodawnego kominka lub telewizora. Wygodne kanapy to jednak podstawa! Zwróćmy także uwagę na to, że w amerykańskich domach ogromnie popularne są zabudowane meble, które zajmują znacznie mniej miejsca niż te tradycyjne. Są one obecne w całym domu jako garderoba, spiżarnia, regał, szafa…

Amerykańskie domy: Miejsce pod oknem

Uwielbianą i kopiowaną przez wielu cechą amerykańskich domów są wygodne siedziska na przestronnych parapetach okien. Można je spotkać zwłaszcza w sypialni oraz kuchni. To przytulne wnęki, gdzie oddajemy się lekturze, pijemy popołudniową kawę lub podziwiamy widoki. 

Ciekawi jak siedzisko pod oknem może wyglądać w polskich warunkach? Sprawdźcie kuchnię z tego Katalogu Inspiracji: Nowe życie starego i brzydkiego dworku.

Amerykańskie domy: Wystrój wnętrz

W kraju tak ogromnym i zróżnicowanym jak Stany Zjednoczone nie można mówić o jednym, dominującym stylu w wystroju wnętrz. Wszystko zależy od upodobań domowników, a także od charakterystyki regionu. Na zdjęciu widzimy domek letniskowy, w którym postawiono na biel, shabby chic oraz morskie lecz eleganckie akcesoria.

Amerykańskie domy: Kuchnia

Czy ktoś wyobraża sobie amerykańskie domy bez dużej kuchni? Tutaj nic nie jest za duże! Zwłaszcza lodówka powinna być rozmiarów XXL. Wyspa na środku to popularne rozwiązanie, zwłaszcza taka, która stanie się zarazem miejscem do przechowywania. Plan otwarty to częsty wybór, jednak przeważnie z jakąś wizualną barierą, na przykład stołem jadalnianym.

Zaskoczył Was amerykański styl, czy może dokładnie tego się spodziewaliście?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu