Jak dobierać kolory w 2016?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Czarno-biała łazienka Julia Domagała wnętrza Nowoczesna łazienka Czarny
Loading admin actions …

Nowy rok, nowe postanowienia, nowe trendy. Świetna okazja do tego, by zapoznać się ze świeżym spojrzeniem na urządzanie domu! Z każdym kolejnym rokiem powinniśmy być coraz bardziej świadomi nowoczesnego podejścia do aranżacji wnętrz. Wielofunkcyjne meble z sieciówek, dodatki hand made, meble z recyklingu są od pewnego czasu już tak powszechnie zakorzenione w gustach i propagowane przez projektantów jak i ich klientów, że nie potrafimy się teraz bez tych rzeczy obejść w naszym domowym otoczeniu. To samo dotyczy kolorystyki. Od pewnego czasu we współczesnych domach królują barwy o pastelowych, spokojnych odcieniach. Pojawia się więcej naturalnych, drewnianych wykończeń w prostych i geometrycznych oprawach. Poczucie minimalizmu i uniwersalizmu w wyposażeniu i kolorach nie zniechęca już przeciętnego polaka, który kiedyś nie wyobrażał sobie innego sposobu na ocieplenie przestrzeni jak malując ściany w krzykliwych, mocnych kolorach. W tym wydaniu zastanowimy się nad tym jakie są najnowsze trendy kolorystyczne tego roku i jakimi prawami się rządzą, by w efekcie powstał przytulny i nowoczesny look naszego mieszkania. 

Więcej o nietuzinkowych barwach w domu dowiecie się z Katalogu Inspiracji Kolory ścian w salonie – modne pomysły! Zapraszamy!

Kolory roku 2016!

Living room Perfect Stays Nowoczesny salon
Perfect Stays

Living room

Perfect Stays

Najnowsze kolorystyczne trendy obecnego roku mają swoje odzwierciedlenie zarówno w modzie jak i wnętrzach! Najlepszym wyborem do wnętrz w dominujących akcentach są spokojne, stłumione lecz nieoczywiste kolory na ścianach i tapicerkach mebli wypoczynkowych. Są to gradacje koloru niebieskiego, lilowego, różowego i szarości. Szalenie modne teraz kolory royal blue, burgundu i grafitu to barwy bardzo eleganckie, wyjęte niczym z pałacowych przestrzeni. Są też bezsprzecznie bardzo przytulne, dzięki których obecności poczujemy się w domu wyjątkowo i romantycznie o każdej porze dnia i nocy. Pamiętajmy, że największe powierzchnie kolorystyczne w domu, czyli na ścianach, powinny być raczej jak czysta karta papieru, na której komponujemy bukiet kolorów stworzonych z barw i wzorów na kanapach, fotelach, dywanach i ozdobach. Dlatego na ścianach mile widziane są czyste lub złamane biele, szarości lub wypłowiałe kolory ecru.

Naturalne barwy

Bardzo pożądane we wnętrzach są także kolory naturalne. Wiele razy powtarzaliśmy, że dodatki z surowych materiałów dodają wnętrzu, ale też ich mieszkańcom poczucia symbiozy z przyrodą oraz potrafią szybciej zregenerować duszę człowieka po trudnym dniu spędzonym w pośpiechu i chaosie miasta. Naturalne kolory faktury drewna w różnych odcieniach, zgniłe zielenie przypominające głęboki kolor liści lub owoców drzewa oliwnego, kolory ziemi to barwy wyjęte z natury. Jednak naturalne są także szarości coraz bardziej popularnych i stosowanych w ultranowoczesnych wnętrzach betonu, stali oraz intensywny kolor wypalanej cegły i miedzi. Są to jedne z najbardziej przyjaznych dla ludzkiego oka kolorów, które można zastosować w dowolnych kombinacjach, a powodzenie efektu jest prawie stuprocentowe!

Neonowy krzyk – jak pogodzić?

W tym podpunkcie przedstawiamy coś dla nieprzejednanych fanów neonowych kolorów. Współczesne lata w filozofii urządzania wnętrz – mimo ogromnych rewolucji w sztuce i technologii – wydają się być w kolorystyce jednak bardziej spokojne niż szalone lata 90. Dlatego często możemy spotkać wnętrza wręcz blade, ascetyczne, skandynawskie. Aby wtrącić do pomieszczenia ulubione, krzykliwe, wesołe kolory dajmy im odpowiednią bazę. Najlepiej sprawdzi się biel, która jak żaden inny kolor potrafi stonować najbardziej wyraziste kolory, dodać im elegancji, a co za tym idzie pozbawić cienia kiczu! W powyższym przykładowym, wybielonym wnętrzu, można dowolnie bawić się dodatkami w każdym, nawet najbardziej intensywnym, neonowym kolorze!

Czerń i biel

Oto klasyczne połączenie, które nigdy nie wyjdzie z mody! Na powyższej realizacji łazienki Julia Domagała Wnętrza zastosowano tradycyjny wzór szachownicy na posadzce. Jest to charakterystyczna cecha stylu skandynawskiego, która zawsze świetnie prezentuje się w dużych formatach lub w drobnej, misternej mozaice, której tradycyjne kolory możemy podziwiać w pięknej, podświetlanej wnęce na ścianie. Taki wyrób kolorów do łazienki jest trafny z uwagi na niskie ryzyko pomyłki w finalnym rezultacie. W łazience najpowszechniejsze są sanitariaty w białym kolorze, a więc trzymając się zasady maksymalnego trójkoloru we wnętrzach, nie umknie naszej uwadze to, że wyposażenie pomieszczenia gra jedną z ważniejszy ról w kolorystyce każdego pokoju, także kąpielowego!

Temperatura koloru

Odpowiednie dobranie temperatury koloru jest zadaniem bardzo trudnym. Naprawdę nielicznym, z dobrym, czułym na zmianę tonacji kolorów, okiem udaje się trafić w pożądany odcień barwy, aby oddawał wnętrzu wyłącznie ciepłą atmosferę. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko dobre wyczucie w wyborze koloru z papierowego próbnika, ale też margines na to, że kolor na ścianie może prezentować się trochę inaczej. W decyzjach o zastosowaniu wyrazistego koloru na ścianie (bo w 2016, jedna barwna ściana w pokoju w zupełności wystarczy) warto wspomóc się uprzednią opinią fachowca architekta lub projektanta.

Uzupełniające odcienie

Urządzenie mieszkania z zamysłem wprowadzenia jednego koloru, ale w różnorodności jego odcieni, to świetny pomysł! Z takim planem mamy pewność od samego początku, że całość będzie wyglądała spójnie. Zawsze jeden dominujący kolor można przełamać innym, kontrastującym, jednak fajnie wygląda połączenie dwóch, zbliżonych do siebie barw. Jak na powyższym przykładzie w grafitowy salon wkomponowany został kolor złamanego różu, który fakturą obicia równa się z kanapą, jednak nieznacznie wybija się kolorem! Oprócz kolorów, w 2016 królować będą przyjemne w dotyku materiały, co widać na powyższych przykładach tapicerek welurowych mebli.

Który pomysł na kolor najbardziej Wam się podoba?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu