Jak zbudować saunę ogrodową? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:2982:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak zbudować saunę ogrodową?

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Minimalistyczne spa od INT2architecture Minimalistyczny
Loading admin actions …

Prywatna sauna? Co za luksus! Jednak dostępny dla coraz większego grona miłośników tej formy relaksu. Nie musimy wybierać się do prywatnego spa, by zaznać kąpieli w saunie. Coraz częściej sauny spotyka się w prywatnych domach lub ogrodach. To już nie tylko jednorazowa rozrywka, ale także styl życia, który przybył do nas z Północy. Sauna jest także miejscem spotkań – rozmów i odpoczynku z przyjaciółmi. Jest ona swoistego rodzaju kąpielą i oczyszczającym rytuałem, prowadzącym do zachowania witalności, radości i energii życiowej. Jeśli pragniemy dać sobie trochę więcej luksusu niż zwykle oraz posiadamy odpowiednią przestrzeń, na przykład na działce letniskowej, warto rozważyć budowę sauny. Będzie ona doskonałym urozmaiceniem wypoczynku, atrakcją dla gości oraz pozytywnym bodźcem do dbania o zdrowie, zarówno ciała, jak i ducha.

Krótki przewodnik po saunach

Projekt 48 _ sauna Wiejskie spa od k.halemska Wiejski
k.halemska

Projekt 48 _ sauna

k.halemska

Sauna to najczęściej niewielkie pomieszczenie, które charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą. Tradycyjna „kąpieli” w saunach uważana była za święto i każde wielkie wydarzenie było celebrowane odwiedzinami w saunie. Natomiast w dzisiejszych czasach sauna traktowana jest jako antidotum na szybkie współczesne życie, lecz nadal stanowi ona bardzo ważny element codzienności dla wielu narodów. Jest ona popularna na całym świecie, różniąc się jedynie kolejnymi udogodnieniami wprowadzanymi do wewnątrz, takimi jak przygaszone, nastrojowe oświetlenie, relaksacyjna muzyka, czy dodatkowe olejki zapachowe o terapeutycznym działaniu. Brzmi świetnie prawda? Projekt K. Halemskiej doskonale prezentuje wszystkie zalety posiadania sauny! We własnym ogrodzie możemy wybudować taką saunę, jaka nam się zamarzy. Może to być sucha sauna fińska, ruska bania, sauna mokra, czy sauna parowa. Każda z nich charakteryzuje się inną wilgotnością, a tym samym odmiennym działaniem na ciało. Różnice w wilgotności wpływają także na sposób jej użytkowania.

Od czego zacząć?

Budowę sauny powinniśmy zacząć od rozważenia takich kwestii jak jej wielkość, umiejscowienie, rodzaj sauny, przeznaczenie oraz nasz budżet. Saunę możemy zbudować sami, umiejscawiając ją w domu lub postawić oddzielny, wolnostojący budynek. Prywatna sauna nie stanowi dużego obciążenia finansowego, jej budowa także nie jest trudna w organizacji. Jeśli planujemy zająć się całym projektem sami, będzie to dla nas z pewnością duże wyzwanie. Jednak odpowiednie przygotowanie, zacięcie i dobre nastawienie może zaowocować ogromną satysfakcją z posiadanie własnoręcznie postawionej sauny. Pamiętamy jednak, że sauna musi być zbudowana naprawdę solidnie. Jeśli nie jesteśmy przekonani do naszych umiejętności, możemy kupić saunę gotową, niewielkich rozmiarów do wstawienia do pomieszczenia wewnątrz domu. Innym rozwiązaniem są sauny do postawienia w ogrodzie, zaprojektowane i wykonane przez specjalistów. Rozpoczynając budowę sauny na samym początku powinniśmy wybrać rodzaj pieca do niej przeznaczonego.

Piec w saunie

Istnieją dwa rodzaje pieców przeznaczonych do sauny – elektryczne i opalane drewnem, a ich ceny rozpoczynają się od 700 zł. Te pierwsze spotykane są znacznie częściej ze względu na ich łatwość w obsłudze. Jednak wymagają one oczywiście dostępu do energii elektrycznej, z którego właściciele saun niekiedy rezygnują. Z kolei piece opalane drewnem są rozwiązaniem tradycyjnym, a niektórzy budują je sami. Potrzebują one dobrej wentylacji i przewodu dymowego, rozgrzewają się do bardzo wysokich temperatur i wymagają dodatkowych środków ostrożności – nie mogą stać zbyt blisko łatwopalnych przedmiotów. Piece wyposażone są również w pojemnik na specjalne kamienie, akumulujące ciepło. Powinniśmy używać tylko kamieni przeznaczonych do pieca, by go nie uszkodzić. Dzięki kamieniom polanym wodą w saunie powstaje gorąca para.

Gdzie postawić saunę?

Nowoczesne spa od homify Nowoczesny

Saunę możemy postawić w dowolnym miejscu w ogrodzie lub na działce. Jej umiejscowienie nie ma dużego wpływu dla sposobu jej działania, może być jedynie związane z łatwiejszym dostępem do wody czy prądu. Najlepiej jest, jeśli sauna znajduje się niedaleko zbiornika z wodą – jeziora lub basenu – który pozwoli sprawnie i w przyjemny sposób ochłodzić rozgrzane ciało. Im miejsce jest bardziej rekreacyjne, tym atrakcyjniejsze staje się użytkowanie sauny. Z pewnością powinno być to miejsce oddalone od ciekawskich oczu, by zapewnić sobie komfort korzystania z sauny oraz poczucie prywatności.

Materiały

Sufit, ściany oraz podłoga sauny powinny być wykonane z drewna odpornego na wilgoć. Do sauny najczęściej polecane są takie gatunki drewna, jak świerk skandynawski, jodła kanadyjska, osika czy cedr, gdyż nie zawierają one dużej ilości żywicy. Dodatkowo, po rozgrzaniu sauny drewno to pachnie zachwycająco, pełniąc  funkcje aromaterapeutyczne. Wnętrze sauny wykładane jest najczęściej drewnianymi panelami, a przestrzeń pomiędzy nimi a ścianą musi posiadać izolację cieplną. Najczęściej wykorzystywana jest wełna mineralna. Dzięki dobrej izolacji zaoszczędzimy na użytkowaniu sauny – będzie się ona znacznie szybciej nagrzewać. 

Warto pamiętać

Betulla Spa Rustykalne spa od Bosc Vej s.r.l. Rustykalny
Bosc Vej s.r.l.

Betulla Spa

Bosc Vej s.r.l.

Podłoga w saunie nie może być ułożona z materiałów, które szybko nagrzewają się do wysokich temperatur, dlatego najlepsze będzie drewno. Podłoga powinna być również odporna na wilgoć oraz poślizg. Ławy do siedzenia muszą być zamontowane w taki sposób, by żaden metalowy element nie był łatwo dostępny. Podobnie jest z innymi akcesoriami, takimi, jak chochle czy wiadra – wszystkie powinny być wykonane z drewna, by nie narazić użytkowników sauny na poparzenie. W saunie musi się znajdować również specjalnego rodzaju oświetlenie – jego klosz powinien być bardzo szczelny i chronić żarówkę. Nie zapominajmy o dostępie do wody w pobliżu sauny, prysznic jest zatem niezbędny! Chyba, że w okolicy znajduje się naturalny i bezpieczny zbiornik z wodą. Dla bezpieczeństwa powinniśmy także zrezygnować z montażu jakichkolwiek zamków do drzwi wejściowych do sauny.

Dodatkowe udogodnienia

Planując budowę sauny, możemy zaprojektować ją bardzo prosto – z przedsionkiem i właściwym pokojem parowym, oddzielonym szklanymi drzwiami. Jeśli jednak mamy znacznie większe oczekiwania względem naszej przyszłej sauny możemy ją zaplanować, jako część większego domku rekreacyjnego, w którym znajdą się takie udogodnienia jak kuchnia z barem, jadalnia i miejsce wypoczynkowe. Takie rozwiązanie sprawi, że wizyta w saunie będzie jeszcze bardziej celebrowana, zwłaszcza w gronie przyjaciół i rodziny. By zwiększyć komfort jej użytkowania podleczenie wody i elektryczności będzie niezbędnym posunięciem.

W planach mamy już saunę, więc co powiecie na basen w domu? Zerknijcie do artykułu Basen w domu – 13 fenomenalnych odsłon!

Uważacie, że prywatna sauna to dobry pomysł?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu