Jak dobrać kolory do sypialni? | homify

Jak dobrać kolory do sypialni?

Anna Stachurka Anna Stachurka
Apartament w Gdyni 2012 formativ. indywidualne projekty wnętrz Nowoczesna sypialnia
Loading admin actions …

Czy w ogóle warto kolory do sypialni dodawać? W śnieżno białej wersji wygląda przecież pięknie – czysto, przestronnie i jasno. I my tak uważamy, jednak nierzadko wybór bieli jako głównego koloru nie tylko sypialni, ale i innych pomieszczeń dokonujemy z powodów czysto praktycznych. I mimo, że chcielibyśmy czasami coś zmalować, ubarwić czy ożywić to jednak nie do końca czujemy się swobodnie z paletami barw czy po prostu zwyczajnie nie umiemy się na jeden, konkretny zdecydować. Postaramy się wyjść na przeciw tym wszystkim ale, obawom i niepewnością. Pokażemy Wam, że kolory do sypialni warto dodawać. Co więcej, powiemy Wam jak je dobierać i w jaki sposób się z nimi bawić. Będą wersje dla mniej i bardziej spragnionych kolorów, bo kolor nie musi dominować przecież w całej aranżacji, można sprytnie przemycać go w dodatkach. 

O wszystkim dokładnie opowiemy Wam poniżej, a więc kolory do sypialni czas dodać!

Kolory ziemi

Kolory do sypialni, tak jak i do każdego innego wnętrza, muszą być dobrze skomponowane, wtedy dopiero odczuwamy prawdziwą przyjemność płynącą z ich wykorzystania. Jasne drewno w jego naturalnych barwach cieszy oko, gdy otaczają go ciepłe odcienie brązów, kremów i nieśmiałych szarości. W sypialni takiej jak ta, możecie stworzyć swój, własny kawałek lasu przy użyciu samych barw, a odpoczywać jak w prawdziwym. Podpowiemy Wam, że przy tworzeniu stonowanych palet kolorystycznych zawsze warto powtarzać w myślach jedno zdanie, które uchroni Was przed złymi wyborami: ciepłe odcienie dogadują się z ciepłymi, a zimne z zimnymi. Pamiętajcie też, że najpiękniejsze kolory do sypialni tkwią w naturze, więc tam warto szukać swoich najlepszych inspiracji. 

Bajkowe kolory

Komplet Pościeli Morgon Lilla Sky SypialniaTekstylia
Lilla Sky

Komplet Pościeli Morgon

Lilla Sky

To jedna z kilku przygotowanych tu przez nas aranżacji, w których pomimo, że decydujemy się na kolory do sypialni to jednocześnie nie musimy rezygnować z dobroci, jakie oferuje nam biel. Wciąż pozostaje ona głównym motywem tej sypialni. Cała praca jaką wykonują w tym wnętrzu kolory ogranicza się do fragmentu ściany nad łóżkiem i paru, delikatnych, ale intensywnie czerwonych elementów. Przechodzenie od bieli do koloru jest bardzo płynne dzięki czemu intensywnie kolorowe elementy stają się bardzo wyraziste. W takiej sypialni dobrze będą czuły się osoby, które trzymają głowę wysoko w chmurach, ale jednocześnie docenią drobne szczegóły, z których składa się ta przestrzeń.

Zadrażnienie przestrzeni

Kolory do sypialni mogą wkraść się nie tylko na ściany, ale też i w inne elementy. Zagłówki dają duże pole do popisu, do wykorzystania którego gorąco Was zachęcamy. Patrząc na wnętrze całe skąpane w bieli, wręcz rozbawiamy oczy spoglądając na tą kolorową mozaikę wykonaną z drewna firmy nie mogącej się nazywać inaczej niż właśnie Drewniana Ściana. Z resztą drewno jest tutaj elementem spajającym wszystkie elementy w jedną całość – obok koloru to materiał więc może pełnić tę funkcję. Mozaikę tworzą kostki o nieregularnych wysokościach, dzięki czemu zagrać tu możemy również przestrzennością tej formy. 

Ciemne odcienie

Ciemne kolory do sypialni mogą być ciekawą alternatywą do jasnych kompozycji, pod warunkiem, że je lubimy! Więc jeżeli lubicie ciemne granaty, ale nie wiecie czy będą odpowiednie jako kolory do sypialni to warto zaryzykować. Bo nie ma złych kolorów, kolory mogą być jedynie źle ze sobą dobrane lub skomponowane. Nie bójmy się zatem eksperymentować czy też nie bójmy się, że nasz projektant wnętrz próbuje eksperymentować. Ważne jest, aby szukać nowych rozwiązań również jeżeli chodzi o kolory do sypialni, bo to one ostatecznie doprowadzą Was do aranżacji dla Was idealnych. 

Intensywne kolory do sypialni

Osobom spragnionym kolorów taka aranżacja na pewno przypadnie do gustu. No, ale właśnie kolory trzeba na prawdę lubić, aby swobodnie czuć się w zestawieniu tak intensywnych i kontrastowych barw. Cała tajemnica aranżacji polega na tym, że jest ich stosunkowo niewiele, że i pomieszczenie jest jasne, więc takie kolory do sypialni są mile widziane. Sypialnia w takiej intensywnej kolorystyce będzie odpowiadała osobom ceniącym styl rustykalny, folk czy boho, które to style wykorzystują zabawę kolorami w aranżacji każdego pomieszczenia. 

Kontynuacja koloru we wnętrzu

Jeżeli planujecie wprowadzić kolory do sypialni to warto poszukać inspiracji poza nią. Kontynuować w aranżacji kolory z całego wnętrza mieszkania – niektóre wzmacniać, inne wyciszać. Próbować stworzyć jednorodną całość tak, aby w całej przestrzeni funkcjonowały różne wersje, ale tego samego zamysłu. Częstym błędem jest traktowanie każdego pomieszczenia osobno. Jednak fakt, że różnią się ich funkcje nie powinien narzucać różnicy stylistycznej. Jednym ze sposobów na spięcie różnorodności w jedną całość jest właśnie kolor. 

Wszystkie kolory do sypialni marsz!

Łączenie barw i wzorów to sztuka trudna, lekko uchylimy jej rąbka, tak jak Wam obiecaliśmy. Jak więc wytłumaczyć taką aranżację? Przede wszystkim neutralnym, białym tłem. Następnie, brakiem dodatków, właściwie to brakiem wszystkiego poza miejscem do spania, leżenia i poduszkami. W takich warunkach wszystkie kolory do sypialni dostały automatyczne zaproszenia. Z podpisem – obecność obowiązkowa! Sposób w jaki zajęły miejsca był następujący: kolory ciemne w ilości znacznej, na dużych powierzchniach, kolory kontrastowe w małych ilościach na tle ciemnych. Jeżeli duże wzory to biało – czarne, jeśli małe intensywnie kolorowe. 

Jednym kolorem

Kolory do sypialni w wersji tylko jednego, dominującego w całym wnętrzu spodobają się osobom, które taki intensywnie ulubiony kolor posiadają. Z racji tego, że nie jest to uniwersalna i neutralna biel, a kolor i to w dużej ilości, to musi to być barwa, z którą dobrze się znamy, z którą lubimy spędzać czas i która dobrze na nas działa. Wszyscy doskonale wiemy, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie, więc tego nie ignorujmy. Używajmy tylko takich kolorów, które kochamy, a wtedy pokochamy też i wnętrze naszej sypialni.

Kontrastowe kolory do sypialni

Inspirujące wnętrza REDRO Ściany i podłogiTapety
REDRO

Inspirujące wnętrza

REDRO

Kolory do sypialni możemy też zastosować kontrastowo, ale w tej sytuacji pozostałe powinny je dopełniać. Niesamowity efekt tego wnętrza stworzyła tapeta firmy Redro, która poza mocnym charakterem nadała wnętrzu dodatkowej głębi. Kontrast kolorów powoduje wizualne napięcie, jednak forma jaką tu przybrał – sennej mgły, powoduje, że wręcz przeciwnie – chcemy jak najszybciej zatopić się w tym wizualnym morzu sennych marzeń. Czujecie jak ta ściana żyje? Widzicie jak za tymi gęstymi, kłębami dymu tworzy się przestrzeń, w którą wkraczacie codziennie wieczorem i wracacie za każdym razem rano? A teraz wyobraźcie sobie, że ta ściana jest po prostu biała. I co? Magii nie ma. Szybko zatęsknicie za widokiem tej mgły. 

Wnętrze niepoważne

Elementem, który może wprowadzić kolory do sypialni są dodatki. Mogą one odpowiadać kolorystyce aranżacji – dopełniać ją lub kontrastować, na pewno są idealnym sposobem na wypełnienie i oswojenie Waszej przestrzeni. Styl wnętrza autorstwa zespołu projektowego Formativ swoim klimatem przywodzi na myśl kraje anglosaskie. Humor jaki bije z tej aranżacji wyczuwamy w dodatkowym wyposażeniu – w stoliku nocnym o zabawnym kształcie, portretach Pani i Pana domu, a także lampach o nietypowej formie. Innym bardzo ważnym aspektem tej humorystycznej rozgrywki rozgrywającej się na naszych oczach jest właśnie kolor. Pojawia się tylko momentami, ale jest wesoły – żółty lub wesoło zestawiony – żółty z niebieskim i różowym.

Kolory do sypialni mogą się wkradać z różnych powodów, i mamy nadzieję, że Wam tych powodów nigdy nie braknie!

Po 10 różnych pomysłów na projekt sypialni możecie kliknąć tutaj

O jakim kolorze w sypialni marzycie?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu