Sprawdzone sposoby na zwalczenie ślimaków w ogrodzie | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Sprawdzone sposoby na zwalczenie ślimaków w ogrodzie

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Ogród pełen zieleni Klasyczny ogród od Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu Januszówka Klasyczny
Loading admin actions …

Realizacja marzeń o cudownym ogrodzie równa się później ze sporym wysiłkiem związanym z jego utrzymaniem, a zajęcia w ogrodzie nie należą do najłatwiejszych, biorąc pod uwagę nakład pracy, czasu i konieczności posiadania dość specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu w radzeniu sobie z problemami wzrostu zieleni i ogólnie – stworzeniem efektownego, zdrowego wyglądu całości. Należy zająć się nie tylko aranżacją zabudowy wypoczynkowej, wyposażeniem, dekoracją oraz pielęgnacją zaplanowanych roślin, ale w głównej mierze ich ochroną czyli ewentualną walką z nieprzyjemnymi, żywymi szkodnikami ukrywającymi się w gęstwinach, na przykład wysokich traw czy krzewów. Najbardziej uciążliwymi stworzeniami w ogrodzie są mięczaki, czyli ślimaki, które w dużych ilościach mogą siać prawdziwe spustoszenie na liściach, kwiatach naszych roślin i cennych uprawach. 

W naturze wszystko musi być w równowadze, dlatego ślimaki odgrywają też pożyteczną rolę w ekosystemie – rozkładzie i obiegu materii organicznej w przyrodzie, jednak w nadmiarze, a szczególnie w prywatnym, skrzętnie zaaranżowanym ogrodzie są raczej niemile widziane. Mimo wszystko starajmy się je tępić w sposób ostrożny, który, na przykład pozwoli kontynuować ich aktywność naturalną z dala od naszego domu. W tym artykule podpowiemy Wam jakimi sposobami radzić sobie z ich nadmiarem i krzywdzącą działalnością. 

Sprawdźcie ogrody, w których nie ma żadnych niedoskonałości w Katalogu Inspiracji 10 kreatywnych pomysłów na nowoczesny ogród! Zapraszamy!

Krótkie przedstawienie

Najbardziej szkodliwymi ślimakami są ślimaki nagie: ślinik luzytański i pomrowik plamisty, ale te ze skorupką też powodują sporo problemów. Lubią tereny podmokłe, wilgotne, w sąsiedztwie zbiorników wodnych, gdzie chowają się w zacienionych zakamarkach, w gąszczu wysokiej roślinności. Wychodzą na żer szczególnie podczas pochmurnej, deszczowej pogody, szczególnie rano i wieczorem, gdy pojawia się rosa. Zostawiają za sobą charakterystyczny ślad śluzu, niszczą korzenie oraz wygryzają dziury na płatkach i liściach kwiatów. Naturalnymi wrogami ślimaków są ropuchy, jeże, ptaki, jaszczurki i drapieżne owady takie jak chrząszcze i muchówki. Dlatego właśnie jednym z naturalnych sposobów pozbycia się ślimaków jest tworzenie tym zwierzętom przyjaznych warunków do rozwoju, jednak… są one także wygodne dla życia ślimaków.

#1: pułapki

Ślimaki wychodzą grasować głównie w nocy, w dzień chowają się przed wysuszającymi promieniami słonecznymi, dlatego najchętniej gromadzą się w kryjówkach pod kamieniami, kawałkami desek itd. Takie miejsca można wykorzystać jako zasadzki, a jako przynęty użyć liści kapusty, kawałków marchwi, skórki owoców pomarańczy czy grejpfruta lub ziemniaków, a potem o odpowiedniej porze rano zebrać je ręcznie i wynieść jak najdalej od działki. Pułapką nie do przejścia mogą być też odwrócone dnem, najlepiej białe pojemniki ułożone na zwilżonej glebie. Natomiast pułapką o wabiącym zapachu może być też wkopany w podłoże, dość głęboki pojemnik wypełniony piwem, w którym ślimaki skuszone ulubionym trunkiem, po prostu się utopią.

#2: nieprzyjazne rośliny

Innym naturalnym i mało inwazyjnym pomysłem na pozbycie się ślimaków jest zasadzenie mało upodobanych szkodnikom, roślin. Są to głównie mydlnica lekarska, macierzanka, majeranek, bylica piołun, orlica pospolita, rumianek, cząber, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, bez czarny, krwawnik. A także należy unikać roślin przez nie ulubionych, na przykład: aksamitek, astrów chińskich, cynii, prawoślazów ogrodowych, dalii, lilii białych, nasturcji, rudbekii i funkii. Rośliny te można zasadzić w towarzystwie innych, a wtedy będą tworzyć mniej pożądaną przez ślimaki pożywkę. Jednak taka bariera sprawdza się tylko podczas suchej pogody.

3#: podłoże

Gravel and water garden area Śródziemnomorski ogród od Jane Harries Garden Designs Śródziemnomorski
Jane Harries Garden Designs

Gravel and water garden area

Jane Harries Garden Designs

Barierą w sprawnym poruszaniu się ślimaków jest podłoże obsypane, na przykład trocinami, korą, igłami sosnowymi, żwirem, rozdrobnionymi skorupkami jaj, popiołem, gresem. Podłoże z takiego sypkiego materiału skuteczne jest dopóki warstwa jest sucha. Należy obsypać pojedyncze rośliny, którymś z proponowanych surowców, a ślimaki nie przedostaną się do niej. Inną barierą może być zbudowanie zapor z miedzi lub zastosowanie przed klombami elektrycznych pastuchów zasilanych akumulatorami, które rozpościera się tuż nad ziemią lub kładzie wprost na niej.

#4: środki chemiczne

W miejscach gdzie ślimaki pojawiają się, tropiąc je po śladach można rozsypać w tych miejscach wapno palone w proporcji 40g na 1m2. Kontakt skóry ślimaka z tym proszkiem powoduje ich poparzenia, a w rezultacie śmierć. Specjalistycznymi środkami dostępnymi w sklepach są też: Anty-Ślimak, Ślimakol, Ślimax, jednak działają one szkodliwie także na rośliny, więc można ich użyć tylko na trasach ślimaczych ścieżek.

5#: profilaktyka ochronna

Aby nie prowokować powstawania siedlisk ślimaków na naszym terenie musimy postarać się o porządek w ogrodzie i systematycznie go praktykować. Z tego względu należy kosić trawę i chwasty regularnie ponieważ w zaroślach ślimaki dobrze się ukrywają, porządkować i likwidować odkładane w kątach rzeczy, na przykład deski, gałęzie, pod którymi szkodniki nocują za dnia oraz ukrywają się przed naturalnymi wrogami, obniżyć wilgotność gleby, spulchniając ją; grabiąc w ciągu dnia, dzięki czemu słońce wysuszy ich złożone w ziemi jaja, a także podlewać ogród rano, by roślinność nie była mokra w nocy, kiedy ślimaki wychodzą na żer.

Jakie jeszcze znacie sposoby na wyeliminowanie szkodników z ogrodu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu