6 sposobów na ładny i kształtny ogród!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

6 sposobów na ładny i kształtny ogród!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Nowoczesny ogród od Tania Bertolucci de Souza | Arquitetos Associados Nowoczesny
Loading admin actions …

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, jaki jest sekret pięknego ogrodu. Co sprawia, że jeden z ogrodów zachwyca nas bardziej niż inne? Że piękno natury obezwładnia nas od pierwszego spojrzenia, zachęcając do pozostania z nią jak najdłużej? Co jest zatem najważniejszym elementem ogrodu, rozstrzygającym o jego urodzie? Może jest to urok kolorowych kwiatów? Ładny trawnik? Fontanna? Wszystkie te elementy będą tworzyły wspaniale prezentujący się ogród, jednak zawsze może w nim czegoś brakować. Co tak naprawdę tworzy zachwycająco piękny ogród? To mistrzostwo kompozycji. Sekretem piękna ogrodu jest kształt, jaki możemy mu nadać. Odpowiednie formowanie ogrodu to prosty sposób, by osiągnąć zachwycające efekty.

Czas na zmianę kompozycji

Jeśli Twój ogród wygląda nudno i brakuje mu dynamiki, na pewno jest to kwestia nieciekawej kompozycji. Nieważne, czy dopiero planujesz założyć ogród, czy marzy Ci się metamorfoza już istniejącego – świadome kształtowanie ogrodu to kwestia pierwszorzędna. Nawet piękne, egzotyczne kwiaty, znajdujące się w ogrodzie mogą wyglądać mało interesująco, jeśli rozmieścimy je bez pomysłu i wyobraźni. Poniżej przedstawiamy sześć rozwiązań, które pozwolą Ci osiągnąć pożądaną formę ogrodu i dodadzą mu charakteru. Wspólnie nadajmy nowy kształt naszym ogrodom!

1. Postaw na trawnik

Wydaje nam się zwykle, że to trawnik kształtuje wygląd ogrodu – to prawda, jeśli to my damy mu taką funkcję. Bardzo często zbytnio przejmujemy się jego odrobinę zbędną obecnością. Zgadza się, że dzięki niemu możemy pięknie ukształtować nasz ogród, jednak miejsce, w którym dominuje trawnik wygląda pusto, jest nudne i bez polotu. Redukcja przestrzeni trawnika musi przebiegać w sposób przemyślany, jednak efekt, jaki osiągniemy może przejść nasze najśmielsze oczekiwania – przestrzeń ogrodu nabierze zupełnie innego charakteru. Nadanie odpowiedniego kształtu trawnikowi sprawia, że i nasz ogród nabiera kształtu, a sam trawnik nie jest już tylko zieloną powierzchnią, a wyróżniającą się cechą ogrodu. Największy błąd, jaki popełniamy zajmując się naszymi trawnikami jest pozostawienie ich bez opieki, ponieważ zbytnio skupiamy się na nadawaniu kształtu naszym kwietnikom, a proces powinien być odwrotny! To przestrzeń poza trawnikiem powinna stać się miejscem dla wzrostu roślin. Dzięki takiemu podejściu każdy element naszego ogrodu będzie wyrazisty i godny uwagi – na tym polega dobra i przemyślana kompozycja! Jeśli planujemy nadać określony kształt naszemu trawnikowi, postawmy na proste figury geometryczne: koła, owale, prostokąty, lub krzywe. W przypadku małych powierzchni najlepiej sprawdzą się okrągłe lub owalne trawniki. Odpowiedni kształt powierzchni pokrytej trawą potrafi zdziałać cuda!

2. Dodajmy troche kształtu: żywopłot

Rozmiar ogrodu nie ma znaczenia, każdy projekt musi być dobrze przemyślany kompozycyjnie. Ważne by aranżacja była harmonijna, a przejścia pomiędzy różnymi częściami ogrodu płynne. Spróbujmy usunąć granicę między ogrodem a budynkiem, dodając taras lub patio. Takie rozwiązanie nada spójności całemu projektowi. Spróbujmy też zrównoważyć wizualnie wymiary ogrodu – jeśli jest on długi i wąski, obciążmy jego krótsze boki kwiatami, krzewami, bądź elementami dekoracyjnymi. Jeśli zależy nam, by wyraźnie odgrodzić się od innych posesji świetnym pomysłem będzie nadanie kształtu ogrodowi za pomocą żywopłotu. Rozwiązanie to może wydawać się zbyt ciężkie wizualnie przy niewielkich powierzchniach ogrodu. Jednak gęsty i wysoki żywopłot będzie równoważnikiem do bryły naszego domu.

3. Wybierzmy punkt centralny

Betonowe ławki. Nowoczesny ogród od Modern Line Nowoczesny
Modern Line

Betonowe ławki.

Modern Line

Nudny ogród to ostatnia rzecz o jaką nam chodzi, dlatego nie bójmy się szaleć z kolorami i rodzajami roślin. Jeśli preferujemy bardziej stonowane realizacje, postawmy na różnorodność form i tekstur. Nadając kształt ogrodowi spróbujmy najpierw przelać nasze pomysły na papier, co pozwoli nam dostrzec błędy kompozycyjne lub ułatwi organizację roślinności z uwzględnieniem elementów użytkowych oraz tych, których nie możemy już zmienić. Pamiętajmy, że nasz ogród powinien mieć wyznaczony określony kierunek oraz punkt centralny, fokusowy, do którego będzie zmierzał nasz wzrok. Spróbujmy wybrać taki element – może być nim nasze ulubione stare drzewo, grupa przystrzyżonych i uformowanacyh iglaków, altana, czy fontanna. Punkt ten powinien się wyróżniać, byśmy wogół niego mogli organizować kompozycję.

W artykule przeczytacie kilka wskazówek, jak przycinać i formować iglaki, by ogród wyglądał jeszcze lepiej!

4. Atrakcja numer jeden: oczko wodne

Niewielki staw lub oczko wodne może być doskonałym pnuktem centralnym naszego ogrodu. Ciekawie zaaranżowane, o geometrycznym regularnym kształcie, pozwoli na dodanie mu dodatkowych elementów wokół. Mogą to być miejsca do siedzenia bądź bujna roślinność, tworząca wokół źródła wody ciekawe ramy kompozycyjne. Również obudowa naszego zbiornika może być ciekawym elementem dekoracyjnym, w zależności od użytych materiałów oraz sposobu ich ułożenia.  Oczko wodne, gdy znajduje się w ogrodzie, jest najczęściej jego główną atrakcją. Często kojarzy się z egzotyką, jest odwołanie do projektów starożytnych ogrodów. Nie tylko upiększa naszą posesję, ale też poprawia mikroklimat.

5. Zabawa z wysokością

By nasz ogród zyskał ciekawą kompozycję, możemy zagrać wysokością  wykorzystywanych elementów. Pamiętajmy, że różnorodność jest bardzo ważna, ale tylko wtedy, gdy zarządzamy nią z głową. Zatem elementy różniące się miedzy sobą, powinny mieć wspólny mianownik, a ich organizacja cechować się prostotą i pewną powtarzalnością. Wysokie roślin najlepiej posadzić w odstępach o takiej samej odległości, a między nimi umieścić niskie krzewy lub kwiaty – dzięki temu utworzymy kompozycję naprzemienną i zróżnicowaną, jednak nadal pełną spokoju i stateczną. Możliwości są nieograniczone, jednak trzymajmy się wybranego przez siebie systemu.

6. Czas na ścieżki

Ogród w pigułce Kolonialny ogród od GREENERIA Kolonialny
GREENERIA

Ogród w pigułce

GREENERIA

Sprawmy by ogród był spójny – jego różnorodne części połączmy ścieżkami. Postarajmy się, by nie były one skupione tylko w jednej części ogrodu, gdyż zaburzy to kompozycję. Spróbujmy skierować je tak, by prowadziły one nasz wzrok do jego centralnego punktu. Ścieżki poprowadzone z domu do centrum ogrodu nieraz same zachęcają do wyjścia na zewnątrz. Do wytyczania ścieżek wybierajmy materiały jak najbardziej naturalne lub korespondujące z całą aranżacją ogrodu. Doskonale zrobili to architekci studia Greeneria – kwadratowe elementy tworzące ścieżkę nawiązują do kształtów rabat. Pamiętajmy że słowa klucze dzisiejszego artykułu, to „spójność” i „kompozycja”!

Czym Wy kierujecie się organizując Wasz ogród?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu