Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Tikkanen arquitetura

Jaka podłoga do kuchni będzie idealna dla Ciebie?

A.D. A.D.
Loading admin actions …

Kuchnia jest sercem każdego domu. Zazwyczaj domownicy spędzają w niej bardzo dużo czasu ponieważ jest to przestrzeń przeznaczona do przygotowywania, i często jedzenia, posiłków. Jest to miejsce wyjątkowo eksploatowane dlatego musi być urządzone w specyficzny i bardzo dobrze przemyślany sposób. Najlepiej jeśli projekt kuchni jest dopasowany do właścicieli i ich stylu życia dlatego dziś w homify wybierzemy kuchnię, która będzie idealna dla Ciebie. 

Przy aranżacji kuchni niezwykle ważna jest posadzka jaką w niej zastosujemy. Powinna ona być uzależniona od naszego stylu życia. Jeśli z kuchni korzystamy rzadko i mało gotujemy na kuchenną podłogę nada się praktycznie każdy materiał. Z drugiej strony, gdy mamy dużą rodzinę i często gotujemy należy rozważyć jedynie trwałe i łatwe w utrzymaniu materiały. 

Pamiętajcie że doskonała kuchnia, to także funkcjonalna kuchnia. Jakie zatem materiały podłogowe warto więc wybrać, aby posadzka w kuchni, jak najdłużej pozostała estetyczna i świeża? Mamy 5 dobrych typów sporządzonych we współpracy z naszymi specjalistami

1. Płytki

Płytki podłogowe to ciągle najpopularniejszy wybór do kuchnia. Nic dziwnego, są one odporne na zmienne warunki wilgotnościowe i zmiany temperatury od niskich do bardzo wysokich. Są też odporne na mechaniczne uszkodzenia, które często przytrafiają się w kuchni oraz zabrudzenia trudne do usunięcia. 

W kwestiach estetycznych płytki prezentują się równie dobrze: na rynku mamy niezwykle szeroki wybór ich rozmiarów, kształtów i kolorów. Piękne wzornictwo, dobra jakość i trwałość, tradycja to niezaprzeczalne zalety ceramiki. 

2. Pokrycia podłogowe PCV

Zaletą tego rodzaju podłogi jest niewątpliwie niska cena. Są też łatwe do czyszczenia, mają wiele rodzajów wzorów i kolorów, które pasują do naszego wnętrza, mogą imitować naturalne tworzywa, są łatwe w montażu. Nie wymagają także specjalnej pielęgnacji dlatego idealnie sprawdzą się w kuchni, która nie jest bardzo eksploatowana. 

Takie rozwiązanie ma tez swoje wady. Podłoga z wykładziny PCV narażona jest w dużym stopniu na spalanie i stopienie gdyż w kuchni często zdarzają się wypadki związane z wysoką temperaturą. Kolor zmienia się z upływem czasu, mogą także pojawiać się zadrapania, wgniecenia czy rysy. Pamiętajmy, że nie jest to materiał bardzo trwały. 

3. Polerowany kamień

Kamień jest doskonałym, pod względem wizualnym i wytrzymałościowym, materiałem na podłogę w kuchni. Sprawdza się w każdym stylu, od nowoczesnego, minimalistycznego, poprzez klasykę, aż po styl rustykalny. Kamienna posadzka jest twarda i wodoodporna, a ponadto występuje w różnorodnych fakturach, przez co łatwo można dopasować ją do wielu kuchennych aranżacji. Charakteryzuje się bogactwem kolorów, różnorodnością struktur nawet w obrębie tej samej skały. Kamień polerowny cechuje się pięknym połyskiem i gładką fakturą. 

Taki rodzaj materiału wydaje się być niemalże idealny, należy jednak pamiętać, o ich niskiej odporności na silne środki chemiczne. Nie należy także zapominać, że jest to rozwiązanie dość kosztowne.

4. Drewno

Żadna podłoga nie nada kuchni tak przyjemnego, domowego charakteru jak ta wykonana z drewna. Drewno jest ciepłe i przyjemne w dotyku, bardzo przytulne i uniwersalne, jednak nie zawsze nadaje się do kuchni. Drewno bardzo źle reaguje na kontakt z wilgocią, parą i wodą. Może się odkształcać lub wybrzuszać. Ponadto, nie jest odporne na zarysowania i wysoką temperaturę.

Jeśli jednak kochacie jego naturalny urok, spośród dostępnych rodzajów posadzek drewnianych w kuchni zastosujcie parkiet lub deski z litego drewna. Można też położyć kilkakrotnie lakierowane panele drewniane. Nie pracują one tak, jak drewno lite, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo wybrzuszenia się lub rozsychania posadzki. Pamiętajcie o specjalistycznej pielęgnacji i impregnacji- to nie jest podłoga dla leniwych! 

5. Panele laminowane

Ostatnią naszą propozycją są panele. Podłoga w kuchni z imitacji drewna to bardzo dobre i znacznie tańsze zastępstwo dla tego tworzywa. Ich plusem jest to, że do złudzenia przypominają podłogę drewnianą jednak są bardziej odporne na zaplamienia, zarysowania, uderzenia, a niektóre przystosowane są do ogrzewania podłogowego. Nie są jednak materiałem ekologicznym i naturalnym dlatego, choć przypominają drewno, mają inne właściwości. 

Jaka podłoga będzie idealna dla Ciebie? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu