Jak pracować w domu i nie zwariować?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak pracować w domu i nie zwariować?

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Dom z miętą Minimalistyczne domowe biuro i gabinet od COCO Pracownia projektowania wnętrz Minimalistyczny
Loading admin actions …

Wbrew temu co mogłoby się większości wydawać, aranżacja małego mieszkania jest bardziej kłopotliwa aniżeli dużego, przestronnego wnętrza. W ograniczonych metrażem przestrzeniach liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Trzeba odpowiednio go wygospodarować i rozplanować, aby  służył nam przez długie lata swoją funkcjonalnością oraz komfortowym użytkowaniem, bowiem stawka jest wysoka. W dzisiejszym artykule pokażemy Wam jak można połączyć przestrzeń dzienną z biurem. Czy w ogóle jest to możliwe i w jaki sposób. 

Zanim rozpoczniemy urządzanie wielofunkcyjnego salonu sprawdźmy z jakim metrażem mamy do czynienia. Podstawą są prawidłowo pobrane wymiary oraz dopasowanie do nich odpowiedniego wyposażenia, sprzętów mebli, które w inteligentny sposób zagospodarują przestrzeń. Jest wiele sposobów na to, aby w salonie wydzielić odpowiednią strefę, w której będziemy mogli np. spożywać posiłki, spać czy pracować. Wyodrębniając dane strefy musimy pamiętać o zachowaniu spójności stylistycznej, zachowując przy tym odrębność stref związaną z przeznaczeniem. Dzięki temu unikniemy chaosu oraz stworzymy wnętrze o jednolitym charakterze, które będzie mogło godnie reprezentować nasze mieszkanie. W salonie podstawową strefą powinno być miejsce do wypoczynku oraz przyjmowania gości, czyli wygodna, pojemna kanapa, która będzie stała w punkcie centralnym pokoju. Jeżeli uda nam się wydzielić część pokoju, w której stanie wygodna sofa, to jesteśmy w połowie drogi do aranżacji wielofunkcyjnego salonu. Co w przypadku kiedy chcemy w salonie stworzyć miejsce do pracy? Przede wszystkim powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym bez problemu postawimy biurko i fotel. Niestety nie każdy kąt nadaje się na pracownię ze względu na brak odpowiedniej ilości światła dziennego. Biorąc pod uwagę przeznaczenie tego miejsca powinniśmy stworzyć odpowiednie warunki do pracy, które ułatwią nam pracę. Stworzenie pokoju dziennego z odrębną strefą do pracy jest niezwykle ciężkie, aczkolwiek wykonalne. Potrzeba nam dobrej organizacji, odpowiednio dobranych mebli oraz właściwych dodatków, które wydzielą nam te przestrzenie. 

Oddziel te strefy meblami

Minimalistyczne domowe biuro i gabinet od homify Minimalistyczny

Najprostszym sposobem oddzielenia strefy wypoczynkowej w pokoju dziennym od miejsca do pracy jest postawienie odpowiednich mebli, które w naturalny sposób stworzą swego rodzaju barierę. Dzięki meblom zyskamy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania, zorganizowania swoich rzeczy. Pomysł, który widzicie powyżej jest ultranowoczesnym systemem, który doskonale sprawdzi się w salonach o wielu funkcjach. Do sufitu zainstalowano szynę po której mogą poruszać się regały. Posiadają innowacyjną technologię obrotową, która sprawia, że mogą się przekręcić o 360 stopni. Niezwykle pomysłowe i przydatne rozwiązanie, które pozwala nam na stworzenie tzw. open space, w przypadku kiedy chcemy połączyć te dwie strefy lub wydzielić osobną pracownię, wtedy kiedy tego potrzebujemy. To się nazywa odpowiednie dopasowanie do potrzeb konsumentów!

Wybierz miejsce z naturalnym światłem

Eklektyczne domowe biuro i gabinet od homify Eklektyczny

Podstawą w naszej pracy jest stworzenie prawidłowych warunków, które umożliwią nam odpowiednie funkcjonowanie. Jednym z tych warunków jest dostęp do naturalnego światła, które jest podstawą w każdej przestrzeni. Przede wszystkim wnętrze odpowiednio naświetlone prezentuje się bardziej przestronnie i korzystniej. Dodatkowo jasna aranżacja sprawia, że światło odbija się od nawierzchni mebli rozświetlając cały pokój. W pracowni światło jest tak samo ważne jak i odpowiednie biurko czy ergonomiczny fotel. Barwa światła ma również ogromne znaczenie. Światło dzienne ma jasny odcień, dzięki któremu większość szczegółów jest zauważalna gołym okiem. Żarówki dają światło o barwie żółtej, która jest o wiele bardziej problematyczna. Żółty odcień należy do tych ciepłych kolorów, które wprowadzają nas w relaksujący, odprężający nastrój. Takie światło powinno znajdować się w sypialni czy łazience, natomiast w pracowni powinniśmy sobie zapewnić przede wszystkim światło naturalne, a następnie jasny, biały odcień światła sztucznego, które sprawi, że będziemy mogli w pełni produktywnie funkcjonować. 

Rośliny mogą pomóc w wydzieleniu stref

Rośliny w przestrzeni dziennej możemy wykorzystać nie tylko w dekoracyjny sposób. To także świetne rozwiązanie, które umożliwi nam oddzielenie strefy wypoczynkowej od pracowni. Dzięki nim stworzymy niezwykle komfortowe warunki do pracy dodatkowo zapewniając sobie świeże, oczyszczone powietrze, które w naturalny sposób pobudzi nasz mózg do kreatywnego działania. Kwiaty oraz rośliny doniczkowe to prosty i łatwy sposób na szybką metamorfozę salonu. Dzięki nim tworzymy w mieszkaniu przytulny, domowy klimat bez konieczności wydawania kroci na artystyczne dodatki, akcesoria itp. 

Nie zapomnij o oświetleniu

Jak już wcześniej zdążyliśmy wspomnieć naturalne światło jest podstawą funkcjonalnej pracowni, jednak musimy pamiętać, że w pewnych sytuacjach światło dzienne nam nie wystarcza i jesteśmy zmuszeni wspomóc się sztucznym oświetleniem. Wtedy na pomoc przychodzą nam lampy podłogowe oraz lampy stołowe, które są doskonałym źródłem światła. Co więcej tego typu forma oświetlenia pełni nie tylko praktyczną funkcję, ale także pewnego rodzaju rolę dekoracji. Ich niebanalne formy, kształty oraz nowoczesne konstrukcje prezentują się na tyle nowocześnie i wyraziście, że nie potrzebujemy dodatkowych elementów ozdobnych w naszej przestrzeni do pracy. 

Propozycja lampy podłogowej widocznej na zdjęciu to pomysł pracowni Coco, którzy zestawili awangardową lampę z prostą formą krzesła. 

Ścianka działowa

APARTMENT “VERBI” Minimalistyczny salon od Polygon arch&des Minimalistyczny
Polygon arch&des

APARTMENT “VERBI”

Polygon arch&des

Ścianka działowa jest niezwykle praktyczna i funkcjonalna, jednak, aby sobie na nią pozwolić musimy ją znacznie wcześniej zaplanować. Wymaga od nas przede wszystkim największej ingerencji w plan mieszkania oraz największego wkładu pracy. Aby móc skorzystać z jej zalet musimy zainstalować ją na etapie prac wykończeniowych. Dzięki wykorzystaniu ścianki działowej stworzymy dwie osobne przestrzenie, które będziemy mogli wydzielić na odrębne strefy, m.in. na strefę wypoczynkową oraz miejsce do pracy. Pamiętajmy jednak, aby zachować spójny styl i charakter przestrzeni, tylko wtedy nasze mieszkanie będzie prezentowało się atrakcyjnie oraz funkcjonalnie. 

Nie zapomnij o fotelu

Wygodne, komfortowe miejsce do pracy jest podstawą aranżacji gabinetu, pracowni czy strefy do pracy. Dbałość o nasz kręgosłup i zdrowie powinna być naszym priorytetem. Odpowiednio spersonalizowane i dostosowane do naszych warunków fizycznych miejsce pracy jest podstawą zdrowego kręgosłupa. Fotel do pracy powinien posiadać możliwość regulacji wysokości, lekko wybrzuszone oparcie znajdujące się na wysokości odcinka lędźwiowego oraz lekko wklęsłą część przy odcinku piersiowym kręgosłupa. Nie zapomnijmy o bocznych podpórkach na łokcie, które również powinny posiadać możliwość regulacji. Dzięki temu unikniemy skrzywienia kręgosłupa i zapewnimy sobie komfort i wygodę podczas pracy. 

Jak Wam się podoba wielofunkcyjny salon? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu