Czy naprawdę warto inwestować w zmywarkę?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Czy naprawdę warto inwestować w zmywarkę?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
od SARL Felix Hegenbart Nowoczesny
Loading admin actions …

Nowe technologie bardzo ułatwiają nam dziś życie. Robotyka szczególnie pomaga w domu, gdzie wyręcza nas w wielu codziennych zajęciach. Najwięcej jej znajduje się w kuchni. Elektryczne sprzęty kuchenne sprawiają, że jesteśmy w stanie dużo szybciej ugotować jedzenie, a szczególnie pomocne i doceniane są w domach wielorodzinnych, gdzie przygotowywanie posiłków, pranie i inne czynności związane z ogarnianiem codziennych obowiązków dla wielu osób, zwielokrotniają się.  

Coraz bardziej popularnym urządzeniem w kuchni, obok obowiązkowego piekarnika lub krajalnicy do chleba, staje się zmywarka, która nabiera statusu must have, w każdym nowoczesnym domu. W projektach aranżacji kuchni, na wstępie projektanci przewidują ewentualne miejsce na jej zainstalowanie, nawet gdyby początkowo miało jej tam nie być. To opcja dla niezdecydowanych lub nieprzekonanych o korzyściach wynikających z jej posiadania. Jednak jak wszystko w życiu, zmywarka ma swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać i rozważyć przed jej zakupem po to, by dostosować swoje mieszkanie do naszych potrzeb, dzięki czemu będzie żyło nam się w nim łatwiej i milej.   

Takie sprzęty nie są zbyt estetyczne, dlatego często je ukrywamy za frontami szafek kuchennych. Podobnie dzieje się w przypadku pralki. Jak to zrobić? Zerknijcie do Katalogu Inspiracji Pralka nie jest ozdobą mieszkania – tak ją ukryjesz! Zapraszamy!

Zaleta #1: oszczędza i wyręcza

Zmywarka działa w obiegu zamkniętym, dlatego nie pochłania tyle wody niż zmywanie ręczne pod bieżącą wodą z kranu. Dlatego jest ekologiczna i polecana przez producentów głównie z tego powodu. Ale to nie jedyna oszczędność wynikająca z używania zmywarki. Przede wszystkim oszczędza nasz cenny czas! Zmywanie ręczne pochłania codziennie wiele minut z naszego życia i dodaje sporo wysiłku, który nie uśmiecha się nam po długim dniu spędzonym w pracy. Poza tym oszczędza także skórę naszych dłoni, które narażone są na obcowanie z detergentami lub gumowymi rękawicami, przy zmywaniu ręcznym.

Zaleta #2: dezynfekuje

Zmywarka działa w wysokiej temperaturze, dlatego wyparza naczynia, czyli świetnie je dezynfekuje. Istotne jest to głównie wtedy, kiedy posiadamy malutkie dzieci w domu, które wymagają dokładniejszej pielęgnacji ich akcesorii, w tym przypadku naczyń. Jednak ogólnie jest to bardzo dobra cecha zmywarki, która usuwa na naczyniach wszelkie bakterie zbierane przez nie ze wszystkich kątów kuchni, które mogły mieć kontakt, na przykład z surowym lub nieumytym jedzeniem. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym higiena powinna być zachowana na wysokim poziomie. Jak utrzymać czystość w newralgicznych miejscach w kuchni? Sprawdźcie też w Jak czyścić i pielęgnować lodówkę?

Zaleta #3: sprawność

Dzięki zmywarce możemy za jednym zamachem umyć sporą ilość naczyń zebranych po rodzinnej kolacji lub imprezie ze znajomymi. W tym czasie możemy zająć się porządkowaniem innych miejsc w domu lub oddać się bardziej przyjemnym zajęciom, na przykład ćwiczeniom lub rozmowie z najbliższymi.  Każda dodatkowa minuta życia odjęta od wykonywania obowiązków, szczególnie takich prozaicznych, jest na wagę złota!

Wada #1: pochłania…

… głównie prąd, jak każde urządzenie elektryczne w przeciwności do zmywania ręcznego. W tym wypadku należy zastanowić się, który koszt jest dla nas bardziej obciążający – brak czasu, czy ewentualnie  wyższe koszty zużycia prądu. Jeśli o kosztach mowa to musimy też nastawić się na wydatki związane z dodatkowymi detergentami, niezbędnymi dla jej przeznaczenia. Tabletki czyszczące mają swoją cenę, którą trzeba dopisać do listy bieżących wydatków domowych.

Wada #2: naprawa i konserwacja

Każda awaria sprzętu AGD lub RTV w domu to zapowiedź sporych kosztów naprawy, jeśli nie mamy pod ręką aktualnej gwarancji. To samo dotyczy zmywarki. Decydując się na nią musimy nauczyć się jej prawidłowej obsługi, aby takim przykrym sytuacjom w przyszłości zapobiec. Dlatego dokładnie czyśćmy talerze z resztek jedzenia, by nie zapychały filtrów. Używajmy dobrej jakości tabletek z dodatkiem substancji odkamieniającej. Następną wadą, która nie zawsze, ale może się pojawiać za sprawą właśnie nieumiejętnego posługiwania się zmywarką i gospodarowaniem porządkami w kuchni, jest niedomywanie naczyń. Jest to jednak raczej wynik nieuwagi, niesystematyczności i pozostawiania naczyń na długi czas bez namoczenia ich zabrudzeń.

Wada #3: nie nadaje się do wszystkiego

Bosch integrated dishwasher od Harvey's Select Nowoczesny
Harvey's Select

Bosch integrated dishwasher

Harvey's Select

Do zmywarki możemy włożyć wszystko, jednak nie gwarantujemy efektu po wyjęciu jej zawartości. Mamy na myśli to, że nie powinniśmy czyścić w zmywarce drewnianych przyborów, misternie zdobionych lub pozłacanych naczyń, sztućców, porcelany itp., gdyż mogą ulec zniszczeniu. Zmywarka działa na podciśnieniu i w temperaturze czasami sięgającej nawet 70 stopni, więc nie należy do delikatnie obchodzących się z jej zawartością, robotów. Takie drogocenne rzeczy należy myć ręcznie, dlatego obecność zmywarki w kuchni nie eliminuje tradycyjnej przydatności zlewozmywaka.

Według Was zmywarka ma więcej wad czy zalet?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu