Projekty,   zaprojektowane przez Stefan Brandt - solare Luftheizsysteme und Warmuftkollektoren

Tania alternatywa dla tradycyjnego budownictwa: domy kontenerowe

A.D. A.D.
Loading admin actions …

Większość mieszkańców dużych aglomeracji marzy o własnym domu. Jednakże dla młodych rodzin często taka inwestycja wykracza poza możliwości finansowe. Z tego powodu, dla wielu jest to wciąż jedynie sen… A może być inaczej! 

Poszukaliśmy efektywnego i taniego rozwiązania i go znaleźliśmy: mowa oczywiście o kontrowersyjnych domach wykonanych z kontenerów. W krajach zachodnich, takich Niemcy czy USA stale przybywa zwolenników tej tendencji. Niektórzy z Was powiedzą, że to szalone, ale my uważamy inaczej. Dziś pokażemy Wam kilka przykładów tego, jak wygodne i uniwersalne mogą być te domy. 

A co z montażem? Dom przyjeżdża gotowy na działkę, a następnie jest tam rozkładany. Posadowienie takiego domku odbywa się za pomocą podnośnika. Inwestor wcześniej przygotowuje posadowienie, które najczęściej stanowią tzw. stopy fundamentowe. Operacja trwa zaledwie kilka chwil i obiekt znajduje się na pozycji. 

A teraz najważniejsze: cena. Przedział cenowy zaczyna się od 55 tys. za 28 mkw. A dom o powierzchni 84 metrów to 144 tys zł. Jeśli nie jesteście do końca przekonani do takiego rozwiązania, czytajcie dalej. 

Surowiec

Kontenery stalowe są klasycznie używane do transportu towarów, ale w ostatnich dekadach architekci i projektanci postanowili wykorzystać je jako jednostki mieszkalne. Wszystko to ze względu na ich wszechstronność i prostą konstrukcję. Podstawa kontenera jest punktem styku dla innych jednostek i jest w stanie utrzymać materiały ważące nawet kilka ton. 

Pierwszy dom kontenerowy został postawiony w 2007 roku, w Stanach Zjednoczonych, a następnie moda ta powoli zaczęła obejmować niektóre kraje Europy i Azji. Z tych danych jasno wynika, że zapotrzebowanie na maleńkie domy rośnie, i choć znajdzie się wielu sceptyków, którzy powiedzą, że takie rozwiązanie się nie sprawdzi, zwolennicy będą zachwyceni.

Elastyczne możliwości

Dużą zaletą domów kontenerowych jest elastyczność w tworzeniu ich bryły oraz elewacji, a także dostosowaniu wnętrza czy wycięciu dodatkowych okien lub stworzeniu przeszklonej ściany. Można dostosować go pod indywidualne potrzeby rodziny lub jako obiekt biurowy bądź sprzedażowy. 

Obiekt na zdjęciu został skonstruowany z dwóch kontenerów transportowych o długości 12, a szerokości 2 metrów. Zostały na siebie nałożone, tworząc niecodzienną konstrukcję. Inne przykłady wykorzystania kontenerów znajdziecie tutaj: 5 niedrogich domów kontenerowych, wraz z wnętrzami

Duże możliwości

Wiemy już, że domy kontenerowe mogą być dostosowane do preferencji  właściciela. Są troszkę jak klocki lego, które można dowolnie układać i modyfikować, łącząc je ze sobą w pionie i poziomie. 

Powyższy przykład pokazuje, że oprócz tego, że są ładne i elastyczne, mogą także zawierać wszystko, co jest niezbędne do normalnego życia. W tym przypadku strefa mycia jest dostępna z zewnątrz. W domu znajduje się również salon, sypialnia, łazienka i w pełni wyposażona kuchnia. Do tego cudowny taras z widokiem na ogród. Czy nie sądzicie, że taki dom wspaniale prezentowałby się na Waszej działce?

Wszystko, co potrzebne pod ręką

Życie w morskim pojemniku w żaden sposób nie oznacza rezygnacji z wygody. Projektant tego mini-domu, Stefan Brandt, dokonał wspaniałego dzieła. Przekształcił kontener o powierzchni 12 metrów kwadratowych, w pełnoprawny, idealnie wykończony, dom. Można w nim znaleźć pokój dzienny i sypialnię, łazienkę, a w razie konieczności miejsce do pracy. Jest nawet taras wielkości sześciu metrów kwadratowych, aby cieszyć się słońcem i ładnymi widokami. Aż ciężko w to uwierzyć, prawda? 

Kontenerowa dzielnica

W dzielnicy Treptow-Köpenick w Berlinie znajduje się specjalny projekt wykonany przy użyciu kontenerów: miasto kontenerowe. Tutaj studenci mogą znaleźć tanie i dobrze wyposażone apartamenty. W ponad 200 kontenerach są małe indywidualne apartamenty i mieszkania dla maksymalnie trzech osób.

Ze względu na czerwonawy kolor elewacji, mieszkania wydają się być stare, niebezpieczne i niewygodne, ale prawda jest zupełnie inna. Stal jest bardzo wytrzymała i trwała. Zapewnia również dobrą izolację i utrzymuje przyjemny klimat w pomieszczeniach.

Na łonie natury

Dom kontenerowy ma swoje niezaprzeczalne plusy, ale czy możecie wyobrazić sobie życie w nim na stałe? Ten elegancki, czarny domy kontenerowy ma tak ciekawą bryłę, że chyba nikomu nie wyda się nudny lub monotonny. Czarne ściany z blachy świetnie korespondują z wnętrzem, które jest uosobieniem nowoczesnego stylu. Wspaniałe duże okna i taras czynią go idealnym domem na działkę. 

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu