Przegląd tanich materiałów do budowy domu | homify

Przegląd tanich materiałów do budowy domu

A.D. A.D.
House in Heiwadai アトリエ スピノザ Nowoczesne domy
Loading admin actions …

Dzisiejsze niełatwe czasy niemal każdego zmuszają do szukania oszczędności we wszystkich dziedzinach życia. A marzenie o własnym wygodnym domku pod miastem jest jak najbardziej aktualne. Jaki zatem dom może wybudować inwestor dysponujący skromnymi środkami? Niewątpliwe bardzo ważna jest sama konstrukcja. Rozbudowany rzut poziomy, duża liczba skomplikowanych elementów konstrukcyjnych, znaczna rozpiętość stropu, belek i nadproży powoduje zwiększenie zarówno kosztów materiałowych, jak i wykonawczych. Rozbudowany plan budynku pociąga za sobą skomplikowany kształt i konstrukcję dachu, zwiększa zużycie dachówki lub innego materiału pokryciowego, nie mówiąc już o detalach takich, jak rynny, rury spustowe, obróbki blacharskie. Prosta i zwarta bryła domu to oszczędność za równo na etapie budowy jaki i przy późniejszym zużyciu energii. Na jakości materiałów zużytych do budowy domu nie należy oszczędzać ale można wybierać te, które z założenia będą tańsze. Zobaczcie z czego budować dom aby koszty były stosunkowo niewielkie.

Dom z keramzytu

Podstawowym surowcem do produkcji keramzytu są gliny pęczniejące. Formuje się je w małe grudki i wypala w piecu obrotowym. Powstają w ten sposób różnej wielkości granulki, które są niepalne, mrozoodporne, mało nasiąkliwe, i dają się łatwo kroić. Mają dobre właściwości izolacyjne – doskonale nadają się do ocieplania stropów, podłóg i izolacji fundamentów. Mimo swojej lekkości uzyskuje bardzo wysokie właściwości wytrzymałościowe. W przeciwieństwie do cegieł keramzyt nie zawiera popiołów wielkopiecowych. Jest lekki, odporny na korozję biologiczną, działanie grzybów i pleśni, ma doskonałe termoizolacyjność i dużą wytrzymałość mechaniczną. Kolejną zaleta jest bardzo krótki czas budowy – poszczególne elementy są prefabrykowane a następnie przewiezione na budowę. Materiał jest stosunkowo tani a co ważne od lat stosowany w krajach skandynawskich.

Polerowany beton

Polerowany beton na podłogach i ścianach jest bardzo innowacyjnym rozwiązaniem dla pomieszczeń mieszkalnych. Obecnie rynek polerowanego betonu szybko rośnie. Technologia betonu polerowanego jest bardzo popularna na wszystkich kontynentach. Koszt wykonania obróbki 1 m2 powierzchni w porównaniu z innymi rodzajami wykończeń podłóg jest zdecydowanie najtańszy. Niedrogie jest jego ułożenie oraz eksploatacja. Beton nie wymaga specjalnej impregnacji, jest wodoodporny i trwały. Posadzki polerowane dodatkowo odbijają około 20-40% więcej światła niż inne nie błyszczące podłogi. Nie musimy chyba dodawać, że styl industrialny jest niezwykle modny a sam beton jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w najlepszych projektach architektów wnętrz. 

Gliniane bloki

Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne. Nie brak pasjonatów, którzy budują domy z bloczków glinianych lub lepią ściany z gliny. Ale nie przypominają one starych lepianek. Są to nowoczesne domy energooszczędne, a nawet domy pasywne. Nurt powrotu do naturalnych materiałów w budownictwie zakłada stosowanie rozwiązań, które nie wymagają nakładów energii na produkcję. Są to stare, sprawdzone metody zweryfikowane pod kątem przydatności w dzisiejszym świecie i przystosowane do obecnych potrzeb. Bloczki gliniane zwane glinianymi cegłami wykonuje się w prasach ręcznych lub hydraulicznych. Glinę miesza się z dużą ilością słomy, formuje i pozostawia do wysuszenia – bez wypalania. Z bloczków tych można konstruować zewnętrzne i wewnętrzne ściany nośne, a także działowe oraz tak zwany mur pruski. Bardzo tania, trwała i stara technologia warta uwagi.

Blacha tytanowo-cynkowa

PRAUD Nowoczesne domy

Jednym z najtańszych pokryć dachowych jest blacha. Naszym zdecydowanym typem jest blacha cynkowo – tytanowa. Surowcem do jej produkcji jest stop oczyszczanego elektrolitycznie cynku oraz precyzyjnie dobranych proporcji miedzi i tytanu. Surowiec jest w jednym cyklu technologicznym topiony, odlewany i nawijany na rolki. Blachy cynkowo-tytanowe mają gwarancję określoną średnio na 40 lat, ale ich żywotność jest ponad trzykrotnie wyższa – szacuje się ją na ponad 120 lat. Głównym powodem ich długowieczności jest to, że pod wpływem działania czynników atmosferycznych pokrywają się ochronną warstwą naturalnej patyny. Zabezpiecza ona dach przed korozją i eliminuje konieczność pielęgnacji oraz konserwacji materiału. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat pokryć dachowych polecamy artykuł: Najlepsze materiały na pokrycia dachowe!

Ścianki działowe w technologii suchej zabudowy

Stawianie ścianek w technologii suchej zabudowy to popularny sposób dzielenia przestrzeni domu na poszczególne pomieszczenia. Zaletą tej technologii jest łatwy i szybki montaż, a także niewielki koszt materiałów i robocizny – w porównaniu ze ścianami murowanymi są dużo lżejsze i tańsze, mogą być stawiane nawet na drewnianym stropie. Wykonuje się je z prefabrykowanych płyt gipsowo – kartonowych lub włóknowo – kartonowych. Płyty te są obustronnie umocowane na konstrukcji wsporczej tworzącej ruszt krzyżowy. We wnętrzu takiej ściany, między płytami, umieszcza się izolację termiczno-akustyczną. Jest to także przestrzeń, w której można instalować przewody elektryczne i sanitarne. Elementy rusztu mogą być drewniane lub metalowe.

Płyta OSB we wnętrzu

Płyty OSB są materiałem budowlanym rzadko wykorzystywanym do prac wykończeniowych. Jednak coraz więcej architektów wnętrz sięga po nie. I to nie tylko dlatego, że to dość tani materiał, ale przede wszystkim ze względu na jego ciekawą fakturę i kolor. Płyta sprawdzi się zarówno jako akcent w postaci jednej lub dwóch ścian oraz jako pełne wykończenie salonu czy materiał na zabudowę lub regał. Płytę można pomalować na dowolny kolor. Ładnie komponuje się z drewnem i jest równie ciepła co ono. Zdjęcie przedstawia projekt COLECTIVO CREATIVO.

Może Wy znacie jakieś ciekawe i niedrogie rozwiązania budowlane?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu