Urządzaj po skandynawsku w 2016! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Urządzaj po skandynawsku w 2016!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Canna Skandynawski ogród od Grupa Bio3 Skandynawski
Loading admin actions …

Skandynawski design cieszy się popularnością od wielu lat. Prosta, ale jednocześnie nowoczesna forma pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a przy tym estetycznie się prezentuje. To samo dotyczy skandynawskiego podejścia do urządzania wnętrz. Na pozór chłodne pomieszczenia, zazwyczaj skąpane w bieli, tak naprawdę stają się ciepłe i przytulne poprzez dodanie kolorowych dekoracji w typowe dla Północy wzory. Wnętrze powinno być uzupełnione akcesoriami w zieleni, błękicie, czy niezwykle pożądanym w tym roku odcieniu brzoskwini. Jednak nie tylko kolory i specyficzny kształt mebli mają wpływ na to, jak odbieramy styl skandynawski. To również podejście do materiałów z których zostały wykonane przedmioty oraz do ich przetwarzania. Metoda DIY stosowana do ozdób, dekoracji i drobnych mebli,  jest czymś normalnym w tych delikatnych wnętrzach, tak samo jak upcykling. Dzięki temu mniej szkodzimy naturze, a przedmioty otrzymują drugie życie!

Skandynawskie wnętrze 2016

SKANDYNAWIA NASZYMI OCZAMI Skandynawski salon od DreamHouse.info.pl Skandynawski
DreamHouse.info.pl

SKANDYNAWIA NASZYMI OCZAMI

DreamHouse.info.pl

Jeśli zastanawiacie się w jakim stylu możecie połączyć ze sobą biel, delikatne odcienie szarości, błękitu i kolorów ziemi, ale jednocześnie zachować umiarkowany minimalizm, to chyba już znacie odpowiedź. W naszym zagraconym życiu, w którym mamy za dużo bodźców i zbyt mało przestrzeni, którą możemy po prostu kontemplować, takie wnętrza, jak to widoczne na zdjęciu, pozwalają się po prostu wyciszyć. Charakterystyczna dla skandynawskiego wnętrza jest przestrzeń i duża ilość światła – pomieszczenie wydaje się przestronne i przyjemne, a jedyne o czym marzymy po ciężkim dniu w pracy, to relaks na wygodnej kanapie. Prostota i funkcjonalizm dominują w takim wnętrzu! 

Preferowane kolory to biel, szarość, odcienie brązu, ale również błękit i zieleń. Popularne jest naturalne drewno – nie tylko w przypadku mebli, ale również podłogi i dodatków. Jeśli nie chcemy mieć desek w odcieniu brązu, możemy je zabielić na biało i pomalować farbą kryjącą. W ten sposób dodatkowo optycznie powiększymy pomieszczenie. Innym ważnym czynnikiem jest oświetlenie, które powinno być jak najbardziej naturalne. We wnętrzach skandynawskich firanki i zasłony nie są często spotykane, a zamiast nich montowane są rolety. W trakcie dnia światło może wpadać bezpośrednio do pomieszczenia, a dzięki widokowi z okna wygląda ono bardziej przestronnie. Jeśli chcecie zdecydować się na firanki, wybierzcie takie, które przepuszczają dużą ilość światła. 

Design przyjazny dla środowiska

Wybierając styl skandynawski decydujemy się też na bardziej przyjazne środowisku materiały, czyli przede wszystkim naturalne drewno, len, wełnę, bawełnę, która jest miła w dotyku, a jednocześnie zastępuje skórzane obicie kanapy. Zdecydowanie powinniśmy zrezygnować ze wszelkich mebli i akcesoriów wykonanych z PVC i skupić się na tym, co jest dostępne nawet z recyklingu.  Szkło, metal, drewno – te materiały nie tylko zagwarantują nam, że będziemy mieć ekologiczny dom, ale jednocześnie są o wiele bardziej wytrzymałe niż ich sztuczne odpowiedniki. Jeśli wahacie się podczas wyboru dwóch elementów wyposażenia, które są do siebie dość podobne pod względem estetycznym, wybierzcie te, których pochodzenie jest naturalne. W przypadku braku oznaczeń, wystarczy zapytać sprzedawcy – z pewnością uzyskacie odpowiedź na to pytanie!

Organic design

Parter w domu jednorodzinnym Skandynawska jadalnia od Patyna Projekt Skandynawski Drewno O efekcie drewna
Patyna Projekt

Parter w domu jednorodzinnym

Patyna Projekt

Czyli tak naprawdę organiczny design został stworzony na początku XX wieku i przeszedł do wzornictwa z architektury. Wedle założeń tego nurtu, użycie naturalnych materiałów zaspokaja funkcjonalne i psychologiczne potrzeby odbiorców. Charakteryzuje się łagodnymi i płynnymi liniami, a formy odnoszą się do otaczającego je środowiska z którym mogą się w ten sposób zasymilować. W stylu skandynawskim ekologia i zwrot ku naturze jest jednym z filarów, więc takie minimalistyczne rozwiązania powinny się sprawdzić w każdym wnętrzu, w którym pragniemy stworzyć odpowiedni Północny klimat!

Poza domem

Canna Skandynawski ogród od Grupa Bio3 Skandynawski

Styl skandynawski kojarzy się przede wszystkim z wnętrzem, jak również z modą. Jednak nie zapominajmy, że dom, to nie tylko to, co znajduje się tuż po przekroczeniu progu, ale też ogród, wejście, podjazd. To wszystko powinno tworzyć spójny wyraz. W ogrodzie powinniśmy zachować minimalizm, ale jednocześnie pozwolić mu wyglądać jak najbardziej naturalnie – kwiaty nie muszą być zasiane w równych rządkach, a drzewa rzucać cień zgodnie z wcześniejszymi wyliczeniami. Pozwólmy im rosnąć swobodnie! Przy czym pomyślmy o ekologicznych rozwiązaniach, jak np. własny kompostownik. Dzięki temu będziemy mieć czym nawozić glebę!

Przyjazny zwierzętom

Global view of the cattreehouse od homify Nowoczesny
homify

Global view of the cattreehouse

homify

W stylu skandynawskim mamy bardzo dużo przestrzeni – dzięki temu czujemy się w domu swobodnie i odprężająco. W przypadku właścicieli zwierząt jest to dodatkowy plus na rzecz tej aranżacji, ponieważ mogą się swobodnie przechadzać po wnętrzu naszego domu. Do tego wystarczy, że zbudujemy im (w przypadku kota) taki oto plac zabaw, jak widać na zdjęciu, a całymi dniami będzie się cieszył z tej atrakcji. Jeśli mamy psa, to temu milusińskiemu powinniśmy sprawić miękkie legowisko, najlepiej w kilku miejscach, chociaż i tak każdy, kto kiedykolwiek miał psa, wie, że najlepiej czuje się na kanapie na którą ma zakaz wchodzenia… Jeśli szukacie informacji dotyczących domów i wnętrz przyjaznych dla czworonogów, koniecznie zajrzycie do artykułu: Jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom? 6 wskazówek dla właścicieli czworonogów.

Odcienie brzoskwini i błękitu

s k a n d y n a w s k i b ł ę k i t Skandynawska jadalnia od DK architektura wnętrz Skandynawski
DK architektura wnętrz

s k a n d y n a w s k i b ł ę k i t

DK architektura wnętrz

Te dwa kolory w stonowanych odcieniach są idealnym uzupełnieniem do minimalistycznego wnętrza – pozwolą na przełamanie chłodnego wyrazu. Jeśli nie chcemy kolorowych mebli, to wystarczy, że skusimy się na dodatki i dekoracje w danej barwie. Mogą to być drobne akcesoria lub całkiem widoczne elementy wyposażenia, takie jak np. kanapa w salonie, czy stół w jadalni. Pamiętajmy, że styl skandynawski to przełamana surowość północnego szyku i elegancji, która w rezultacie daje bardzo przytulne wnętrze.

Co myślicie o stylu skandynawskim? Chcielibyście mieć tak urządzone wnętrze?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu