Budowa antresoli krok po kroku | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Budowa antresoli krok po kroku

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Eklektyczny salon od Ute Günther wachgeküsst Eklektyczny
Loading admin actions …

Najlepszy sposób na zagospodarowanie wysokich pomieszczeń to zbudowanie antresoli, czyli pomieszczenia na półpiętrze, które może pełnić różnorodne funkcje. Antresola to powierzchnia wszechstronna – pomaga doświetlić dom i wprowadza dodatkową przestrzeń, znacznie rozszerzając wizualnie obszar domu. Pokoje posiadające wysokie sufity mogą czasem przytłaczać swoim rozmiarem – dzięki antresoli wykreujemy bardziej przytulną przestrzeń. Natomiast niewielkie pomieszczenia mogą zostać znacznie powiększone dzięki antresoli – dodatkowa platforma będzie służyć jako sypialnia, domowe biuro, czy biblioteka. Zapewni jednocześnie wspaniałą perspektywę widokową na całe mieszkanie. Antresole są zatem praktycznym i estetycznym rozwiązaniem – coraz częściej pojawiają się w domach jednorodzinnych jako ciekawa idea aranżacyjna. W przypadku zaplanowania budowy półpiętra w naszym domu należy rozważyć kilka istotnych kwestii, o których za chwilę!

Warunki

DOM W POZNANIU Eklektyczny salon od oyster Eklektyczny
oyster

DOM W POZNANIU

oyster

By antresola spełniała nasze oczekiwania powinna być zarówno wygodna w użytkowaniu, jak i funkcjonalna. Podczas projektowania antresoli musimy zatem wziąć pod uwagę jej możliwą wysokość. By korzystanie z antresoli było przyjemnością, powinniśmy mieć możliwość wyprostowania się na półpiętrze. Również przestrzeń pod nią powinna być praktyczna i możliwa do wykorzystania, zatem najlepiej, by nasze mieszkanie miało około 4 metrów wysokości. Zapewni to wygodę aranżacji użytkowania przestrzeni półpiętra oraz powierzchni pod nim. Natomiast antresola, będąca jedynie sypialnią, może mieć wysokość 1,2 metra, ale jest to absolutne minimum, gwarantujące swobodę jej użytkowania. Antresole najczęściej spotyka się w kamienicach, jednak pomysłowość architektów wnętrz oraz współczesne rozwiązania pozwalają zaprojektować je nawet w niewielkich domach lub niższych mieszkaniach. 

Antresole małe i duże

Przy dużych i wysokich pomieszczeniach warto rozważyć budowę półpiętra, czyli niskiej kondygnacji, zaś małe przestrzenie wyposażyć możemy w niewielkie antresole, które służą do spania lub jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Pod nimi tworzy się kolejna przestrzeń do zagospodarowania – zwykle przeznaczona do odpoczynku. Małe antresole zazwyczaj posiadają lekką konstrukcję, czasem nawet przypominają meble. Zwykle przymocowane są do belek znajdujących się w ścianie bądź oparte są na filarach. Natomiast bardzo rzadko podwiesza się je u sufitu. 

Materiały konstrukcyjne

Z czego najczęściej wykonuje się antresole? Są to materiały różnego rodzaju, ale też o różnych właściwościach – twardości i wytrzymałości. Wśród nich jest między innymi drewno, metal oraz żelbet. Żelbetowe konstrukcje wykonuje się najczęściej już podczas budowy domu. Natomiast konstrukcja stalowa świetnie sprawdzi się w industrialnych wnętrzach, podkreślając ich charakter. Wygląda ona również lżej oraz zajmuje mniej miejsca. Posiadając pewne umiejętności stolarskie, możemy sami wykonać stabilną, drewnianą antresolę. Na rynku dostępne są również antresole gotowe, przeznaczone jedynie do złożenia. Jeśli zaś chcemy zaszaleć planując antresolę, możemy wzorować się na projektach, do realizacji których wykorzystane zostały luksfery albo szklane tafle. Użycie transparentnych materiałów sprawi, że pomieszczenie wyda się jasne i bardziej otwarte.

Znaczące dodatki

Sama antresola to nie wszystko – wymaga ona wygodnego punktu dostępu oraz odpowiednich zabezpieczeń. Nie możemy zatem zapomnieć o balustradzie, która ochroni przed wypadnięciem, czy zatrzyma osobę, która potknie się, znajdując się na półpiętrze. Barierki mogą też pełnić funkcję dekoracyjną, będąc doskonałym elementem stylizacyjnym – mogą podkreślać charakter mieszkania bądź dodać mu zupełnie nowych cech – od retro, przez styl industrialny czy nowoczesny. Podczas projektowania balustrady pamiętajmy jednak, by to bezpieczeństwo było jej nadrzędnym celem. Również dostęp do antresoli powinien być praktyczny – zwykle szkoda nam przeznaczać cenną powierzchnię na schody, jednak są one najwygodniejsze w użytkowaniu. Mogą one być wyraziste i wyróżniać się na tle całego mieszkania, bądź bardzo dyskretne, niemal niedostrzegalne, dzięki ich dobremu wkomponowaniu we wnętrze. Najmniej miejsca będą zajmowały schody spiralne – może warto rozważyć takie rozwiązanie? Są one również najbardziej efektowne, podobnie jak schody zbiegowe. Niewielkie antresole zwykle wyposażone są w drabinki, co często jest jedynym wyjściem w przypadku małych powierzchni, jednak bardzo uciążliwym. Planując antresolę, weźmy również pod uwagę, że w wyższych partiach mieszkania zbiera się bardzo ciepłe powietrze. Nie zapominajmy zatem o dobrej wentylacji! Upewnijmy się także, że będziemy mogli kontrolować oświetlenie antresoli zarówno na górze, jak i z dolnej części mieszkania.

Co na antresoli?

ofdesign Oskar Firek Loft Apartment antresola/gabinet Minimalistyczne domowe biuro i gabinet od OFD architects Minimalistyczny
OFD architects

ofdesign Oskar Firek Loft Apartment antresola/gabinet

OFD architects

Jakie są zalety antresoli? To bezkonkurencyjnie najłatwiejszy sposób na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Jeśli brakuje Ci powierzchni, rozważ budowę antresoli! Jest to doskonałe rozwiązanie dla miłośników otwartych przestrzeni, które nie tylko zbliżają do siebie domowników, ale są bardzo efektowne – prezentują się niezwykle nowocześnie. Dzięki antresoli stworzymy nietypowe efekty przestrzenne w naszym domu, a w zależności od stylistyki mieszkania możemy wykreować określoną atmosferę, podkreślając na przykład jego romantyczny czy industrialny charakter. Mimo otwartej przestrzeni, powierzchnia antresoli zapewnia odrobinę intymności, gdyż nie jest dostrzegalna w całości z dołu. Dlatego na półpiętrze najczęściej znajduje się sypialnia. Jak jeszcze możemy zagospodarować naszą antresolę? Najczęściej wybieraną opcją, obok sypialni i garderoby, są gabinety bądź biblioteczki, które rewelacyjnie prezentują się na antresoli.

Kilka uwag

Niewielkie antresole czy przestronne półpiętra sprawdzą się niemal w każdym domu. Tym bardziej w przypadku rosnących cen powierzchni mieszkań w dużych i nowoczesnych miastach. Antresole są modne, wyglądają nowocześnie oraz kreatywnie. Zobaczcie tylko projekt Viva Design – antresola według ich opracowania wygląda świetnie! Więc jeśli brakuje nam pomysłu na aranżację mieszkania, pomyślmy o budowie antresoli. Tę niewielkich rozmiarów będziemy mogli zbudować niemal w każdej chwili. Balustrada przy antresoli może zostać wykorzystana przez miłośników roślinności do stworzenia ogrodu wertykalnego, który jeszcze bardziej podkręci nietypowy klimat mieszkania. Zaś miejsce pod antresolą możemy ciekawie zagospodarować, wykorzystując powstałe filary – w naturalny sposób podzielą i zorganizują one przestrzeń, którą możemy zaaranżować według określonych funkcji.

Antresola świetnie prezentuje się w pomieszczeniach o industrialnym charakterze – zerknijcie zatem do artykułu Mikroloft – tak modnie mieszka się w mieście! po porcję inspiracji!

Co myślicie o takim rozwiązaniu aranżacyjnym do małych i dużych mieszkań? Sprawdza się?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu