Jak dbać o sprzęty domowe, aby jak najdłużej nam służyły? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak dbać o sprzęty domowe, aby jak najdłużej nam służyły?

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Mimo, że w ostatnich czasach domowe sprzęty z roku na rok stają się coraz tańsze oraz wprowadzane są coraz to nowe rozwiązania, których celem jest ułatwienie i urozmaicenie nam życia, to i tak warto postarać się by te już przez nas posiadane służyły jak najdłużej. Sprzęty domowe, takie jak lodówka, pralka, zmywarka, czy nawet mikrofalówka usprawniają nasze codzienne obowiązki w znaczny sposób – czasem nie jesteśmy nawet świadomi, jak dużo czasu oraz energii oszczędzamy dzięki nim. Co więcej, utrzymanie ich w bardzo dobrym stanie może mieć duży wpływ na wartość naszego domu, a tym samym zmniejszy nasze wydatki. Czy nie jest to wystarczająco przekonujące, by utrzymywać nasze sprzęty w jak najlepszej kondycji? Z reguły nie tak łatwo poradzić sobie z kłopotami, które mamy czasem z wyposażeniem domowym, ale można im zapobiec odpowiednio go użytkując. Wykonywanie kilku prostych czynności pozwoli nam wydłużyć ich żywotność. By zmniejszyć prawdopodobieństwo ich szybkiego zepsucia się oraz oszczędzić znaczne sumy na naprawach, należy postępować według określonych reguł. O kilku z nich już za chwilę!

Po co dbać o sprzęty AGD?

Zaniedbywanie sprzętów gospodarstwa domowego to jak wyrzucanie pieniędzy w błoto – częste naprawy  oraz ich wymiana mogą wręcz stać się naszą zmorą. A czasem taka prosta i często pomijana czynność, jak czyszczenie filtra może zapobiec szybkiemu niszczeniu sprzętu. Oczywiście wykonywanie czynności konserwatorskich nie jest zajęciem bardzo przyjemnym - jak każdy dodatkowy obowiązek domowy mogą one stać się uciążliwe. Z drugiej jednak strony, jak uciążliwa będzie sytuacja, gdy zepsuje nam się pralka właśnie wtedy, gdy najbardziej jej potrzebujemy? Jak kłopotliwe będzie czekanie na zmywarkę, która od 2 tygodni jest w naprawie, a my organizujemy naprawdę duże i ważne przyjęcie w naszym domu? Utrzymywanie sprzętów gospodarstwa domowego w bardzo dobrym stanie, jest jeszcze bardziej istotne ponieważ ich żywotność jest znacznie krótsza niż tych, które powstawały kilkadziesiąt lat temu. Nasz wysiłek z pewnością okaże się rozsądnym rozwiązaniem, dzięki któremu wiele sprzętów zostanie z nami naprawdę długo. Zatem weźmy się do dzieła i wcielmy w życie porady, dzięki którym skutecznie zadbamy o nasz dom i budżet. Gdy zsumujemy koszty sprzętów domowych, okaże się, że ich zakup wymagał naprawdę dużego wkładu finansowego, a tym samym dużej ilości naszej pracy. Nie zmarnujmy tego!

To, co jest konieczne, to uważne zapoznanie się z zaleceniami producenta – czyli przeczytanie instrukcji obsługi. Zwykle zawarte są w niej informacje na temat specyficznych cech sprzętu i warunków, o które należy zadbać podczas jego użytkowania. Poleganie na tych sprawdzonych rekomendacjach z pewnością będzie bardzo pomocne oraz zmniejszy nasz niepokój w związku z nietypowym działaniem sprzętu. Tym bardziej, że niektóre nasze zaniedbania mogą spowodować utratę gwarancji producenta! Mimo wszystko pierwsza zasada użytkowania sprzętu jest najważniejsza – utrzymuj go w czystości!

Pralka

Mieszkanie Warszawa Mokotów Eklektyczna łazienka od Twój Kwadrat Eklektyczny
Twój Kwadrat

Mieszkanie Warszawa Mokotów

Twój Kwadrat

Jeśli posiadamy starsza pralkę, sprawdzajmy regularnie, czy nie przecieka. Pralkę powinniśmy ustawić na równym podłożu, by nie hałasowała i nie zmieniała miejsca podczas wirowania. Najważniejsze jest nieprzeładowywanie bębna – ilość tkanin znajdujących się w urządzeniu wpływa nie tylko na pracę sprzętu, ale także na jakość prania, zużycie wody i energii oraz może niszczyć ubrania. Pralka wymaga też regularnego oczyszczania z pozostałości detergentów oraz innych nieczystości. Co jakiś czas włączaj pralkę bez wsadu, ustawiając wysoką temperaturę – takie „pranie” pozwoli pozbyć się brzydkiego zapachu. Konieczne jest również czyszczenie filtra znajdującego się w dolnej części pralki! W przypadku twardej wody konieczne będzie używanie specjalnych środków zmiękczających ją – dzięki temu unikniemy osiadaniu kamienia wewnątrz bębna oraz na grzałce. Innym rozwiązaniem jest montaż filtra zmiękczającego wodę – wystarcza on na 6 miesięcy i jest zdecydowanie tańszy od środków zmiękczających  w proszku lub tabletkach.

Zmywarka

Jak w lepszej kondycji utrzymać zmywarkę? Ona również będzie wymagała regularnego czyszczenia, zatem i w tym przypadku należy włączać program pustego mycia co jakiś czas. Podczas tego procesu powinniśmy zająć się ręcznym oczyszczaniem filtra – najlepiej ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Płyn do naczyń sprawdzi się doskonale podczas mycia jej pozostałych części – doskonale usuwa tłuszcz i pozostałości jedzenia. Te trudno dostępne najlepiej wyczyścić małą szczoteczką!

Lodówka

Oprócz utrzymania porządku w lodówce i dobrej organizacji żywności, bardzo ważna jest rutynowa kontrola przechowywanych produktów. Do lodówki nie powinniśmy wkładać zbyt wielu produktów jednocześnie, a ich odpowiednie ułożenie pozwoli zachować świeżość jedzenia na dłużej. Jednak to, co jest niezwykle ważne przy pielęgnacji lodówki to jej rozmrażanie – już pół centymetrowa warstwa szronu sprawia, że lodówka zużywa znacznie więcej energii niż powinna. Ten problem na szczęście nie dotyczy lodówek z nowoczesnym system no frost, który zapobiega osadzaniu się szronu. Wspaniały wynalazek!

Piekarnik

Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny

Czasem o nim zapominamy – a brudny piekarnik to nieprzyjemne
zapachy, które mogą wpłynąć także na smak przygotowywanego jedzenia. Najważniejsze jest, by piekarnik wycierać na bieżąco – jest to o wiele ważniejsze. Ale w przypadku czyszczenia tego elementu wyposażenia możemy wykorzystać metody bardziej ekologiczne, takie jak woda i soda oczyszczona – niezbędna w każdej kuchni! Wystarczy wysypać ją silnie zabrudzone miejsca, zwilżyć wodą i zostawić na jakiś czas, a następnie wyczyścić piekarnik. Czasem warto być bardziej eko!

Czyszczenie małych sprzętów AGD

Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny

Takie elementy wyposażenia naszej kuchni, jak mikrofalówka czy ekspres do kawy również wymagają regularnej pielęgnacji, dzięki której będą nam one znacznie dłużej służyły a aromat przygotowywanych w nich dań i napojów bardziej wyrazisty i przyjemny. W przypadku mikrofalówki najlepiej jest wycierać ją po każdym użyciu i nie dopuszczać do intensywnych trudnych do usunięcia zabrudzeń. By im zapobiec do podgrzewania potrwa wystarczy używać specjalnych pojemników z przykrywkami. Natomiast ekspres do kawy potrzebuje codziennego przepłukania – zatem często uruchamiajmy funkcję automatycznego czyszczenia a przynajmniej raz w tygodniu używajmy tabletki czyszczącej. Nie zapominajmy o odkamienianiu ekspresu – twarda woda wpływa negatywnie zarówno na stan urządzenia, jak i jakość naparu!

Jeśli jesteście na etapie planowania kuchni, zerknijcie do artykułu Meble i sprzęty AGD – zaplanuj swoją kuchnię jak ekspert!

Jakie są Wasze sposoby pielęgnacji domowych sprzętów?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu