Tak profesjonalnie dobierzesz oświetlenie do przedpokoju! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Tak profesjonalnie dobierzesz oświetlenie do przedpokoju!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Classic Design - 230m2 Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od TiM Grey Interior Design Klasyczny
Loading admin actions …

Przedpokój jest najbardziej reprezentatywną częścią naszego mieszkania. Przede wszystkim jest to pierwsze pomieszczenie, które widzą nasi goście, zatem ogólny odbiór naszego mieszkania zależy właśnie od tej przestrzeni. Jego styl oraz charakter powinny być spójne z resztą mieszkania, natomiast oświetlenie tak dobrane, aby podkreślać ciekawe elementy wyposażenia bądź wystroju tej przestrzeni. Bardzo często zdarza nam się zapomnieć o tej części naszego mieszkania, ponieważ do niedawna traktowano ją jak schowek, miejsce, w którym trzymamy wszystkie niepotrzebne rzeczy. Dziś to się zmienia, a korytarz staje się wizytówką naszego domu. Zobaczcie zatem jak dobrać właściwe oświetlenie do przedpokoju, aby podkreślało jego niebanalny styl oraz dodawało mu blasku i elegancji. 

Bardzo często zdarza nam się, że oceniamy innych na podstawie pierwszego wrażenia. Tak samo jest w przypadku naszych prywatnych przestrzeni. Jeżeli idziemy do kogoś w gości i widzimy zaniedbany, ponury korytarz, od razu oczyma wyobraźni widzimy, że tak też będzie wyglądała pozostała część mieszkania. Oczywiście to wrażenie może być mylne, jednak niesmak pozostaje. Aranżując estetyczny, komfortowy przedpokój powinniśmy przede wszystkim zadbać o miejsce do siedzenia, a także miejsce do przechowywania obuwia oraz kurtek. Funkcjonalność oraz praktyczne rozplanowanie odrywają istotne role w przypadku tej przestrzeni. Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Większość starych budynków czy kamienic nie posiada dostępu do okna. Są to zaciemnione, ponure przestrzenie, w których brakuje światła dziennego, dlatego projektując korytarz, szczególną uwagę powinniśmy przyłożyć do jego oświetlenia. Zostało udowodnione naukowo, że nieodpowiednio oświetlone pomieszczenia oraz źle dobrana barwa i intensywność światła sztucznego powodują u nas rozdrażnienie, agresję, a nawet stany depresyjne. Skoro przedpokój to wizytówka naszego mieszkania, postarajmy się tak dobrać światło, aby przestrzeń wydawała się bardziej przestronna, rozjaśniona, przytulna i estetyczna. Dziś postaramy Wam się podpowiedzieć w jaki sposób możecie profesjonalnie dobrać oświetlenie do przedpokoju, tak aby zdobiło wejście do Waszego mieszkania. 

Nadaj kierunek

Dom w Falentach Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od 3deko Nowoczesny
3deko

Dom w Falentach

3deko

W każdym przedpokoju znajdują się takie elementy, które chcemy wyeksponować, podkreślić oraz te, które wolelibyśmy ukryć. Świetnym sposobem na zmanipulowanie naszych gości jest nadanie odpowiedniego kierunku światła, tak aby ich uwaga skupiła się na czymś estetycznym, a nie na zabrudzonej wycieraczce czy obdrapanej ścianie. Dzięki temu możemy stworzyć ciekawą ekspozycję, której główna część będzie opierała się na odpowiedniej grze świateł. Zaakcentowanie pewnego obszaru może również opierać się na wykorzystaniu jaśniejszej oraz ciemniejszej barwie ścian, tak jak zostało to pokazane na zdjęciu powyżej. Architekci wnętrz z pracowni 3Deko w ten sposób wyróżnili część reprezentatywną oraz przyciemnili tę, w której przechowuje się odzienie wierzchnie. 

Podkreśl charakter przedpokoju

Jak już wcześniej wspomnieliśmy oświetlenie oraz wyposażenie przedpokoju powinno być zgrane z charakterem całego mieszkania. Tak więc aranżując wnętrze utrzymane w stylu industrialnym powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na tego typu, charakterystyczne elementy, które podkreślą styl tej przestrzeni. Natomiast chcąc urządzić korytarz w stylu klasycznym, z odrobiną starodawnego, retro wyposażenia, powinniśmy tak dobrać oświetlenie, aby współgrało z wymagającym wnętrzem. Podstawą naszego zadowolenia z zaprojektowanej przestrzeni jest przede wszystkim jej funkcjonalny rozkład oraz dopasowanie takiego typu światła, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. 

Zestaw akcenty

Kolejna realizacja na osiedlu Konstancja Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od RS Studio Projektowe Roland Stańczyk Klasyczny
RS Studio Projektowe Roland Stańczyk

Kolejna realizacja na osiedlu Konstancja

RS Studio Projektowe Roland Stańczyk

Bardzo ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym przedpokoju jest zestawienie różnokolorowych wiązek światła. Jest to przede wszystkim prosty sposób na uatrakcyjnienie przestrzeni oraz nadanie jej przytulnego, ciepłego wyglądu. Wykorzystując światło o ciepłym, żółtym odcieniu tworzymy nastrojowy, kameralny klimat, natomiast zestawiając je z ostrzejszym światłem, zapewniamy odpowiednią jasność w zaciemnionym pomieszczeniu, a tym samym optycznie powiększamy wnętrze korytarza, które zazwyczaj jest przestrzenią o mocno ograniczonym metrażu. Musicie przyznać, że tego typu propozycja jest wyjątkowo oryginalna i efektowna. Całość prezentuje się na prawdę ciekawie i elegancko, a co najważniejsze w korytarzu jest odpowiednia ilość światła, aby móc stworzyć pozytywne pierwsze wrażenie. 

Użyj reflektorów

Classic Design - 230m2 Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od TiM Grey Interior Design Klasyczny
TiM Grey Interior Design

Classic Design – 230m2

TiM Grey Interior Design

Wykorzystanie reflektorów jako formy oświetlenia przedpokoju jest nie tylko nowoczesnym rozwiązaniem, ale także sposobem na uwydatnienie ciekawych, artystycznych elementów wyposażenia bądź bardziej wyrazistych obszarów naszego korytarza. Projekt przedpokoju widoczny na zdjęciu to ultranowoczesne wnętrze z odrobiną minimalistycznego charakteru. Centralnym punktem aranżacji jest pikowane siedzisko, które stanowi obita wnęka w ścianie. Trzeba przyznać, że tego typu forma siedziska jest niezwykle efektowna oraz oryginalna, a prezentuje się niepowtarzalnie oraz elegancko. Oświetlenie punktowe, wykorzystane w tym projekcie zostało tak nakierowane, aby rozjaśnić główny punkt tej nowoczesnej kompozycji, czyli siedzisko. 

Mocne światło

Odpowiednio dobrana intensywność światła powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Nie każdy życzy sobie, aby od progu, po oczach świeciło mu jaskrawe, mocne światło. Stopień intensywności światła możemy wyregulować m.in. żarówkami, których moc jest odpowiednio mniejsza od tej, która wydaje nam się zbyt jaskrawa, a także włącznikami światła, które w swoich opcjach posiadają możliwość zmniejszenia bądź zwiększenia stopnia intensywności. Dzięki temu nasz korytarz będzie przyjaznym miejscem dla każdego z gości, a co najważniejsze dla jego domowników. Stopień intensywności światła możemy również zwiększyć poprzez wykorzystanie dodatkowego oświetlenia, np. kinkietów ściennych, reflektorów, halogenów czy lamp podłogowych, stołowych. 

Używaj każdego źródła światła

Podczas urządzania idealnego przedpokoju powinniśmy starać się wykorzystać każde źródło światła, a przede wszystkim dostęp do światła naturalnego. Korytarz jest najczęściej miejscem pozbawionym okna, a więc jeżeli już pojawi się ono w naszym przedpokoju, powinno zostać odpowiednio wyeksponowane. Po pierwsze nie zasłaniajmy go żaluzjami, roletami czy zasłonami. Po drugie starajmy się dobrać takie meble, które nie będą przytłaczały wnętrza, a sprawiały, że zostaną funkcjonalnie zagospodarowane oraz będą odbijały światło, a więc jak najbardziej wskazane są jasne, zgrabne meble, które nie zagracą przestrzeni oraz optycznie ją powiększą. 

Dostosuj kolor światła

Hall Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od homify Nowoczesny

Odpowiednio dobrana barwa światła jest w stanie diametralnie odmienić charakter wnętrza. W przypadku wnętrza, które zaprezentowaliśmy Wam powyżej, kolor światła został tak dobrany, aby wprowadzać ciepły, przytulny klimat i współgrać z odcieniami brązu oraz beży, wykorzystanymi w projekcie. Natomiast stosując jaśniejszy kolor, utrzymany w odcieniach bieli powinniśmy odpowiednio zgrać go z resztą naszego mieszkania, w tym przypadku najlepiej sprawdzą się minimalistyczne wnętrza, w których panuje surowy, chłodny klimat. Jak łatwo zauważyć odpowiednim oświetleniem oraz kolorem światła możemy stworzyć wyjątkowo ciekawą kompozycję, która będzie wyróżniała się na tle pozostałych wnętrz wystylizowanych w tradycyjny sposób.  

Jakie Wy macie pomysły na oświetlenie przedpokoju? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu