Jak urządzić kuchnię na miarę XXI wieku?

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
Z House, Single Family home in Seeheim, Germany, Helwig Haus und Raum Planungs GmbH Helwig Haus und Raum Planungs GmbH Nowoczesna kuchnia
Loading admin actions …

Jak urządzić kuchnię, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale i piękna? Kuchnia przez lata była traktowana jako odosobnione pomieszczenie przeznaczone przede wszystkim do przygotowywania posiłków i przechowywania produktów. Jej funkcje jak i wygląd zmieniły się obecnie nie do poznania. Po przez stworzenie wspólnej strefy dziennej kuchnia stała się nieodłącznym elementem reprezentacyjnej części mieszkania. Połączona z jadalnią i salonem jest miejscem, gdzie toczy się życie rodzinne oraz towarzyskie domu. W ten sposób wygląd kuchni zyskał na znaczeniu. Zaczęto przywiązywać dużo większą wagę do tego jak się prezentuje. Równie ważna stała się jej funkcjonalność. Gotowanie na oczach odwiedzających nas gości, czasami nawet wraz z nimi stało się nowym zwyczajem, sposobem wspólnego spędzania czasu. Dlatego warto zwrócić uwagę na ergonomię i komfort użytkowania, tak aby nie obijać się o zbędne szafki czy przeszkadzać drugiej pracującej w kuchni osobie. Jak urządzić kuchnię, która będzie spełniała wszystkie te funkcje, a przy tym będzie wzbudzała zachwyt swoim wyglądem? Jak urządzić kuchnię na miarę XXI wieku? - przeczytajcie nasz krótki przewodnik!

Jak urządzić kuchnię otwartą na salon?

Jak zostało to już podkreślone na wstępie nowoczesne kuchnie otwierają się na salon i jadalnię, tworząc w ten sposób wspólną strefę dzienną. Jak urządzić kuchnię, która z jednej strony będzie wygodnym miejscem pracy, a z drugiej zawsze prezentować się dobrze, nawet podczas niespodziewanych wizyt gości? Duże, wielofunkcyjne wyspy, zabudowa szafek ze sprzętem AGD wypełniająca całe powierzchnie ścian, sprytne schowki i szuflady to tylko niektóre z elementów, które pozwolą zachować czystość i porządek w kuchni na co dzień. Ważny jest również odpowiedni dobór kolorystki oraz nowoczesne oświetlenie. O czym pamiętać wybierając te wszystkie elementy? – przeczytajcie dalej…

Jak urządzić kuchnię prostą i wygodną?

Współczesna kuchnia powinna być urządzona tak, aby korzystanie z niej było wygodne, a utrzymanie porządku nie sprawiało dużego kłopotu. Przede wszystkim należy pamiętać, aby dopasować wymiar i ilość mebli do wielkości pomieszczenia. Ważne jest również rozmieszczenie i odległość pomiędzy trzema najważniejszymi sprzętami w kuchni – kuchenką, zlewem i lodówką. Powinny być położone względem siebie wg zasady trójkąta, w odległości nie mniejszej niż 90 cm i nie większej niż 2 m (w zależności od wielkości kuchni). Poziom blatu kuchennego i zawieszenia szafek dostosowany do naszej wysokości również ułatwi nam pracę. 

Jak urządzić kuchnię elegancką i nowoczesną?

Zabudowa ściany po sam sufit szafkami sprawia, że kuchnia wydaje się większa i bardziej przestronna. Fronty szafek tworzące jedną zwartą powierzchnię odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wygląda niezwykle efektownie. Decydując się na tego typu aranżację należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze kolorów. Jasne barwy powiększają optycznie wnętrze, ale ich nadmiar może sprawić, że stanie zbyt chłodne i surowe. Warto wtedy ożywić je intensywnym, ciepłym akcentem kolorystycznym. Również czerń należy stosować w kuchni ostrożnie, najlepiej zestawiać ją z bielą lub drewnem tak jak w przykładzie na zdjęciu. Dzięki temu wnętrze jest nie tylko bardziej przyjazne, ale i nabiera większej klasy i elegancji.

Jak urządzić kuchnię, która wszystko pomieści?

W dobrze zorganizowanej kuchni powinno się znaleźć miejsce na wszystkie duże i małe akcesoria niezbędne podczas gotowania. Ale jak urządzić kuchnię, która to wszystko pomieści? Przez lata najbardziej popularnym sposobem na aranżację mebli w kuchni było ustawienie wokół wszystkich ścian rzędu szafek przykrytych blatem kuchennym, nad którym na wysokości wyciągnięcia ręki zawieszony został drugi rząd półek. Obecnie coraz chętniej zabudowuje się całe ściany, tak aby wykorzystać maksymalnie przestrzeń. Można by zadać pytanie czy potrzebujemy zabudowywać szafki aż po sam sufit, gdzie do najwyżej położonych półek będziemy musieli sięgać niemal po drabinie? Takie umiejscowienie może nie jest najbardziej komfortowe, ale nawet w kuchni przechowujemy wiele rzeczy, których używamy bardzo rzadko, a schowanie ich w wysokiej szafce sprawi, że nie będą nam więcej zawadzały, a kuchnia stanie się bardziej uporządkowana.

Jak urządzić kuchnię w bloku?

Jak urządzić kuchnię, która jest zbyt mała, aby znalazła się w niej duża, wygodna wyspa? W takim wypadku jej funkcję częściowo może przejąć niewielki półwysep w formie baru. Będzie on nie tylko wygodnym miejscem na zjedzenie szybkiego śniadania, ale również efektownie oddzieli wizualnie kuchnię od reszty mieszkania. 

Jeżeli zastanawiacie się jak urządzić kuchnię o niewielkiej powierzchni zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - Mała kuchnia – jak ją urządzić?

Jak urządzić kuchnię z wyspą?

Niewątpliwie trudno sobie wyobrazić nowoczesną kuchnię bez wygodnej wyspy. Początkowo służyła jedynie do powiększenia powierzchni roboczej blatu kuchennego, obecnie mieści się na niej nie tylko komfortowa przestrzeń do przygotowania posiłków, ale również coraz częściej kuchenka, płyta indukcyjna czy zlew. Wyspa stała się centrum kuchni i miejscem skoncentrowania większości prac. Jak urządzić kuchnię z wyspą? Przede wszystkim należy pamiętać, aby jej wielkość dostosowana była do wielkości pomieszczenia oraz zadbać o to, aby z każdej strony mieć do niej swobodny dostęp. Jeżeli kuchnia jest mała warto wygospodarować fragment blatu, który po dostawieniu kilku krzeseł czy stołków barowych zastąpi stół, przy którym będziemy mogli wygodnie zjeść śniadanie czy wypić poranną kawę. 

Jak urządzić kuchnię, w której będzie panował porządek?

W kuchni otwartej na salon porządek jest rzeczą podstawową. Wnętrze będzie prezentowało się dobrze jeśli zadbamy o to, żeby każda rzecz miała swoje przypisane miejsce. Dobrze zorganizowane szafki i szuflady pomogą nam nie tylko schować wszystkie akcesoria, ale również ułatwią ich szybkie odnalezienie, wtedy gdy będą nam potrzebne. 

Na to jakie wrażenie będzie robić kuchnia wpływa również jej regularne sprzątanie. Jak urządzić kuchnię, która będzie łatwa w czyszczeniu? Zastanawiając się nad kupnem mebli często sugerujemy się ich wyglądem, a zapominamy o najprostszych rzeczach, które w przyszłości mogą ułatwić nam życie. Białe meble choć wyglądają efektownie i powiększają optycznie pomieszczenie są lustrem, na którym widać najmniejsze zabrudzenia. Na ciemnych powierzchniach z kolei bardzo szybko widoczny staje się kurz. Innym miejscem, o które warto zadbać podczas aranżowania kuchni jest ściana tuż nad blatem kuchennym, najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Warto zastosować tam szklany panel zamiast tradycyjnych płytek, będzie on dużo łatwiejszy do mycia, a dodatkowo oszczędzimy sobie czas spędzony na czyszczeniu nieestetycznych, zabrudzonych fug.

Jak urządzić kuchnię minimalistyczną?

Kuchnia w stylu minimalistycznym to sposób nie tylko na utrzymanie porządku, ale również efektowny wygląd. Meble na wysoki połysk z dużymi pustymi powierzchniami odbijającymi światło, błyszczące, metaliczne akcenty w postaci stalowego okapu czy obudów sprzętów AGD, wreszcie odpowiednie oświetlenie podkreślające geometryczne formy, wydobywające blask nowoczesnych materiałów. Wszystkie te elementy sprawiają, że kuchnia minimalistyczna jest idealnym przykładem kuchni na miarę XXI wieku. 

Jeżeli zastawiacie się jak urządzić kuchnię minimalistyczną zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - Nowoczesna kuchnia – biel z akcentem.

Jak urządzić kuchnię wykorzystując nowoczesne materiały?

homify Nowoczesna kuchnia

Jednym z najnowszych materiałów, które coraz częściej pojawiają się w wykończeniu kuchni jest beton. Nadaje on wnętrzu bardzo nowoczesnego, lekko industrialnego charakteru. Wbrew pozorom będzie wyglądał dobrze nie tylko w lofcie, ale i w małej kuchni w bloku. Jak urządzić kuchnię wykorzystując beton? Mamy do wyboru wiele możliwość, najpopularniejszymi są betonowe płyty lub ich tańszy odpowiednik – płytki imitujące beton. Jak jest pomiędzy nimi różnica? Płyty betonowe wymagają specjalnego montażu i mogą być zamocowane na dwa sposoby – na niewidocznym systemie montażowym lub na 4 śrubach ze stali nierdzewnej. Płytki imitujące beton to kafelki ceramiczne z nadrukiem cyfrowym naśladującym beton, mogą imitować gładką powierzchnię, ale również charakterystyczną przecierkę czy odbitą w betonie fakturę deski. 

Jak urządzić kuchnię, żeby wyglądała jak z katalogu?

Odpowiednia aranżacja światła sprawia, że nowoczesne kuchnie wyglądają niesamowicie. Dzięki podświetleniu dolnych krawędzi szafek wydają się one lżejsze, czystsze i nowsze, wyglądają dokładnie tak jak te prezentowane w najnowszych katalogach aranżacji wnętrz. Na zdjęciu przedstawionym obok efekt ten wzmaga biel minimalistycznych mebli na wysoki połysk oraz odbijający światło szklany panel. Ciemny blat kuchenny jest jedynym kontrastowym akcentem w tej aranżacji, wprowadzającym do białej kuchni większą głębię.

Czy Wy też jesteście zwolennikami nowoczesnych rozwiązań w kuchni?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu