Jak czyścić i pielęgnować lodówkę? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak czyścić i pielęgnować lodówkę?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Klasyczna kuchnia od Meero Klasyczny
Loading admin actions …

W perfekcyjnie urządzonej kuchni nie może zabraknąć perfekcyjnego gospodarza dbającego w domu o każdy szczegół! A jeśli nawet w rzeczywistości nasza kuchnia nie bardzo przypomina tę wyjętą z marzeń, to jedno jest pewne – należy systematycznie utrzymywać w niej porządek! Dzięki przestrzeganiu czystości, każde pomieszczenie w mieszkaniu, nawet te sfatygowane, zużyte i wiekowe, może wyglądać lepiej i przytulniej. Jak to zrobić sprawnie i szybko przeczytacie w Katalogu Inspiracji Proste triki na porządek dla leniwych oraz 7 łatwych sposobów na utrzymanie porządku w domu.

Czystość szczególnie ważna jest w kuchni, gdzie przygotowujemy posiłki dla siebie i rodziny, dlatego higiena wyposażenia i używanych sprzętów powinna być utrzymywana zawsze na wysokim poziomie. W największym stopniu dotyczy to lodówki, w której magazynujemy jedzenie. W tym artykule przedstawimy kilka przydatnych trików na jej konserwację wraz z poradami na to jak odpowiedzialnie gospodarować przechowywanym w niej jedzeniem, by długo było świeże, zdrowe i nic się nie zmarnowało! Zapraszamy!!

Czyść lodówkę w środku i na zewnątrz

Zaczynając od podstaw, lodówkę należy czyścić też z zewnątrz, podobnie jak każdy mebel. Często zapominamy, że wszelkiego rodzaju rączki, uchwyty zbierają z czasem w trudno dostępnych zakamarkach sporo brudu, który przenosimy na inne przedmioty i przy okazji na wyjmowane z lodówki jedzenie. Oprócz tego, co jakiś czas należy przecierać jej całą obudowę, szczególnie jeśli jest wykonana ze stali nierdzewnej, gdyż odciskające się ślady dłoni lub naklejek nieestetycznie wyglądają z daleka, przy odbijającym się na jej powierzchni, świetle. Najlepiej używać do tego celu miękkiej ściereczki z mikrofibry. Należy także zwracać uwagę na magnesy, aby nie uszkodziły delikatnej i podatnej na zarysowania powłoki lodówki. Dlatego też unikajmy wycierania jej szorstkimi, papierowymi ręcznikami.

Rozmrażaj regularnie

Kolejnym oczywistym krokiem jest rozmrażanie lodówki i zamrażarki przynajmniej raz na rok. Niezbędne jest to w celu utrzymania jej najlepszej wydajności i optymalnej higieny. Z racji tego, że w zamrażarce może powstać spora warstwa lodu, może ona rozmrażać się dłużej, dlatego też jego nadmiar, po odczekaniu kilku chwil, najlepiej usunąć ręcznie, na przykład przy pomocy kuchennego narzędzia. Po wyłączeniu lodówki z zasilania, wyjęciu z niej wszystkich produktów spożywczych (które na ten czas trzeba umieścić w innym, chłodnym miejscu) i zabezpieczeniu podłogi przed wyciekaniem wody, należy wyjąć wszystkie półki i starannie umyć pod zlewem, używając płynu do mycia naczyń. Koniecznie pamiętajmy o dokładnym wymyciu wnętrza lodówki, szczególnie szczelin, do których wsuwa się półki, a także uszczelek obu drzwiczek, by lepiej izolowały dwie strefy. Jeśli przy okazji tych porządków pozbywamy się wszystkich rzeczy z zamrażarki, a nie chcemy, by zabierała więcej energii, można włożyć do niej w połowie wypełnioną butelkę wody. Tak zadbana lodówka, gotowa jest do ponownego, długiego użytkowania.

Zadbaj o zapach

Lodówki wypełnione po brzegi różnymi produktami, po otwarciu mogą uwalniać dość specyficzny zapach. Szczególnie jest to istotne, kiedy posiadamy kuchnię połączoną z salonem, dlatego tym bardziej zależy nam na utrzymaniu przyjemnego zapachu w całym pomieszczeniu. Aby lodówka przy każdym otwarciu nie psuła salonowej aury wstawmy do jej zakamarka niewielkie naczynie, do którego wsypiemy sodę oczyszczoną lub zmieloną kawę. Te dwa produkty świetnie pochłaniają przykre zapachy. Aby spotęgować ten efekt, przy myciu całego wnętrza lodówki zastosujmy ocet z wodą w równych proporcjach do dezynfekcji.

Odstaw od ściany

Klasyczna kuchnia od Meero Klasyczny

Wolnostojąca lodówka w kuchni wymaga odstawienia jej „pleców” od ściany w dystansie przynajmniej 5 centymetrów po to, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, a przy tym oszczędzić zużycie prądu. Samo ustawienie chłodziarki powinno być także nieprzypadkowe! Aby oszczędzić na energii, lodówka powinna stać w nienasłonecznionym miejscu w kuchni, najlepiej pod ścianą z oknem lub jak na powyższym przykładzie Meero pod skosem sufitu. Lodówka musi być ustawiona na równej powierzchni, dobrze wypoziomowana, z niewielkim odchyleniem do tyłu, aby jej drzwi otwierały się swobodniej. Takie niuanse sprawią, że będzie ona łatwiejsza w użytkowaniu.

Porządkuj systematycznie

Przemywanie powstałych plam i zabrudzeń w lodówce najlepiej praktykować na bieżąco, aby nie walczyć później z zaschniętymi, trudnymi do usunięcia, gnijącymi, cuchnącymi plamami. Najlepszym do tego narzędziem będzie zwykły ręcznik papierowy. Oprócz systematycznego mycia lodówki, sprawdzajmy także jej zawartość. Przeterminowane jedzenie wyrzucajmy, a produkty z kończącą się datą ważności przestawiajmy na dobrze dostępne miejsca w lodówce, aby zużyć je w pierwszej kolejności. Warto też układać niektóre produkty na talerzykach, by ich opakowania nie miały bezpośredniego kontaktu ze szkłem półki. Wtedy łatwiej te powierzchnie wyczyścić bez wyjmowania ich z lodówki. Pamiętać trzeba również o oczyszczaniu otworu odpływowego z resztek żywności!

Przechowuj żywność prawidłowo

Na początek warzywa. Mają one swoje specjalnie dedykowane miejsce w lodówce. Przechowuje się je najczęściej w plastikowych szufladach, które dla ułatwienia warto wyłożyć papierowym ręcznikiem, pochłaniającym nadmiar wilgoci. Zapobiegnie to powstawaniu pleśni na włoszczyźnie. Mleko, soki i inne płyny w butelkach, kartonach lub też słoikach powinny stać na specjalnie do tego przeznaczonej półce na drzwiach lodówki. Jajka także na drzwiach, najczęściej na półce z plastikową pokrywką. Ryby i mięso na tych poziomach lodówki, gdzie jest najniższa temperatura, zaś na przykład nabiał w umiarkowanej strefie. Należy sprawdzić w instrukcji chłodziarki, gdzie te partie się znajdują. Nie zapominajmy o używaniu plastikowych, zamykanych pojemników, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się zapachów, a także odizolują żywność od niechcianego kontaktu z innymi produktami, szczególnie twarogami i surowym drobiem.

Jak dbacie o sprzęty AGD w swoim domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu