Jak oddzielić kuchnię od salonu? 6 praktycznych porad | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak oddzielić kuchnię od salonu? 6 praktycznych porad

Anna Solowiej – Homify Anna Solowiej – Homify
od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

W nowoczesnych domach coraz częściej spotyka się otwarte kuchnie.  Otwarty plan sprawia, że wnętrza wydają się większe, lżejsze i wygodniejsze, łatwiej też o kontakty międzyludzkie. Z drugiej strony, osobna kuchnia może wydawać się ciasna i trudniej dostępna. Jak widać, pomysł ten ma wiele zalet, ale oczywiście nie wszystkim odpowiada. Część z nas chciałaby mieć choć niewielką przestrzeń oddzielającą te dwa pomieszczenia. Na szczęście istnieje wiele możliwości na rozdzielenie pokoi, czy to przy użyciu ściany, wyspy kuchennej lub półki na książki. Dziś przedstawiamy Wam kilka pomysłów, dzięki którym zyskacie sprytnie wydzielone strefy. Zapraszamy!

1. Wyspa kuchenna

Lodówka, kuchenka, zlew i niewielki obszar roboczy, kiedyś kuchnia miała jasno określone funkcje i była wyraźnie oddzielona od reszty mieszkania. Te czasy minęły i obecnie pomieszczenie to stało się wręcz centrum życia rodzinnego i miejscem spotkań z rodziną lub przyjaciółmi. W końcu kto lubi samotnie przebywać w kuchni i zajmować się gotowaniem dla wszystkich? 

W ostatnich latach otwarte kuchnie stały się niewątpliwym hitem w urządzaniu wnętrz. Gdy tylko rozmiar pomieszczenia nam na to pozwala, wyspa może posłużyć w roli świetnego wizualnego oddzielenia kuchni od salonu. Jednocześnie oba pomieszczenia mają wyznaczone funkcje, ale bez poczucia izolowania. Przeciwnie, wnętrze jest tak zapraszające, że nie minie chwila, a goście już zajmą miejsca wokół wyspy, by wspólnie gotować i cieszyć się spotkaniem.

2. Niska ściana

Tego typu nie do końca zabudowane ściany są często spotykane w ogrodach lub parkach. Nie oznacza to jednak, że nie można ich stosować we wnętrzach. To cudowny pomysł, gdy zależy Wam na zaznaczeniu odrębności kuchni i salonu, ale nie chcecie tworzyć z nich osobnych pokoi. Niska ściana będzie wyglądać świetnie w naprawdę różnorodnych stylach. Tylko spójrzcie na kolumny widoczne na zdjęciu! Od razu przyciągają wzrok i mogą być głównym elementem dekoracyjnym w mieszkaniu.

3. Praktyczny stół

Bardzo prostą sztuczką na oddzielenie kuchni i salonu jest stolik. Działa na podobnej zasadzie jak wyspa kuchenna i również jest miejscem, gdzie cała rodzina może się zebrać, by wspólnie spędzać czas. Najlepiej sprawdzi się prostokątny stół, który rozdzieli przestrzeń na długość. Kwadratowy lub okrągły mógłby niepotrzebnie zaburzyć koncepcję pomieszczenia i wprowadzić chaos, dodatkowo zajmie więcej miejsca. Innym plusem stołu jest możliwość używania go na wiele sposobów, na przykład w roli domowego biura lub do odrabiania lekcji. Prócz tego jest to rozwiązanie o wiele tańsze niż wyspa kuchenna.

4. Półka na książki

od homify Nowoczesny Płyta MDF

Podział przestrzeni dzięki postawieniu półki na książki? To rozwiązanie wyjątkowo łatwe i niedrogie! Wysokie i szerokie regały zapewniają dobrą widoczność nawet, gdy są wypełnione książkami, co sprawia wrażenie lekkości wnętrza. Przewaga nad zwykłą ścianką działową jest taka, że dodatkowo zyskujemy sporo miejsca do przechowywania. Kto z Was nie lubi wielofunkcyjnych przedmiotów? Estetyka i niska cena to kolejne zalety tego prostego pomysłu.

5. Klasyczna ściana

Klasyczna kuchnia od homify Klasyczny

Przestrzeń wspólna jest tak duża, że zastanawiasz się nad stworzeniem całkowicie wydzielonej kuchni? W takim razie wybierz klasyczną ścianę wyposażoną w drzwi. W ten sposób kuchnia staje się osobnym pokojem, gdzie można gotować w spokoju, będąc oddzielonym od zgiełku w salonie.

Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest brak problemu z zapachami rozchodzącymi się po całym domu. Jeśli jednak nie chcecie rezygnować z choćby częściowego otwarcia, a zależy Wam na eliminacji zapachów, zainwestujcie w wysokiej jakości okap. Zamiast tradycyjnych drzwi sprawdzą się także drzwi przesuwne lub szklana ściana pełniąca taką funkcję, która wywoła wrażenie otwartej przestrzeni.

6. Zalety otwartej kuchni

Trendy się zmieniają i tam, gdzie kiedyś królowały zamknięte drzwi, obecnie ceni się otwartość i przestronność. Otwarte przestrzenie są jaśniejsze, a przede wszystkim przynoszą uczucie wolności i przestrzeni. Funkcjonalne połączenie kuchni z salonem pozwala na optymalne ich wykorzystanie przez mieszkańców, którzy lubią zajmować się wieloma rzeczami. Jednoczesne gotowanie, oglądanie telewizji i rozmowy to żaden problem! W ten sposób życie rodzinne toczy się na jednej większej przestrzeni, zamiast w osobnych, zamkniętych pokojach. Gotowanie staje się wspólnym doświadczeniem, co świetnie sprawdza się w przypadku przyjęć, a także w codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz kuchnię otwartą czy zamkniętą, mnóstwo pomysłów na jej aranżację znajdziesz oczywiście na homify.

Świetne pomysły znajdziecie na przykład w artykule o kuchni otwartej na salon.

Wolicie tradycyjną kuchnię czy połączoną z salonem?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu