Meble art déco- ponadczasowy wybór!

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
Elegance, Designer Kitchen by Morgan Designer Kitchen by Morgan Klasyczna kuchnia
Loading admin actions …

Meble art déco to propozycja dla osób znudzonych wszechobecnym minimalizmem, tęskniących za pięknymi i komfortowymi wnętrzami, które nie tylko wzbudzają zachwyt swoją formą, ale również są miejscem stworzonym do wypoczynku. Art déco to styl w architekturze, malarstwie i wystroju wnętrz, który rozwijał się w latach 20. i 30. i trwał aż do początku II wojny światowej. Charakteryzowały go przede wszystkim zgeometryzowane kształty, uproszczone formy oraz zdecydowana, ale stonowana kolorystyka. Typowe wyposażenie wnętrz inspirowanych stylem art déco to m. in. duże, masywne kanapy i fotele z miękką tapicerką, wykonaną z najwyższej jakości materiałów, komfortowe szezlongi, niewielkie stoliki ze szklanymi blatami, meble z lakierowanego drewna, proste, ale i ciężkie biurka oraz komody. 

Meble art déco to połączenie ponadczasowej elegancji z funkcjonalnością i wygodą użytkowania. Styl ten doskonale przetrwał próbę czasu, pełen klasy i wyrafinowania jest idealną inspiracją dla osób marzących o wytwornie urządzonych, komfortowych wnętrzach. Jeżeli jesteś jedną z nich przeczytaj nasz krótki przewodnik! 

Meble art déco to synonim luksusu

Przykładanie dużej wagi do materiału oraz jakości wykonania przedmiotu przełożyła się na utożsamianie stylu art déco z klasą, luksusem i dobrym gustem. Meble art déco były przeznaczone do masowej produkcji, ale pozwolić sobie na nie mogli jedynie nieliczni, tylko ci najzamożniejsi. Wykonywane zazwyczaj z bardzo drogich surowców takich jak egzotyczne drewno, brąz, chromowana stal, srebro czy marmur nie były dostępne cenowo dla przeciętnego odbiorcy. Obecnie urządzając wnętrze w stylu art déco możemy pozwolić sobie na wiele tańszych zamienników, ale musimy pamiętać, że nie będą one wyglądać tak okazale jak oryginalne meble z okresu międzywojnia.

Meble art déco to komfort użytkowania

Meble art déco takie jak kanapy czy fotele projektowane z myślą głównie o komforcie użytkowania były zazwyczaj dość obszerne, sprawiały wręcz wrażenie za dużych do pomieszczenia. Ze względu na dominujące proste, geometryczne linie i szlachetne proporcje wyglądały bardzo solidnie, czasami nawet ciężko. Oparcia i podłokietniki charakterystycznie rozchylały się od wewnątrz na zewnątrz niczym kielich kwiatu, tak jak widzimy na przykładzie znajdującego się na zdjęciu fotela. Luksusowe obicia wykonywane były z najwyższej jakości materiałów takich jak na przykład prawdziwa skóra. Część mebli wykańczano również kolorową tapicerką – gładką lub w geometryczne wzory.

Meble art déco to dekoracje z forniru

Drummonds Case Study: Tudor House, Roehampton homify Nowoczesna łazienka

We wnętrzach w stylu art déco bardzo często pojawiało się drewno – mocno lakierowane, emaliowane i polerowane na wysoki połysk. Dekoracyjny fornir najczęściej z orzecha stał się niemal znakiem rozpoznawczym tych czasów. Popularna była również czeczota – fornir o bardzo dekoracyjnym rysunku słoi, który powstał w wyniku chorobliwych zmian spowodowanych działaniem grzybów i bakterii na drewno. Meble art déco jak te przedstawione na zdjęciu duże szafy zdobione fornirem z motywem lustrzanym, nie musiały być dodatkowo dekorowane, ponieważ sam materiał użyty do wykonania przedmiotu był już niezwykle ozdobny.

.

Meble art déco to geometryczne formy i wzory

Meble art déco miały zazwyczaj geometryczne, syntetyczne formy. Masywne, o szlachetnych proporcjach, często wydawały się za duże w stosunku do pomieszczenia, w którym się znajdowały. Głównym motywem dekoracyjnym był wzory geometryczne, które pojawiały się frontach mebli, tapetach, dywanach, tapicerkach, wykładzinach czy posadzkach. Również lustrzane odbicia forniru układały się w ozdobne formy geometryczne, jak widzimy to na przykładzie kredensu przedstawionego na zdjęciu. 

Meble art déco to wysoki połysk

Meble art déco łączą ze sobą klasyczną elegancję drewna z błyszczącymi dodatkami z srebra i złota. Drewniane komody i kredensy lakierowane na wysoki połysk wydają się jeszcze bardziej luksusowe. Zgeometryzowanie i syntetyczne ujmowanie form mebli art déco nie wykluczały zdobień czy dekoracyjnych detali, które jednak podporządkowane były liniom prostym. Intarsje różnobarwnym drewnem czy inkrustacje drogimi materiałami takimi jak np. marmur czy kość słoniowa nadawały meblom luksusowego charakteru.

Jeżeli podobają się Wam się dawne meble zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - Komody – 10 propozycji w stylu retro.

Meble art déco to ekskluzywne materiały

Łazienki w stylu art déco urządzane były bardzo wytwornie. Popularna była zwłaszcza kontrastowa kolorystyka, z szachownicą z czarno-białych płytek na posadzce. Często też tak jak na przedstawionym zdjęciu przedstawiającym łazienką inspirowaną art déco ściany oraz podłogi wykańczano marmurem. Szlachetność materiałów była podstawą w aranżacji wnętrz, a uzupełniały ją meble o prostych formach, srebrzone lustra oraz ozdobne kinkiety.  

Meble art déco to zapowiedź przyszłości

Meble art déco choć ich formy były osadzone w przeszłości, w latach 20. i 30. dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów wyglądały jakby zostały sprowadzone z przyszłości. Połączenie chromowanej stali, gładkiego szkła i tworzyw sztucznych z prostymi, geometrycznymi formami stworzyło meble, które nawet dziś wydają się aktualne. Przedstawiony na zdjęciu stolik o podstawie w kształcie litery U – o nieco bardziej rozchylonych ramionach, przykryty został szklanym blatem. Utrzymany w charakterystycznej dla art déco czerni, lśni i wzbudza zachwyt, dzięki złoceniu wypełniającym wewnętrzną stronę U-kształtnej podstawy. W tej samej kolorystyce wykonana została ustawiona na stoliku lampa na złotej nóżce z czarnym abażurem. 

Meble art déco to zdecydowane barwy

Drummonds Case Study: Loz Feliz Retreat, California homify Śródziemnomorska łazienka Wanny i prysznice

We wnętrzach w stylu art déco dominowały jasne zdecydowane barwy z ciemnymi meblami i dodatkami. Podstawową paletę barwną stanowiła biel, czerń oraz beże i szarości z dodatkami o żywszych barwach tak jak głęboka zieleń czy czerwień. Przykładem jest łazienka inspirowana stylem art déco przedstawiona na zdjęciu. Urządzona w czarno-białej kolorystyce z popularną w epoce art déco wanną na tzw. lwich łapach zachwyca swoją klasyczną formą i luksusowym charakterem. 

Meble art déco to funkcjonalność

W stylu art déco funkcjonalność górowała ponad wyrafinowane zdobienie. Forma przedmiotu wynikała przede wszystkim z jego przeznaczenia. Możemy to zaobserwować przykładzie stolika do gry przedstawionego na zdjęciu. Drewniany, okrągły stolik, z licznymi szufladami przeznaczonymi na przechowywanie np. pionków szachowych, zdobi jedynie delikatna intarsja z nieco jaśniejszego drewna podkreślająca nasadę i podstawę nóżek oraz biała, kamienna inkrustacja wypełniająca prawie cały blat stołu. Zrezygnowano ze zbędnych dekoracji, koncentrowano się na funkcji przedmiotu i wysokiej jakości jego wykonania.

Meble art déco to dbałość o detale

Meble art déco wykonywane były z dużą dbałością o szczegóły, niejednokrotnie zaskakiwały najwyższą perfekcją wykonania. Aranżowano wnętrza całościowo, a każdy element ich wyposażenia był tak samo istotny. Przywiązywano dużą wagę nawet do tak drobnych detali jak kształt lamp czy kinkietów. Na zdjęciu piękne, pozłacane kinkiety zdobią klatkę schodową inspirowaną stylem art déco. Króluje tu harmonia i symetria, pojawiają się również motywy antykizujące w postaci malowanego fryzu imitującego dekorację starożytnych kolumn i pilastrów.

Czy Wam też podobają się meble art déco?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu