Jak malować ściany? Krok po kroku | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak malować ściany? Krok po kroku

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Malowanie ścian wcale nie wymaga zatrudniania fachowej ekipy i tygodni przygotowań. Wystarczy wiedzieć, jak się do tego zabrać, aby wszystko poszło gładko, farba dobrze kryła, a pomalowana przez nas ściana powodem do dumy. Na sklepowych półkach można znaleźć farby w przeróżnych kolorach, a jeżeli wciąż nie jesteśmy zadowoleni, to zawsze możemy farbę rozjaśnić lub połączyć z innym kolorem. Możemy przebierać od matowych po delikatnie świecące, nawet ze złotymi drobinkami! 

Odpowiednie przygotowanie się do malowania ścian to podstawa, więc warto zaplanować wszystko z wyprzedzeniem, aby później nic nas nie mogło zatrzymać w wirze pracy. Oto kilka pomocnych podpowiedzi dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad tym, jak malować ściany.

Jak malować ściany: od czego zacząć?

Minimalistyczna sypialnia od homify Minimalistyczny

Każdy kiedyś musi wreszcie pomalować ściany, niezależnie od tego, czy chce zmienić kolor, czy tylko go odświeżyć. Ze względu na kurz, odbicia mebli, rąk, psich łap… zawsze po jakimś czasie ściany będą wymagały delikatnej renowacji. Jednak nie jest konieczne sięganie po telefon i wykręcanie numeru ekipy remontowej, ponieważ malowanie ścian jest tak prostą sprawą, że wszyscy są w stanie sobie z nią poradzić. Przede wszystkim najpierw musimy uprzątnąć wszystkie meble i akcesoria, które do ścian przylegają, następnie je zabezpieczyć np. folią malarską.

Jak malować ściany: przygotowanie ścian

Kolejnym krokiem, kiedy już wszystko mamy zabezpieczone i żadnym meblom nie są straszne chlapnięcia farbą, jest odpowiednie przygotowanie ściany. Co to oznacza? Jeżeli nasza ściana jest świeżą, jeszcze nie była pokryta farbą lub tapetą, a do zamalowania mamy tynk, to sprawa jest prosta – malujemy około miesiąc po zagruntowaniu tynku. Jeżeli jest to płyta gipsowo-kartonowa malujemy ją dopiero dzień lub dwa, po wyschnięciu masy szpachlowej. To jak szybko rozpoczniemy malowanie będzie zależeć głownie od temperatury i wilgotności pomieszczenia, czyli od tego jak szybko wyschnie masa szpachlowa.

Jak malować ściany: przygotowanie starych ścian

W przypadku kiedy nasze ściany były już malowane, tapetowane lub w jakikolwiek inny sposób aranżowane, musimy się o nie nieco lepiej zatroszczyć przed malowaniem. Jeżeli mamy do czynienia z poplamionymi ścianami, powinniśmy je najpierw potraktować papierem ściernym lub wywabić preparatem emulgującym. Jeżeli chcemy zamalować ścianę, na której poprzednia farba zaczęła się złuszczać, musimy ją zedrzeć, tak jak w przypadku poplamionej ściany. Najtrudniejsze zadanie czeka tych, którzy chcą pomalować wytapetowaną ścianę. W przypadku dobrze doklejonej i równo ułożonej tapety możemy ją spokojnie zamalować, jednak jeżeli odchodzi lub jest nierówna, to należy ją najpierw zerwać i dopiero wtedy zabrać się za malowanie ściany. 

Jak malować ściany: wybór narzędzi

od homify Nowoczesny

Wielu z nas się zastanawia nad tym, co jest lepsze: wałek czy pędzel? W przypadku dużych, gładkich powierzchni powinniśmy wybrać wygodny wałek, którym maluje się bardzo szybko i wygodnie. Należy pamiętać o teleskopie do wałka, jeżeli nasze pomieszczenie jest wysokie, ponieważ nie zawsze dosięgniemy aż do sufitu, a zostawienie krzywego paska nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zaś pędzel przyda się w tych miejscach, które sprawiają problem dla wałka, jak chociażby wnęki, narożniki, okolice kaloryfera. Do tego powinniśmy się uzbroić w wiadro z kratką do odsądzania nadmiaru farby, aby równo się nakładała.  

Jak malować farby: krok po kroku

Jeżeli chcemy również pomalować sufit, to powinniśmy zacząć właśnie od niego kierując wałek zgodnie z kierunkiem padania światła, co wykluczy widoczność ewentualnych smug. Należy pamiętać o dokładnym wymieszaniu farby przed rozpoczęciem! Ścianę powinniśmy oddzielić od sufitu taśmą malarską, chyba, że chcemy pokryć sufit i ścianę jednym kolorem. Wałkiem malujemy większą powierzchnię, a w miejscach kłopotliwych, czyli przy framugach okien, drzwi, gniazdkach, kontaktach, kaloryferach powinniśmy posłużyć się dokładniejszym pędzlem. Nanosimy konieczną ilość warstw, czyli tak, aby farba była równomiernie położona i zakrywała surową ścianę. 

Jak malować ściany: drobne dodatki

The Birdcage Bedroom od The Creative Decorator Azjatycki
The Creative Decorator

The Birdcage Bedroom

The Creative Decorator

Mając już pomalowaną ścianę na wymarzony kolor, możemy sobie pozwolić na dodatkowe dekoracje, które stworzymy za pomocą pędzla lub odbijemy od szablonu. Dostępne są różne wzory, które wymagają wyłącznie przyłożenia do ściany i przejechania wałkiem lub pędzlem z farbą. Oprócz tego, można się postarać o inne artystyczne dekoracje na ścianach, jak np. tzw. przecierki, czyli efekt nałożenia warstwy farby wykończeniowej na farbę podkładową, a następnie uformowaną w odpowiedni wzór za pomocą kawałka materiału, metalu, packi, szablonu.

Jak malować ściany: salon

Wnętrze mieszkania w kamienicy, Bielsko-Biała. Skandynawski salon od TIKA DESIGN Skandynawski
TIKA DESIGN

Wnętrze mieszkania w kamienicy, Bielsko-Biała.

TIKA DESIGN

W salonie możemy bez obaw zastosować farby emulsyjne, które cechuje odpowiednie krycie. Nie jest to pomieszczenie wilgotne, dlatego nie musimy się obawiać o stan ścian po pewnym czasie. Większym problemem może być odpowiedni dobór koloru. W zależności od tego, jaki salon będzie nam odpowiadał: czy pragniemy miejsca relaksu i odpoczynku, czy chcemy się zregenerować i dostać kolejny zastrzyk energii. W dużej mierze to właśnie od koloru ścian i wystroju salonu zależy wpływ, jaki na nas będzie mieć przebywanie w tym pomieszczeniu. O kolorystycznych trendach do pokoju dziennego więcej informacji można znaleźć tutaj: Najmodniejsze kolory 2015 w Twoim salonie!

Jak malować ściany: przedpokój

Dom jak z bajki. Skandynawski korytarz, przedpokój i schody od Miśkiewicz Design Skandynawski
Miśkiewicz Design

Dom jak z bajki.

Miśkiewicz Design

Ściany w przedpokoju to nie taka łatwa sprawa. Muszą być odporne na różne zabrudzenia, szczególnie jesienią i zimą. Jeżeli posiadamy psa, to muszą wykazywać dużą tolerancję względem jego brudnych łap i mokrej sierści. W takich warunkach najlepiej sprawdzi się akrylowa farba emulsyjna z której można szybko usunąć zanieczyszczenia w łatwy sposób, a przy tym nie schodzi kolor ze ściany. Odpowiedni kolor ścian to kolejna kwestia, ponieważ powinien być jasny i przestronny, a często nie ma nawet swojego okna. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się biel i jasne odcienie szarości lub pastele.

Jak malować ściany: pokój dziecięcy

W pokoju dziecięcym dla ścian zazwyczaj nie ma litości. Pokrywanie ich rysunkami, malowanie po nich kredkami świecowymi, naklejanie różnych dekoracji – wszystko pozostawia po sobie ślady, które jest czasem ciężko usunąć. Dobrym rozwiązaniem, tak jak w przypadku przedpokoju, jest akrylowa farba emulsyjna. Powierzchnie pokrytą taką farbą łatwo można wyczyścić, choćby wilgotną gąbką. Ten minimalistyczny pokój obfitujący w błękit został stworzony przez miśkiewicz design for kids.

Jak malować ściany: kuchnia

Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny

Jeszcze do niedawna najczęstszym wyborem podczas aranżacji kuchni były kafelki zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Do dziś królują w większości domów. Są trwałe, łatwo je wyczyścić i nie trzeba malować co dwa lata. Jednak dzięki farbom akrylowym możemy sobie zafundować wybrany kolor w kuchni, którym pokryjemy ściany i nawet jeśli zapomnimy o włączeniu okapu, to szybko zmyjemy osadzający się tłuszcz i brud na ścianie. W zależności od stylu w jakim mamy urządzoną kuchnię, możemy poszaleć z kolorem, jednak w większości przypadków, najlepiej sprawdzi się biel i różne pastele, które optycznie powiększą przestrzeń.

Czy myślicie, że malowanie ścian to coś trudnego?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu