Najciekawsze projekty domów na wąską działkę! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Najciekawsze projekty domów na wąską działkę!

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
Dom architektów w Parku Klecińskim Minimalistyczne domy od ArC2 Fabryka Projektowa sp.z o.o. Minimalistyczny
Loading admin actions …

Projekty domów na wąską działkę powstają ze względu na konieczność zabudowania nietypowych parceli. Wąska działka to z jednej strony duże utrudnienie podczas projektowania budynku, z drugiej takie wyzwanie mobilizuje architektów do tworzenia bardzo kreatywnych rozwiązań przestrzennych. Na końcowy efekt nie wpływa jedynie szerokość działki, ale i jej długość, usytuowanie, potrzeby przyszłych mieszkańców oraz zdolności i wyobraźnia projektanta. Jak z tym trudnym zadaniem poradzili sobie nasi profesjonaliści? – zobaczcie cztery najbardziej oryginalne projekty domów na wąską działkę z homify!

Projekty domów na wąską działkę… ale długą

Projekty domów na wąską działkę to nie zawsze projekty na małe parcele. Ta niezwykła willa przedstawiona na zdjęciu to dzieło architekta ZORANA BODROZICA z Wiednia. Ze względu na efektowne elewacje, wypełnione w większości szkłem, wykończone ciemnymi płytami betonowymi oraz częściowo panelami aluminiowymi zyskała przydomek 'Czarnej Perły'. Budynek dużo węższy niż szerszy, z fasadą podkreśloną dodatkowo poziomymi podziałami sprawia wrażenie jakby miał ciągnąć się w nieskończoność.

Projekty domów na wąską działkę… ale długą cd.

Patrząc od strony wschodniej widzimy, że budynek jest prawie w całości przeszklony, jedynie ściana północna jest ślepa. Malowniczo położony nad niewielkim zbiornikiem wodnym, otwiera się na naturalny krajobraz. Drewniany taras będący przedłużeniem podłogi płynnie łączy wnętrze domu z otaczającą go zielenią. Ze względu na niewielką szerokość willi zaniechano tradycyjnych podziałów wnętrza, starając się stworzyć dwie otwarte strefy – dzienną na parterze oraz prywatną na piętrze. Dzięki temu wnętrze stało się bardziej przestronne, przepełnione światłem, a kontakt z naturą bliższy i bardziej intensywny jak nigdy przedtem.

Projekty domów na wąską działkę… ale długą cd.

Projekty domów na wąską działkę nie muszą mieć zawsze regularnego planu. Patrząc na wnętrze budynku dostrzegamy, że jego bryła rozszerza się nieznacznie w stronę zachodnią, zyskując w ten sposób dodatkową przestrzeń. Im dalej oddalamy się od wschodniej fasady budynek rozciąga się również wzwyż. Wygląd zewnętrzny zyskuje dzięki temu na dynamice, a wnętrze powiększa się. Dzięki minimalistycznej aranżacji oraz wprowadzeniu licznych przeszkleń, również w postaci okien dachowych oraz szklanych balustrad wnętrze sprawia wrażenie większego i bardziej przestronnego niż w rzeczywistości. 

Projekty domów na wąską działkę… a przy tym niewielką

Projekty domów na wąską działkę rzadko kiedy mogą pozwolić sobie na zagospodarowanie tak wielkiej przestrzeni jak w przykładzie powyżej. Przedstawiony na zdjęciu budynek jest zupełnym przeciwieństwem projektu austriackiego architekta. KOTA MIZUISHI z Tokio zaprojektował malutki domek nad rzeką Zenpukuji na działce, która wydawała się praktycznie nie możliwa do zabudowania. Oryginalna bryła dostosowana do nietypowej parceli wyróżnia się na tle otaczającego ją krajobrazu architektonicznego.

Projekty domów na wąską działkę… a przy tym niewielką cd.

Wbrew zasadom grawitacji piętro budynku jest większe od parteru i wysuwa się przed jego lico. Podkreśla to dodatkowo zróżnicowanie barwne fasad domu, które pokryte zostały w dolnej części białą okładziną włókno-cementową, w górnej zaś ciemną hartowaną stalą. Dużą powierzchnię elewacji wypełniają okna, dzięki czemu wnętrze jest lepiej oświetlone. Budynek ze względu na swoją oryginalną bryłę oraz niewielki rozmiar bardziej przypomina dawne stróżówki niż w pełni funkcjonalne mieszkanie. Jak wygląda w środku? – zobaczcie poniżej…

Projekty domów na wąską działkę… a przy tym niewielką cd.

Dwupiętrowy domek o powierzchni jedynie 55.24 m² zaskakuje swoją funkcjonalnością. Choć wydawało by się, że przebywając w tak ciasnej przestrzeni spokojnie można nabawić się klaustrofobii, architekci zadbali o to, aby wnętrze budynku było komfortowe. Dzięki ograniczeniu podziałów architektonicznych do minimum domek wydaje się większy, a światło przenika każdy jego zakątek. Białe ściany, jasna drewniana podłoga oraz wysoki sufit dodatkowo powiększają optycznie wnętrze, sprawiają że jest ono bardziej przestronne.

Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć więcej na temat tego projektu zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - homify 360°: malutki dom nad brzegiem rzeki w Japonii.

Projekty domów na wąską działkę… zwężającą się

Przedstawiony na zdjęciu dom to kolejny przykład budynku projektowanego na działkę o nietypowych wymiarach. Od frontu nie sprawia wrażenia bardzo wąskiego, sytuacja się zmienia gdy spojrzymy na niego od tyłu. Zwężająca się bryła budynku to jedyne rozwiązanie umożliwiające zabudowę tej niewymiarowej parceli. Minimalistyczna fasada, stanowiąca najszerszą części budynku, wykończona białym aluminium zachwyca swoim rozmiarem i częściowo rekompensuje wygląd wąskiego, mało efektownego wnętrza. Przy tego typu projektach, gdzie wnętrze budynku musi być przede wszystkim funkcjonalne elewacje, głównie frontowa fasada staje się polem popisu dla architekta. Możemy to dostrzec na wszystkich przedstawionych w tym artykule przykładach. 

Projekty domów na wąską działkę… zwężającą się cd.

Projekty domów na wąską działkę jak widzieliśmy to już na poprzednich przykładach rezygnują z tradycyjnych podziałów wnętrza. W otwartej strefie prywatnej sypialnia albo jest niczym nie odgrodzona od łazienki, albo tak jak w tym przypadku przegroda nie stanowi pełnej ściany, lecz pozwala na swobodny przepływ światła, tak aby wnętrze wąskiego budynku było równomiernie oświetlone, a przestrzeń wydawała się większa.

Projekty domów na wąską działkę… zwężającą się cd.

Tylna fasada pokazuje, że budynek jest nie tylko długi, ale i wysoki. Na zdjęciu widzimy najniżej tylne wejście do garażu, rampę prowadzącą do strefy dziennej znajdującej się na piętrze budynku, oraz okna od sypialni na najwyższej kondygnacji. Projekty domów na wąską działkę często nie mogąc powiększyć powierzchni domu wszerz rozciągają bryłę w pionie. Typowy przykład takiego działania zobaczycie na kolejnym zdjęciu.

Projekty domów na wąską działkę… rozciągnięte w pionie

Projekty domów na wąską działkę, które zakładają powiększenie powierzchni mieszkalnej po przez rozciągnięcie bryły wzwyż nie wszerz nie pozwalają często na integrację budynku z otaczającą go przestrzenią. Twórcom i przyszłym mieszkańcom tego budynku zależało na tym, aby budynek nie tylko był komfortowy w użytkowaniu, ale i otwierał się na znajdujący się wokoło niego zielony park. Efekt ten osiągnięto dzięki efektownej bryle, której przeszklone części wysuwają się pudełkowo, tworząc niezwykłe punkty widokowe w różnych partiach domu. 

Projekty domów na wąską działkę… rozciągnięte w pionie cd.

Jeżeli wąskie budynki tak jak ten mają trzy kondygnacje często problematyczną częścią są ciemne, wąskie klatki schodowe. Projekty domów na wąską działkę różnie rozwiązują ten problem. W tym przypadku zastosowano schody wspornikowe, które sprawiają wrażenie zawieszonych w przestrzeni. Pomiędzy poszczególnymi stopniami przenika światło, dzięki czemu klata schodowa jest jaśniejsza i wydaje się bardziej przestronna. Efekt ten wzmacniają poziome wzory szalunku odciśnięte na ścianach z wylewanego monolitycznie betonu, które podkreślają kierunek rozchodzenia się światła we wnętrzu.

Projekty domów na wąską działkę… rozciągnięte w pionie cd.

Jak już pewnie zauważyliście na poprzednich przykładach w wąskich domach bardzo ważne jest wytworzenie pewnego dystansu, przestrzeni, która będzie sprawiać, że małe pomieszczenia będą wydawać się bardziej przestronne. Zbiegi tego typu zastosowano również w tym budynku, przykładem jest szczelina w sypialni, która choć wydawało by się, że zmniejsza jej powierzchnię, daje w zamian szeroką perspektywę na strefę dzienną mieszkania. Przestrzeń optycznie się powiększa, a przebywanie w tego typu otwartej przestrzeni jest dużo bardziej komfortowe, niż w wąskim, przytłaczającym wnętrzu.

Jeżeli zaciekawił Was ten projekt zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - homify 360°: dom architektów we Wrocławiu.

Który projekt domu na wąską działkę najbardziej Wam się spodobał?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu