Drzwi balkonowe – najciekawsze pomysły!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Luksusowe wnętrza z drewnem w roli głónej, Viva Design - projektowanie wnętrz Viva Design - projektowanie wnętrz Eklektyczny balkon, taras i weranda
Loading admin actions …

Nic tak bardziej nie cieszy jak ciepły, letni wieczór ze szklanką dobrego napoju, spędzony na balkonie lub tarasie. Niezależnie od tego jaki mamy widok, możemy zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by było maksymalnie przytulna i nastrojowa, zarówno w dzień jak i w nocy. Wyjście na taras prowadzi przez drzwi balkonowe, które mogą wyglądać w różny sposób i mogą być inaczej udekorowane.

W tym artykule pokażemy Wam jak wyglądają okna i drzwi balkonowe wychodzące na piękne aranżacje strefy prywatnego wypoczynku. Puśćmy wodze fantazji i wymarzmy sobie dom z widokiem na taras marzeń przez okna i drzwi balkonowe w różnych stylach i odsłonach.

Jeśli ubolewamy nad naszym małym metrażem i nie widzimy możliwości funkcjonalnej aranżacji małego balkonu sięgnijcie po garść podpowiedzi w Katalogu Inspiracji 8 pomysłów na mały balkon!. Mamy nadzieję, że zainspirujecie się tymi pomysłami, które na dobre zażegnają Wasze małopowierzchniowe bolączki.

Drzwi balkonowe z zadaszeniem

Piękny projekt drewnianego zadaszenia tarasu przedstawiamy Wam w tej inspiracji. Oprócz swojej naturalnej, drewnianej urody dodaje niesamowitego wrażenia poprzez cień jaki rzuca na drzwi balkonowe, okna oraz podest tarasu. Drzwi balkonowe i wyjście na balkon najlepiej jeśli byłoby zabezpieczone przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, płytkim daszkiem lub markizą. Oprócz praktycznych względów, może to być dobry pomysł na udekorowanie loggii.  

Konkretnie temat zadaszenia tarasu rozwinięty jest w Katalogu Inspiracji 10 najlepszych pomysłów na zadaszenie tarasu.

Harmonijkowe drzwi balkonowe

Nie jesteśmy do końca pewni, czy w ogóle zauważyliście te drzwi balkonowe. To najbardziej nietuzinkowy pomysł i niespotykane rozwiązanie oddzielenia salonu od tarasu. Drzwi wykonane z kilku płatów szyb, z dwóch stron rozkładane i składane są przy pomocy prowadnic zamontowanych w podłodze i górnej belce. Nie ma tu żadnych ram i stelaży pośrodku, drzwi balkonowe są w stu procentach transparentne. Genialne!

Drzwi balkonowe z kolorowymi szybami

Dekoracją okien i drzwi balkonowych mogą być standardowo – zasłonki i firanki. Oprócz pięknej aranżacji, pełnią też wiadomą rolę funkcjonalną – zaciemnienia i zakrycia widoku do wewnątrz mieszkania. Ten sam efekt możemy osiągnąć dzięki kolorowym szybom takim jak ta pokazana na powyższej fotografii. Idąc dalej tym tropem, możemy zamontować na przykład niezwykle ozdobne, witrażowe szyby drzwi balkonowych lub ekstremalnie – lustra weneckie. Nie musimy ograniczać się w naszej wyobraźni!

Drzwi balkonowe w stylu wiejskim

Na południowo europejskich wsiach popularne są okiennice, które szczelnie zakrywają okna i ograniczają dostęp światła (i gorąca) do środka pomieszczenia. Taką praktyczną dekoracją drzwi balkonowych mogą być też długie od podłogi do górnej krawędzi, okiennice. Razem z szerokimi listwami wokół okien i drzwi pięknie ozdabiają nie tylko wnętrze tarasu, ale i cały dom.

Okna i drzwi balkonowe w jednej linii

To przykład dużego i przestronnego loftu z wysokimi oknami. Okna pod stropem i drzwi balkonowe utrzymane są w tej samej stylistyce, dzięki czemu tworzą jedną całość i wyglądają razem bardzo efektownie. Szyby podzielone drewnianymi listewkami, dzielą okna na mniejsze kwadraty. Drzwi balkonowe wyglądają dzięki takiej aranżacji bardziej elegancko i oryginalnie.

Do wyboru mamy różne odmiany okien. Kwadratowe, prostokątne z całymi szybami lub takie jak te pokazane na zdjęciu. Przedstawione okna i drzwi balkonowe są już dekoracją samą w sobie, a inne pomysły na ozdoby okien znajdziecie w Dekoracja okien – jak to zrobić ładnie i praktycznie?.

Wyjście na patio

Patio po środku domu to luksus, o którym ciężko nam nawet zamarzyć, jednak tutaj to zobaczymy. Przeszklone zewsząd patio, kryje w sobie z każdych stron drzwi balkonowe, przez które możemy dostać się do ogrodu. Autorskie Studio Projektu Qubatura zadecydowało, by w tym projekcie różnica w wyglądzie między drzwiami i oknami była jak najmniej zauważalna. Dzięki temu mamy swobodny widok ogrodu na przestrzał, z każdego punktu domu.

Zgrana kolorystyka

Wystrój patia, tarasu lub balkonu powinien pasować do otoczenia zewnętrznego domu, w którym mieszkamy. Dobierając meble i tekstylia zwróćmy uwagę na szczególne detale, takie jak na przykład kolor drzwi balkonowych. Jak widać na powyższej fotografii, kolor ram okiennych pasuje do aranżacji kominka, a nawet poszewek poduszek. To dowód na to, że w projektowaniu wnętrz wszystko jest przemyślane i nie ma miejsca na przypadki lub szczęśliwe zbiegi okoliczności!

Widok kontra aranżacja

Luxury Penthouse Apartment: Discovery Dock, Boscolo Boscolo Nowoczesny balkon, taras i weranda Akcesoria i dekoracje

Widok z balkonu także może być inspiracją dla jego wystroju. Ramy okien i drzwi balkonowych mogą pasować do posadzki i balustrady balkonu. Tak jak na tym niesamowitym zdjęciu, wielkomiejska sceneria współgra z surowym i minimalistycznym wystrojem nie tylko mieszkania, ale i tarasu.

Drewniane drzwi balkonowe

Villa Vasco da Gama | Guest House | Cascais, shfa shfa Klasyczny balkon, taras i weranda

Oto przykład klasycznych, wiekowych drzwi balkonowych wychodzących na malutki, romantyczny balkon. Drewniane drzwi i okna możemy w domu pomalować na dowolny kolor. Idąc za ciosem meble balkonowe wykonane są tu z tego samego materiału. Wystarczy trochę farby, by różne odcienie drewna we wnętrzu zasymilować w jedną, spójną całość – to tyczy się również drewnianych balkonów, tarasów i mebli ogrodowych.

Składane drzwi balkonowe

homify Wiejski balkon, taras i weranda

To podobna wersja drzwi do tych pokazanych jako pierwsze jednak w wydaniu rustykalnym. Drewniane drzwi z okienkami, suwane są na prowadnicach w podłożu na połowie długości tarasu. Dzięki takim drzwiom możemy osiągnąć efekt maksymalnego otwarcia wnętrza na podwórze przy bardzo niewielkiej stracie miejsca!

Jakie drzwi balkonowe są najbardziej funkcjonalne według Was?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu