Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Elfa Deutschland GmbH

Jak zredukować hałas? Cichy dom w zasięgu ręki

Anna Solowiej – Homify Anna Solowiej – Homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Wszyscy wiemy, że w domu zawsze usłyszymy jakieś hałasy. A to coś stuka i skrzypi, ktoś głośno rozmawia lub ogląda telewizję, a za chwilę ktoś inny stanie na progu i donośnie krzyknie. Oczywiście trudno jest całkowicie uniknąć hałasu w czterech ścianach, ale zawsze można spróbować go nieco zredukować. Każdy w domu pragnie przecież wypocząć w relaksującej atmosferze.

Dziś pokażemy Wam garść sztuczek pomocnych w zmniejszeniu hałasu w domu. Od odpowiednio dobranych mebli po idealnie zaplanowaną przestrzeń mieszkalną, wskazówek jest naprawdę wiele! Dodatkowo podpowiemy Wam kilka przydatnych akcesoriów, dzięki którym stworzycie przyjemną atmosferę dla swoich uszu i nerwów.

1. Bariery

Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Elfa Deutschland GmbH
Elfa Deutschland GmbH

Raumteiler Küche Wohnzimmer

Elfa Deutschland GmbH

Faktem jest, że otwarte, przestrzenne pokoje oraz duże, gładkie powierzchnie są doskonale w przewodzeniu dźwięku. Sprawiają, że rozchodzi się one bez żadnych przeszkód, a nawet są dodatkowo intensyfikowane. Gdy zależy nam na zmniejszeniu hałasu, potrzebujemy specjalnych barier. Drzwi oraz okna wykonane ze szkła mają wielką zaletę, pomagają tłumić dźwięki, a przy tym nie ograniczają optycznie przestrzeni. Wszelkiego typu przegrody, takie jak meble, wysunięte półki lub szafy załamują dźwięk i rozpraszają go w pomieszczeniu. Bariery są naszymi wielkimi sprzymierzeńcami w walce z hałasem i redukcją echo.

2. Tkaniny

Projekty,  Salon zaprojektowane przez Domicil Möbel GmbH
Domicil Möbel GmbH

DOMICIL Journal Wohngenuss

Domicil Möbel GmbH

Tekstylia to niezawodni pochłaniacze dźwięku! Zmniejszają pogłos w pokojach, a tym samym redukują hałasy. Jeśli w Twoim domu dominują puste ściany oraz gładkie powierzchnie, dźwięk ma dużą swobodę i nawet niewielkie hałasy mogą szybko stać się drażniące. To właśnie moment, gdy sprawdzą się tkaniny! Puszyste dywany, zasłony przy oknach i wszelkiego rodzaju tapicerowane meble mają moc tłumienia dźwięków, a przy tym wnoszą do naszego domu poczucie przytulności. 

W pokojach dzieci, gdzie trudno uniknąć hałasów, proponujemy położenie dużego, puszystego dywanu. Stłumi dźwięki, a dodatkowo naprawdę przyjemnie się po nim chodzi, ochroni także dzieci w razie upadku. Eksperci polecają także wszelkiego typu tkaniny upięte na ścianach. Grube zasłony oraz dekoracje ścienne pomogą Wam zawalczyć o cichy dom.

Zastanawiasz się nad zastosowaniem tkanin? Zobacz najnowsze trendy w materiałach do domu!

3. Kuchenne urządzenia

Jak zredukować hałas w kuchni? To przecież jedno z tych pomieszczeń, gdzie praktycznie zawsze jesteśmy czymś zajęci, a gotowanie lub zmywanie wydaje nieuniknione odgłosy. Nie martwcie się, i tu mamy dla Was kilka praktycznych sztuczek. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe urządzenia elektryczne, takie jak zmywarki, okapy lub blendery. Bywają tak głośne, że nieraz trudno rozmawiać stojąc obok nich! Na szczęście w ostatnich latach producenci poczynili znaczne postępy w redukcji szumów i hałasów. Przykładowo nowoczesne zmywarki wytwarzają hałas poniżej 50 decybeli, czyli tyle, ile zwykła rozmowa na ulicy. Ponadto, przy zakupie nowych urządzeń elektrycznych, polecamy zwrócenie uwagi na specjalny certyfikat, który określa poziom głośności. Dotyczy to także urządzeń znajdujących się poza kuchnią, jak choćby odkurzacz, pralka lub suszarka do włosów.

4. Osłony na meble

Projekty,  Gospodarstwo domowe zaprojektowane przez ChairSoxx
ChairSoxx

Tammy – handgestrickte Stuhlsocken dunkelgrau mit Satinband

ChairSoxx

Wybrałeś już nowoczesne, ciche urządzenia elektryczne, ale nadal jest zbyt głośno? A może nie stać Cię na wymianę pralki, lodówki i odkurzacza na nowe? Spokojnie, w przypadku niektórych urządzeń można zainwestować w specjalną gumową izolację, która znacząco zmniejszy wibrację oraz hałas. 

W czterech ścianach nie tylko urządzenia elektryczne są odpowiedzialne za hałasy. Posiadanie podłóg z kamienia, betonu lub drewna zamiast wykładzin podłogowych lub dywanów nie pomaga w izolacji, przez co bieganie lub chodzenie w butach zdaje się być głośniejsze niż w rzeczywistości. Doradzamy użycie specjalnych osłon wykonanych z filcu, które umieszczamy pod fotelami lub nogami stołu. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, w wielu rozmiarach i kształtach. W przedpokoju połóżmy kawałek wykładziny, gdzie będziemy wchodzić w butach. I od razu zdaje się być ciszej!

5. Naprawy i ulepszenia

Projekty,  Ściany i podłogi zaprojektowane przez V.I.P.Floors
V.I.P.Floors

Arte Coronal Oak Antik

V.I.P.Floors

Mieszkając w bloku lub domu wielorodzinnym zdarza nam się doświadczać hałasów, które powodują nasi sąsiedzi, na przykład w toalecie lub pod prysznicem. Powodem jest bieżąca woda, która biegnąć rurociągami przenosi wibracje przez ściany. Aby temu zapobiec, oddziela się od siebie rury specjalnymi zaciskami rurowymi. Dodatkowo kładzie się warstwę izolacyjną w celu osiągnięcia mniejszego natężenia dźwięków. 

Nie tylko rury w ścianie mogą nas denerwować. Wszyscy wiemy, jak bardzo lubi skrzypieć drewniana podłoga szczególnie, gdy ma już swoje lata, Najczęściej dzieje się tak dlatego, że poluzowały się w niej klepki. Stolarz naprawi ten błąd szybko i sprawnie.

6. Walka z hałasem z zewnątrz

Projekty,  Okna zaprojektowane przez Angst Architekten
Angst Architekten

großzügige Verglasung

Angst Architekten

Redukcja hałasu w domu w niczym nam nie pomoże, gdy zapomnimy o dźwiękach dochodzących z zewnątrz. Najgorsze jest to, że rzadko mamy na nie wpływ, a ruchliwa ulica nieopodal lub sąsiad remontujący dom nie zależą od nas. Większość dźwięków przenika przez okno, należy więc skupić się na ich izolacji. Sprawdźcie, czy z biegiem lat nie została uszkodzona i nie widać żadnych wycieków. Rolety dadzą nieco ochrony przed hałasami, zapewniając ciche i spokojne noce. 

Sprawdźcie również drzwi. Bardzo szybkim sposobem na zwiększenie ich odporności na dźwięki jest zastosowanie samoprzylepnej taśmy uszczelniającej. A gdy hałas jest naprawdę spory, warto rozważyć montaż płyt pochłaniających dźwięk przymocowanych do zewnętrznych ścian. Podwieszane sufity ze zintegrowaną izolacją również są świetne w redukcji hałasów!

Komu z Was przeszkadza hałas w domu?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu