Schody wewnętrzne – 10 nowoczesnych przykładów! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Schody wewnętrzne – 10 nowoczesnych przykładów!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Projekt wnętrza domu w Łodzi 160mkw. Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Piotr Stolarek Projektowanie Wnętrz Nowoczesny
Loading admin actions …

Wyróżniamy kilka typów schodów wewnętrznych. W zależności od wielkości domu i pomieszczenia, w którym mają się znajdować, projektujemy schody wewnętrzne jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, łamane, zabiegowe, wachlarzowe lub kręcone. Schody wewnętrzne i balustrady współcześnie już nie odgrywają jedynie roli funkcjonalnej, lecz także są wartością dekoracyjną naszego domu. To element wnętrza, któremu powinniśmy poświęcić więcej czasu i zastanowienia przy jego projektowaniu. Z pozoru tradycyjne i na przykład mało widoczne schody wewnętrzne można wyeksponować w wyjątkowy sposób za pomocą doboru ciekawego koloru, materiału, fasonu i balustrady.

W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam nowoczesne spojrzenie na architekturę schodów w domach mieszkalnych, które być może zainspirują Was przy budowie własnych i sprawią, że obudzą odważne i nietuzinkowe podejście do tego tematu. Wszystko po to, by pomóc Wam odkryć nowe możliwości w awangardowym projektowaniu wnętrz.

Więcej o schodach przeczytacie i zobaczycie w Katalogu Inspiracji Schody do nieba – 6 przykładów.

Industrialne schody wewnętrzne

Wnętrze industrialne cechuje się surowością materiału i wykorzystaniem elementów „zewnętrznych”, czyli takich, które z pozoru nie są przeznaczone do użycia we wnętrzach mieszkalnych, a przemysłowych bądź te, które możemy znaleźć w wolnej przestrzeni miejskiej. Takim przykładem jest pokazana wyżej pomysłowa balustrada, a raczej ściana bezpieczeństwa wykonana z siatki ogrodowej. Ciepłe drewniane schody – stopnie i podstopnie – wykonane z jednolitego materiału, ochładza industrialny beton architektoniczny i metalowa plecionka w czarnym kolorze.  To oryginalny pomysł na delikatne odseparowanie przestrzeni schodowej, nie zabierając przy tym światła i widoku na schody wewnętrzne.

Lewitujące schody wewnętrzne

Mieszkanie Katowice Industrialny korytarz, przedpokój i schody od LMarchitekt Industrialny
LMarchitekt

Mieszkanie Katowice

LMarchitekt

LMARCHITEKT przedstawił schody wspornikowe, które sprawiają wrażenie samodzielnych stopni wystających z wnętrza ściany. To raczej najnowocześniejszy projekt schodów jaki można zastosować we wnętrzu. Na tym przykładzie widać, że stopnie wykonane jakby z drewnianych desek oparte są na metalowych belkach wychodzących ze ściany. Spod spodu daje to wrażenie luźno ułożonych desek, jednak w rzeczywistości są stabilną konstrukcją. To propozycja dla odważnych minimalistów, dla domów, w których, na pewno nie mieszkają dzieci.

Białe schody wewnętrzne

ST885 Białe schody dywanowe / ST885 White Zigzag Stairs Minimalistyczny korytarz, przedpokój i schody od Trąbczyński Minimalistyczny
Trąbczyński

ST885 Białe schody dywanowe / ST885 White Zigzag Stairs

Trąbczyński

Projekt białych, czystych i minimalistycznych schodów dywanowych Trąbczyński, czyli takich, które konstrukcję wspornikową i przenoszącą obciążenia posiadają „w sobie” (nie są niczym podparte) to także propozycja do ultranowoczesnych wnętrz. Oprócz bieli, nowoczesnym materiałem jest transparentne, grube szkło pełniące funkcję balustrady. Jednak ta jest niestandardowa, bo nie służy do podparcia dłoni, a jedynie do zabezpieczenia krawędzi biegu schodów. Skandynawski minimalizm!

Schody wewnętrzne z metalową konstrukcją

Oto przykład schodów opartych na metalowej konstrukcji grubych belek, podpierających stopnie od spodu. Ten sam materiał wykorzystany jest w balustradzie, która podparta jest jedynie na nielicznych słupkach. To przykład otwartej balustrady, która nie zabezpiecza, na przykład rzeczy przed upadkiem na dół, a daje podparcie dłoni. Mimo wszystko, nie ma w tym ogromnej różnicy w bezpieczeństwie ich użytkowania (dla dorosłych) od tych standardowych, lecz jest ładną, przestrzenną kompozycją wnętrza.

Oprócz tego na tym zdjęciu zauważyć można zgodność różnych typów schodów w jednym domu. Pod tymi głównymi, drewnianymi znajdują się drugie poniżej, jednak są one wkomponowane w stylistykę podłogi. Domyślać się możemy, że te węższe schodzą do piwnicy lub do innego pomieszczenia gospodarczego, rzadziej użytkowanego, dlatego nie są wyeksponowane w taki sposób jak te główne. To dobry przykład tego, że w jednym domu schody zależnie od położenia mogą wyglądać zupełnie inaczej. Sztuka jedynie, lub aż w tym, by zaprojektować je tak, by pasowały do siebie i całego wnętrza domu. To, dzięki grafitowej barwie podstopni schodów niższych, asymilującej się z balustradą, udało się Pracownie Wnętrz Kodo bezsprzecznie!

Kręcone schody wewnętrzne

Oto niezwykły przykład schodów kręconych. Takie schody wewnętrzne to rozwiązanie dla ciasnych wnętrz, w których musimy oszczędzać każdy centymetr przestrzeni. Schody kręcone, mimo swojej nie najwyższej oceny wygody korzystania, uważane są za najbardziej dekoracyjne. Patrząc na te pokazane obok, możemy przyznać temu stwierdzeniu rację. Schody wewnętrzne w tym wydaniu przypominają bezlistne drzewo. To oczywiście dzięki materiałowi, z którego są wykonane i giętego w finezyjny sposób słupowi konstrukcyjnemu, podpierającego płaskie stopnie. Balustrada zamontowana jest tu tylko na wyższej partii schodów, gdzie było to konieczne. Poza tym niewielkim jej fragmentem, ściany wokół pełnią rolę zabezpieczającą. Piękny, nowoczesny projekt schodów w ciepłym wydaniu, pasującym do wnętrz wiejskich. Bardzo nam się podoba! A Wam?

Klasyczne schody wewnętrzne

ST497 Białe schody gięte / ST497 White Curved Stairs Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od Trąbczyński Klasyczny
Trąbczyński

ST497 Białe schody gięte / ST497 White Curved Stairs

Trąbczyński

Schody w stylu klasycznym nabierają nowoczesnego wdzięku dzięki kolorze czystej bieli. Do tego kontrast czerni balustrady podwaja to wrażenie. Mimo tego, te schody wewnętrzne zaliczamy do klasycznych. Opływowy i rozszerzający się kształt biegu schodów potwierdza to skojarzenie. W tym przypadku do czynienia mamy z piękną, elegancką balustradą, która mimo niewielu dodatków jest niesamowicie dekoracyjna w swej prostej konstrukcji.

Schody wewnętrzne i misz masz materiałów

ST780 Schody nowoczesne gięte / ST780 Modern Curved Stairs Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Trąbczyński Nowoczesny
Trąbczyński

ST780 Schody nowoczesne gięte / ST780 Modern Curved Stairs

Trąbczyński

Schody wewnętrzne w tym przypadku to niesamowity miks materiałów. Kto by pomyślał, że to się może udać?! Drewno z połyskującą fakturą chromu i czernią! Czarne, dość wysokie listwy „otulają” drewniane, wąskie schodki z każdej strony. Opływowy kształt i połysk dodaje wnętrzu luksusowego wydźwięku. To prawdziwy przykład tego, że schody kręcone ustawione w centralnym punkcie domu, grają prawdziwie dekoracyjną i ważną rolę w aranżacji wnętrz.

Czarne schody wewnętrzne

Dom w Poznaniu Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od AWUU Nowoczesny
AWUU

Dom w Poznaniu

AWUU

Jak już wiadomo, stal, metal, żelazo to materiały wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach. Takie są również te ażurowe schody wewnętrzne. Złożone są z jednego materiału, z którego wychodzą balustrady. Wszystko zacieśnia się w jedną całość. Fajnym pomysłem jest pozostawienie pustej przestrzeni w podstopniach, dzięki czemu schody nabierają lekkości. Idealne do męskich, minimalistycznych wnętrz.

Dwuczęściowe schody wewnętrzne

Dom jednorodzinny w Chybach Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Studio Nomo Nowoczesny
Studio Nomo

Dom jednorodzinny w Chybach

Studio Nomo

Następna propozycja schodów nowoczesnych jest dość wyjątkowa. Widzimy, że tutaj schody nie są jedną całością od góry do dołu, lecz pewnymi dwoma, pasującymi do siebie i otoczenia członami. Schody przy szarej ścianie są drewniane, a te przy białej wykonane są z tego samego materiału co szara i dają efekt tego, jakby z niej się wyłaniały. Drewniana rączka balustrady, schodząca na najniższe stopnie schodów łączy dwie konwencje w jedno.

Schody wewnętrzne ze światłem

Projekt wnętrza domu w Łodzi 160mkw. Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Piotr Stolarek Projektowanie Wnętrz Nowoczesny
Piotr Stolarek Projektowanie Wnętrz

Projekt wnętrza domu w Łodzi 160mkw.

Piotr Stolarek Projektowanie Wnętrz

Schody wewnętrzne dywanowe to klasa architektury sama w sobie. Robią ogromnie pozytywne wrażenie. Oprócz nich ważne jest również praktyczne oświetlenie. Ten przykład podpowiada nam nowoczesne rozwiązanie oświetlenia biegu schodów przy samych stopniach, na dole. Widać gdzie kroczymy, ale nie są oświetleniem całego pomieszczenia. Sprytna i nienachlana metoda na światło funkcjonalne i dekoracyjne w jednym!

Które schody wewnętrzne wybralibyście dla siebie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu