Skalniaki - najpiękniejsza ozdoba ogrodu! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Skalniaki – najpiękniejsza ozdoba ogrodu!

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
Azjatycki ogród od japan-garten-kultur Azjatycki
Loading admin actions …

Skalniaki to rodzaj ogrodów, w których najważniejszym elementem kompozycyjnym są kamienie oraz odpowiednio dobrane rośliny. Swoim wyglądem naśladują wysokogórski krajobraz. Większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić bez nich przydomowego ogródka. Trudno się dziwić, spływające po kamieniach pędy, wyłaniające się z kamiennych szczelin niewielkie rośliny i kępy kwitnących, drobnych kwiatów tworzą wspólnie kompozycję, która wzbudza zachwyt, nie tylko ze względu na swoje piękno, ale i naturalny charakter.

Skalniaki są niezwykłą dekoracją, ale do ich wykonania potrzebna jest podstawowa wiedza o właściwym usytuowaniu, doborze kamieni, roślin i odpowiedniej pielęgnacji, która jest bardziej pracochłonna niż nam się to wydaje na pierwszy rzut oka. Jak stworzyć zachwycający skalniak, który będzie ozdobą naszego ogrodu? O czym pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas komponowania ogrodu skalnego? – przeczytajcie nasz krótki przewodnik!

Jak wybrać odpowiednie miejsce na skalniak?

Miejsce na ogród skalny musi być dobrze nasłonecznione. Skalniaki, aby wyglądały naturalnie nie mogą znajdować się pośrodku płaskiego ogrodu. Najlepszym miejscem do ich aranżacji są naturalne skarpy i wzniesienia, okolice stawów, tarasów czy małej architektury ogrodowej. Jeżeli ogród jest całkowicie płaski lepiej skalniak umieścić w rogu działki lub przy jej granicy, nie ryzykując, że będzie wyglądał on sztucznie. Ogród skalny może być również niezwykłą ozdobą fasady jeżeli zdecydujemy się na jego aranżację na lekko pochyłym terenie znajdującym się tuż przed wejściem do domu. 

Jak przygotować podłoże pod skalniak?

Zanim przystąpimy do aranżacji kamieni i sadzenia roślin należy najpierw przygotować odpowiednio podłoże pod skalniak. Na samym początku przekopujemy ziemię. Pozbywamy się chwastów i oczyszczamy teren. Jeżeli podłoże nie jest dobrze przepuszczalne warto stworzyć warstwę drenażu z grubego żwiru i drobnych kamieni. Następnie na oczyszczonym i utwardzonym gruncie układamy z kamieni ogrodzenie skalniaka. Należy pamiętać o tym, żeby jego kształt nie był regularny, ponieważ nie będzie wtedy wyglądał naturalnie. Kolejnym krokiem jest usypanie niewielkiego wzniesienia i ułożenie na jego szczycie kolejnych kamieni. Następnie dosypujemy znowu ziemię oraz dokładnie polewamy przez kilka dni, czekając aż ziemia całkowicie osiądzie. 

Jak dobrać rośliny na skalniaki?

Zanim przejdziemy do sadzenia roślin musimy zastanowić się jakie gatunki wybrać do naszego ogrodu skalnego. Na skalniaki warto wybierać rośliny niskie, tworzące gęste kępy. Nie powinny być zbyt ekspansywne, ponieważ zbyt szybko zarosną skarpę i zniszczą całą kompozycję. Najlepiej sprawdzają się byliny takie jak rojnik, rozchodnik, skalnica czy sasanka. Potrafią one szybko wrastać pomiędzy kamienie i mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Oprócz bylin można posadzić rośliny cebulowe takiej jak np. tulipany i krokusy. Należy jednak pamiętać, że po kwitnieniu ich liście szybko pożółkną i zwiędną. Lepiej wybierać rośliny, które dłużej będą zielone takie jak niewielkie iglaki czy ozdobne trawy które również znajdą swoje miejsce w ogrodzie skalnym.

Rośliny na skalniaki – rośliny o wolnym wzroście

Wybierając rośliny na skalniaki należy zwracać uwagę przede wszystkim na te, które wolno wzrastają i dobrze odnajdują się w trudnych warunkach tzn. są odporne na duże nasłonecznienie i nie potrzebują dużo wody. Rojnik to roślina z rodziny gruboszowatych, która ma niewielkie rozmiary i bardzo dobrze wrasta w szczeliny pomiędzy kamieniami. Ze względu na różnorodność jej odmian, różniących się pomiędzy sobą nie tylko kolorem, ale również zwartością struktury chętnie wykorzystywana jest do aranżacji ogrodów skalnych. Jej wielobarwność jest szczególną zaletą, ponieważ jako roślina zimozielona będzie zdobić skalniak również zimą.

Rośliny na skalniaki – rośliny kwitnące

ogród skalny od greenin
greenin

ogród skalny

greenin

Choć do aranżacji skalniaka rzadko stosuje się rośliny jednoroczne czy dwuletnie, nie znaczy to, że nie występują na nich barwne kwiaty. Skalniaki bardzo często zdobią piękne, drobne kwiaty zwane skalnicami. Liczne i zróżnicowane są charakterystyczne dla terenów górskich. Na świecie istnieją podobno nie dziesiątki, ale nawet setki gatunków tych roślin. Stosowane na skalniakach rozrastają się tworząc malownicze kobierce i barwne poduchy.

Rośliny na skalniaki – rośliny łatwe w uprawie

Rozchodniki to niewielkie rośliny z rodziny gruboszowatych tworzących zwarte kępy. Są mało wymagające, mogą rosnąć nawet na jałowej ziemi. Ze względu na płożące się pędy i ozdobne liście bardzo dobrze prezentują się w ogrodach skalnych. Rozchodniki w zależności od gatunku i odmiany mogą mieć inną barwę oraz różny czas kwitnienia. Odpowiednio ze sobą zestawione będą zdobić skalniaki przez cały sezon od lipca aż do końca września.

Rośliny na skalniaki – iglaki

ogród skalny od greenin
greenin

ogród skalny

greenin

Oprócz typowych bylin na skalniaki w naszej aranżacji mogą znaleźć się również rośliny iglaste, a w pewnych wypadkach nawet liściaste. Muszą być to jednak odmiany miniaturowe, wolno rosnące. Nie tylko urozmaicą kompozycję, ale i wprowadzą odrobinę cienia potrzebnego niektórym mniejszym gatunkom. Karłowe lub płożące iglaki będą ozdobą w szczególności późną jesienią i bezśnieżną zimą, kiedy jako nieliczne rośliny w ogrodzie nadal będą zielone.

Rośliny na skalniaki – o egzotycznym charakterze

Pięknie kwitnące opuncje nie tylko ozdobią skalniaki, ale i wprowadzą dodatkowo odrobinę egzotycznego klimatu do naszego ogrodu. Kaktusy świetnie sprawdzą się na jałowych glebach. Odporne na słońce i suszę, będą rosły w miejscach, w których inne rośliny nie mogłyby sobie poradzić. Mrozoodporne gatunki dobrze przetrwają zimę jeżeli zadbamy o ich suche podłoże. Niskie temperatury w połączeniu z dużą wilgotnością są dla nich szkodliwe, dlatego lepiej już wczesną jesienią zamontować nad nimi daszek ochronny. Lekko wysuszone kaktusy lepiej przetrwają zimę i odrodzą się na wiosnę.

Jak sadzić rośliny?

Po tym jak wybraliśmy odpowiednie rośliny powinniśmy się zastanowić nad ich aranżacją na skalniaku. Przed sadzeniem lepiej upewnić się czy będą się dobrze razem komponować. Warto ograniczyć ich liczbę do tylko kilku gatunków, aby uniknąć pstrokatego efektu. Próbne rozmieszczenie roślin w doniczkach powinno dać nam choć częściowe wyobrażenie jak będzie wyglądał gotowy ogród skalny. Chcąc uzyskać w przyszłości piękne, okazałe kobierce, rośliny należy sadzić w grupach, po kilka sztuk tego samego gatunku w jednym miejscu. Kompozycja będzie bardziej ciekawa jeżeli obok siebie zestawimy rośliny o kontrastowych barwach liści czy różnej wielkości.

Płaskie skalniaki

ogród skalny od greenin
greenin

ogród skalny

greenin

Skalniaki nie zawsze muszą znajdować się na usypanym pagórku, równie atrakcyjnie mogą prezentować się płaskie kompozycje. Tego typu ogrody skalne są bardzo charakterystycznym elementem aranżacji ogrodów w stylu japońskim. 

Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć jak urządzić ogród w stylu japońskim zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - Mój piękny ogród w stylu japońskim.

Skalniaki z kaskadą wodną

Jeżeli skalniak jest wystarczająco wysoki warto pomyśleć o aranżacji strumienia i kamiennej kaskady wodnej. Skalniaki z wkomponowanymi w nie strumykami nie tylko wyglądają bardzo efektownie, ale wprowadzają więcej ruchu i życia do ogrodu. Źródło, aby wyglądało naturalnie nie powinno się znajdować na szczycie skarpy, lecz woda powinna wypływać z pomiędzy dużych kamieni znajdujących się na jej zboczu. Warto pamiętać, aby koryto strumienia i kaskady zbudowane zostało ze skał o odczynie obojętnym lub kwaśnym np. z łupku, granitu czy piaskowca, tak żeby woda nie wypłukiwała z kamienia substancji zmieniających odczyn podłoża. Tak się dzieje w przypadku wapieni, gdzie woda wypłukująca związki wapnia zmienia swoje pH, przez co staje się dogodnym środowiskiem do rozwoju glonów.

W jaki sposób dbać o skalniaki?

Wbrew pozorom skalniaki, choć naśladują naturalny krajobraz wymagają dużo pracy i specjalnej pielęgnacji. Na samym początku, aby rośliny dobrze się przyjęły należy je regularnie podlewać. Pracochłonnym zajęciem będzie również pielenie rozrastającego się ogrodu skalnego, tak aby nie zarósł chwastami, a bardziej ekspansywne rośliny nie przykryły tych niższy, bardziej ukrytych. Skalniaki będą zachwycały swoim wyglądem jeżeli dodatkowo zadbamy o ich regularne nawożenie i zabezpieczenie wrażliwszych roślin przed zimowym mrozem.

Czy Wy też chcielibyście mieć skalniak w ogrodzie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu